Առողջություն 18:57 02/03/2020 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով  տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում 9 թեսթերի պատասխանները ստացվել են, արդյունքում  կորոնավիրուս չի հայտնաբերվել:
«Արդեն տեղեկացրել էի, որ սպասում ենք 9 կասկածելի դեպքերի թեստերի պատասխանների  և ուրախ եմ տեղեկացնելու, որ Առողջապահության նախարարը հենց նոր տեղեկացրեց՝ պատասխանները բացասական են: Այսինքն՝ տվյալ քաղաքացիների մոտ կորոնավիրուս չի հայտնաբերվել: Նրանք ուղղակի մրսած են և կորոնավիրուս չունեն»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետը նաև հայտնեց՝ այն քաղաքացիները, որոնք  կասկածվում են վարակված լինելու մեջ, պատշաճ կերպով ստուգվում են:
Ինչ վերաբերում է  «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցում մեկուսացված  հայրենակիցներին, ապա Փաշինյանի փոխանցմամբ ՝ նրանց  մոտ ևս բացասական փոփոխություն չի  նկատվել:

No new cases of coronavirus have been recorded in Armenia as nine people tested negative today, Armenian PM Nikol Pashinyan said during a Facebook live.
“As we informed earlier, we were waiting for the results of nine tests involving our citizens, and I am happy to inform that the test results were negative, according to the latest update from the ministry of health. This means, no new cases of coronavirus have been recorded,” said Pashinyan.
The PM assured that all those citizens who have been quarantined on suspicions of having the virus are under the control of the medics with no deterioration of their health condition.
To remind, Armenia reported its first coronavirus infection on Sunday in a 29-year-old citizen returning from Iran. Authorities have also quarantined around 30 people who have been in contact with the man.