Ինչ խնդիրների են բախվում փակված գիշերօթիկների սաները
2020 թվականի հունվարի մեկից ՀՀ կառավարության որոշմամբ փակվեցին Հայաստանի վերջին 4 գիշերօթիկ հաստատությունները՝ երկուսը Գյումրիում, մեկը՝ Բյուրեղավանում, մյուսն էլ՝ Դիլիջանում։ Ֆինանսական միջոցների սղության և պարտքերի պատճառով տարեսկզբին փակվեց նաև Մայր Աթոռի հովանու տակ գտնվող «Թռչունյան տուն» գիշերօթիկ հաստատությունը։
Գիշերօթիկ հաստատությունների փակումը Կառավարությունը մեկնաբանեց որպես բարեփոխում՝ ընդդեմ հուսահատության։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից էլ հիմնավորեցին՝ որոշումը մշակվել է երեխայի` ընտանիքում ապրելու իրավունքն ապահովելու համար, և դա ամենևին չի նշանակում, թե նախարարությունը կամ կառավարությունը հրաժարվում է այս երեխաների հանդեպ իր պարտականությունից։ Պարզապես փոխվում է աջակցության ձևը։
Գիշերօթիկ հաստատությունները փակվեցին՝ 194 երեխա վերադարձավ կենսաբանական ընտանիք, իսկ 43 երեխաներ, որոնց ընտանիք վերադառնալը ռիսկային էր, տեղափոխվեցին «Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան» երեխաների խնամքի կենտրոն, որի փակումը կառավարությունը հետաձգել է մինչև 2020 թվականի հունիսի 25։
Թեև կառավարությունը վստահեցնում է, որ երեխաների կյանքի որակն էապես փոխվելու է ընտանիքում ապրելու պարագայում, այնուամենայնիվ, իրականությունն այլ է։
Սոցիալական խնդիրներով զբաղվող «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վահան Թումասյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշում է՝ իրականում ահավոր ծանր է այն երեխաներից ոմանց վիճակը, ովքեր գիշերօթիկ հաստատություններից տուն են վերադարձել։
«Շատ երեխաներ, որոնք գիշերօթիկ դպրոցներ էին հաճախում, ընտանիքների հետ կապված խնդիրներ ունեին։ Երկար ժամանակ մնալով գիշերօթիկ հաստատություններում՝ երեխաները ջերմոցային էֆեկտով են մեծացել, նրանց համար միշտ ամեն ինչ արել են, իսկ իրենք կյանքն ինքնուրույն կազմակերպելու փորձ ձեռք չեն բերել»,- ասաց Թումասյանը։
Նա պատմեց՝ ընտանիքներից մեկին, որի մայրը մահացել է տարիներ առաջ, իսկ 4 երեխաները հաճախում էին գիշերօթիկ դպրոց, «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ն բոլոր պայմաններով ապահովված բնակարան է նվիրել, սակայն երեխաներն այնտեղ չեն կարողանում իրենց կյանքը կազմակերպել.
«Օրինակ, հեռուստացույցը տեղադրել ենք, ընդամենը միացնելու խնդիրն էր, բայց մեկ շաբաթ հետո այցելում ենք այդ ընտանիք, տեսնում՝ անգամ այդ հեռուստացույցը չեն միացրել։ Բացի այդ, բարերարներն այդ ընտանիքին գումար էին տվել, որպեսզի մինչև գարուն կոմունալ ծախսերը հոգան, սակայն պարզվեց գումարը ծախսվել է այլ նպատակի համար, ինչի պատճառով գազն անջատում էին։ Բացի այդ, երեխաները իրենց տանը հիմա էլ հանգիստ կյանք չունեն, քանի որ հայրը որոշել ու նոր կին է բերել»։
Թումասյանի պնդմամբ, երեխաներին գիշերօթիկ հաստատություններից տուն ուղարկելուց առաջ պետք էր հսկայական աշխատանք կատարել, որպեսզի նրանք պատրաստ լինեին կյանքի նոր ռիթմին. «Մեկ այլ դեպքում, երեխա կա, որ այսօր հոր մոտ է, իսկ հաջորդ օրը՝ մոր։ Շատ դեպքերում էլ երեխաներ որդեգրման կարիք կա, սակայն հարցը մնում է օդում։ Շատ տարիներ հետո սկսում են լաց ու կոծ դնել՝ «վայ, էդ երեխաների հետ սա եղավ, նա եղավ»»։
Երբ երեխային թողնում են բախտի քմահաճույքին, նա հայտնվում է խոցելի դիրքում, ու ամեն ինչ կարող է պատահել։ Այդ պատճառով պետք է բոլոր երեխաներին մոնիտորինգի ենթարկել, պետք է տեսնել՝ նրանցից ով ինչպես է դրսևորվում գիշերօթիկից հետո, ինչպես է կենցաղ վարում։ Պետք է որոշ ժամանակ մնալ նրանց կողքին, օգնել, որպեսզի կարողանան ինքնուրույն կյանքին սովորել»։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Մարտիրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց՝ եթե ընտանիքն ունի սոցիալ-տնտեսական խնդիր, և այդ պատճառով երեխայի խնամքը ընտանիքում հնարավոր չէ կազմակերպել, պետք է լուծել այդ ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական խնդիրը և երեխային վերադարձնել իր կենսաբանական ընտանիք.
