Հասարակություն 19:51 02/03/2020 Հայաստան
ԱԻՆ-ը տեղեկացնում է , որ որ մարտի 2-ի ժամը՝  19:22-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է կցորդիչով բեռնատարների համար, իսկ մյուս տրանսպորտային միջոցների համար՝ դժվարանցանելի:
Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը դժվարանցանելի է մարդատար ավտոմեքենաների համար, իսկ կցորդիչով բեռնատարների համար՝ փակ:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է միայն մարդատար ավտոմեքենաների համար:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկության համաձայն՝ ռուսական կողմում կա կուտակված 485 բեռնատար և 82 մարդատար ավտոմեքենա:

Society 20:03 02/03/2020 Armenia
Some roads in Armenia are closed and difficult to pass as of 19:22 Monday, the country’s ministry of emergency situations reported. As the source said, roadways leading to Amberd fortress and lake Kari of Aragatsotn Province are going to be closed for an indefinite period of time. Vardenyats pass is closed for trailer trucks and is difficult to pass for other types of vehicles.
Sotk-Karvachar roadway is difficult to pass for all types of vehicles. There is snowstorm and fog on Saravan-"Zanger" section.
According to the information provided by Georgia’s ministry of internal affairs Stepantsminda-Larsi highway is closed for all types of vehicles. The ministry of emergency situations of the Republic of North Ossetia, Russia, reported some 485 trucks and 82 cars are accumulated on Russian side of the border.