Պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը պատգամավոր Տիգրան Ուլիխանյանը չէ
ԱԺ-ն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» երկու սահմանադրական օրենքը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ սահմանադրական օրենքների ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ձայների 3/5-ը։
Օրենսգրքին կողմ քվեարկեց 76 պատգամավոր, որին գուրմարվեց նաև գործուղման մեջ գտնվող 9 պատգամավորի ծրարով ստացված դրական քվեարկության արդյունքները։
Գործուղվածների թվում էր «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տիգրան Ուլիխանյանը։
Անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը ձայն խնդրեց և, հայտարարելով, որ նախորդի նման քվեարկության ժամանակ Տիգրան Ուլիխանյանի անվան հետ մամուլում իր լուսանկարն է տարածվել, հայտնեց, որ ինքը Տիգրան Ուլիխանյանը չէ։
Արարատ Միջզոյանը հաստատեց, որ շատ նման անվամբ և ազգանվամբ երկու պատգամավոր կա ԱԺ-ում՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունից և անկախ պատգամավոր։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» սահմանադրական օրենքն ընդունվեց 92-կողմ, 2-դեմ և 16 ձեռմպահ ձայներով։

Политика 12:06 05/03/2020 Армения
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг, 5 марта, в первом чтении приняло поправки в 2 конституционных закона – «Судебный кодекс Республики Армения» и «О конфискации имущества незаконного происхождения».
Спикер НС Арарат Мирзоян сообщил, что, поскольку речь о конституционных законах, то для принятия вынесенных на голосование проектов требуется 3/5 голосов депутатов.
Пакет проектов о внесении изменений и дополнений в «Судебный кодекс РА» и другие смежные законы получил 76 голосов «за», к этому прибавились также результаты положительного голосования 9 находящихся в командировке депутатов, полученные в конвертах.
Среди командированных депутатов был и член фракции «Мой шаг» Тигран Улиханян.
Право голоса попросил независимый депутат НС РА Тигран Уриханян, заявив, что в предыдущий раз во время голосования в прессе с именем Тиграна Улиханяна была распространена его фотография, сообщил, что он – не Тигран Улиханян.
Арарат Мирзоян в свою очередь подтвердил, что в НС есть 2 депутата с очень схожими именами и фамилиями – от фракции «Мой шаг» и независимый депутат.
Проект «О конфискации имущества незаконного происхождения» был принят в первом чтении соотношением голосов 92 «за», 2 «против» и 16 воздержавшихся.