Առողջություն 19:12 06/03/2020 Հայաստան
Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիան Էրլոնին Առողջապահության նախարարությունում մասնակցել է քննարկման՝ ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Չինաստանում և Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Դեսպանը հայտնել է, որ Չինաստանի կառավարությունն առաջիկայում Հայաստանին կորոնավիրուսի ախտորոշման 1000 անվճար թեստ է նվիրելու: Միաժամանակ, Չինաստանի դեսպանատունը Հայաստանին որոշակի ֆինանսական միջոցներ է տրամադրել` լրացուցիչ բժշկական պարագաներ ձեռք բերելու համար:
Ինչ վերաբերում է Չինաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակին, ապա դեսպանը վստահեցրել է, որ դրությունը բարելավվում է:
Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ եղանակի տաքացմանը զուգընթաց` վիրուսային հիվանդությունները նահանջելու միտում ունեն և մեր երկրում բացի մեկ հաստատված դեպքից, այս պահի դրությամբ այլ անձինք չկան:
Նախարարն անդրադարձել է նաև կարանտինի մեջ գտնվող քաղաքացիներին և նշել, որ վերջիններս իրենց լավ են զգում, որևէ մեկի մոտ ախտանշաններ չեն հայտնաբերվել և 8 օրից` կարանտինային ժամկետն ավարտվելուց հետո, նրանք կգնան տուն:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունը: Հանդիպման վերջում Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար:

Общество 19:37 06/03/2020 Армения
Посол Китая в Армении Тянь Эрлун в министерстве здравоохранения Армении принял участие в обсуждении ситуации, вызванной распространением коронавируса как в мире, так и в Китае и Армении.
Как передает пресс-служба министерства здравоохранения Армении, посол сообщил, что правительство Китая в ближайшее время предоставит Армении 1000 бесплатных тестов для диагностики коронавируса. В то же время посольство Китая предоставило Армении финансовые средства – для приобретения дополнительных медицинских принадлежностей.
Что касается ситуации с коронавирусом в Китае, посол заверил, что ситуация улучшается.
Арсен Торосян в свою очередь отметил, что с потеплением погоды вирусные заболевания, как правило, отступают, и в нашей стране, за исключением одного подтвержденного случая, других случаев заражения на данный момент нет.
Министр коснулся также находящихся на карантине граждан и отметил, что они чувствуют себя хорошо, ни у кого не было диагностировано никаких симптомов и что они вернутся домой через 8 дней – после окончания периода карантина.
Стороны выразили готовность продолжить тесное сотрудничество, Арсен Торосян поблагодарил за поддержку.