«Սղքատության կամ սոցիալական այլ հիմնավորմամբ երեխան չպետք է ապրի ընտանիքից դուրս։ Այդ պատճառով մենք ուսումնասիրել ենք բոլոր ընտանիքների խնդիրները, և կախված ընտանիքում առկա խնդիրներից՝ որոշակի աջակցություն տրամադրվել։ Օրինակ, նման ընտանիքների որոշ ծնողների աշխատանք է առաջարկվել, նրանցից ոմանք հրաժարվել են, մյուսներն էլ աշխատում են, ընտանիքներից շատերի բնակարանները վերանորոգվել են, որոշ դեպքերում էլ բնակարանների վարձերն են փոխանցվում։ Ընտանիքի կարիքից ելնելով՝ երեխաներին տրամադրվում են անհրաժեշտ իրեր՝ հագուստ, գրենական պիտույք, սնունդ, բայց որևէ ընտանիքի նախարարությունն առձեռն գումար չի փոխանցում»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Նա վստահեցրեց՝ ընտանիք վերադարձած բոլոր երեխաների հետ սոցաշխատողները մշտական կապի մեջ են։
Ճշտող հարցին՝ արդյոք բոլոր երեխաներն են հարմարվել ընտանիքում ապրելու կենսակերպին, Սոնա Մարտիրոսյանը պատասխանեց՝ եթե սոցաշխատողները որևէ խնդիր տեսնեն, միանգամից կահազանգեն դրա մասին. «Դեռ նման դեպքեր չեն եղել»։
Իսկ թե ինչ է սպասվում «Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան» երեխաների խնամքի կենտրոնում օթևանած 43 սաներին, եթե նրանց՝ ընտանիք վերադառնալը շարունակվի մնալ ռիսկային, Մարտիրոսյանը նշեց, որ այդ դեպքում երեխաների խնամքը կիրականացվի գործող մանկատներում։
- Տնօրեն. «Թռչունյան տուն» գիշերօթիկը փակվեց, 49 աշխատակից գործազուրկ է, 31 երեխա՝ անտուն
- Գիշերօթիկի 260 երեխաներ կվերադառնան ընտանիքներ, որոնց կտրամադրվի բնաիրային օգնություն
- Ն. Սարգսյան. Փակում են գիշերօթիկը, երեխաներին տուն ուղարկում, տալիս 77-ամյա խնամքի կարիք ունեցող կնոջ խնամակալությանը
- Էսօր նորից մեծ աղմուկ կլինի, թե կառավարությունը փակում է մանկատներն ու գիշերօթիկ դպրոցները. վարչապետ

Society 14:43 06/03/2020 Armenia
From January 1, 2020, the last 4 boarding schools of Armenia, including two in Gyumri, one in Byureghavan and the other in Dilijan, were closed by the government’s decision. Due to the lack of funds and debts, the "Bird House" boarding school under the Mother See of Holy Etchmiadzin was also shut down at the beginning of the year.
The government described the closure of boarding schools as a move to fight despair. The Ministry of Labor and Social Affairs also argued that the decision was aimed at providing children with the right to live in their families, which, however, does not mean that the ministry or the government relinquishes its responsibility to these children. Simply, the form of assistance has changed.
As a result of the closure of the boarding schools 194 children returned to their biological parents, and 43 children whose return to their families were at risk were taken to the Fridtjof Nansen Orphanage in Gyumri, with the government delaying its close until June 25, 2020.
Although the government assures that the quality of the children’s life will change significantly when living in their families, the reality is entirely different.
Speaking to Panorama.am, Vahan Tumasyan, Chairman of the Shirak Center NGO dealing with social issues, said that some of the children who returned home from boarding schools have ended up in a critical situation.
“Many children who attend boarding schools had family-related problems. Living in boarding schools for a long time, the children grew up with the greenhouse effect: they always had everything made ready for them, failing to gain the experience of organizing their lives on then own,” he said.
Tumasyan said that Shirak Center NGO donated an apartment to one of the families the mother of which died years ago and her four children were attending a boarding school, but the children failed to organize their lives there.
“For example, we had a TV set up, it was just a matter of turning it on, but a week later, when we visited the family, we saw that they had not event turned it on. In addition, philanthropists had given the family money to cover utility payments until spring, but it turned out that the money had been spent on something else, due to which the gas supply to the house had been suspended. In addition, the children do not have a comfortable life at home now because their father has decided to bring a new wife,” the chairman said.
According to Tumasyan, before sending children back to home from boarding schools, a huge amount of work had to be done to prepare them for a new rhythm of life. “In another case, there is a child who is with his father one day and his mother the other day. In many cases children need adoption, but the issue remains up in the air. Many years later they express regret when bad things happen to those kids,” he said.
"When a child is left to the whims of fate, he or she is in a vulnerable position, and anything can happen. For this reason, all children should be monitored to find out how they behave after living in boarding schools and how they organize their daily routine. They need some support for a while before they learn to manage things on their own," he said.
Sona Martirosyan, the spokesperson for the Minister of Labor and Social Affairs, told Panorama.am that if a family has social and economic problems which makes it impossible to organize the child care there, the socio-economic problems of that family should be resolved and the child should return home.
“Poverty or other social issues should not separate a child from his/her family. For this reason, we have studied the problems of all families and provided some support depending on the nature of the problems in the family. For example, parents of such families have been offered jobs, some have rejected them, while others are employed now. The houses of many families have been renovated, with house rents being compensated in other cases. Children are provided with necessary items – clothes, stationery, food, but the ministry does not hand over cash to the family members,” Martirosyan said.
She assured that social workers are in constant contact with all children who have returned home.
Asked if all the children have adapted to the family lifestyle, Sona Martirosyan said that if social workers came across any problems, they would immediately report it. "There have been no such cases,” she said.
As for the fate of the 43 children housed at the Fridtjof Nansen Orphanage in Gyumri if their return home continues to be risky, Martirosyan said that in that case other functioning orphanages will take care of those children.