Քաղաքական 13:43 06/03/2020 Հայաստան
2020թ. մարտի 5-ին Ֆրանսիան ԵՄ խորհրդին և ԵՄ խորհրդի Գլխավոր քարտուղարությանը հայտնել է ՀԸԳՀ վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտին հասցնելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Այս պահի դրությամբ Համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտին հասցնելու վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդի և ԵՄ խորհրդի Գլխավոր քարտուղարությանը տեղեկացրել էին ԵՄ անդամ երկրներից 21-ը՝, Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Բուլղարիան, Լեհաստանը, Լյուքսեմբուրգը, Դանիան, Մալթան, Ռումինիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆինլանդիան, Հունգարիան, Սլովակիան, Չեխիան, Կիպրոսը, Գերմանիան, Իռլանդիան, Խորվաթիան, Շվեդիան, Սլովենիան և Նիդերլանդները: Ֆրանսիան դարձավ 22-ը։
Բելգիան ևս ավարտին է հասցրել Համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը, սակայն դեռևս չի տեղեկացրել այդ մասին ԵՄ Գլխավոր քարտուղարությանը:

Политика 14:25 06/03/2020 Армения
5 марта 2020 года Франция уведомила Совет Европы и Генеральный секретариат Совета ЕС о завершении внутригосударственных процедур, необходимых для ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
До сих пор о завершении национальных процедур, необходимых для ратификации Соглашения, Совет Европы и Генеральный секретариат Совета Европейского союза известила 21 из стран-членов ЕС: Эстония, Латвия, Литва, Болгария, Польша, Люксембург, Дания, Мальта, Румыния,  Соединенное Королевство, Финляндия, Венгрия, Словакия, Чехия, Кипр, Германия, Ирландия, Хорватия, Швеция, Словения и Нидерланды. Франция стала 22 страной.
Бельгия также завершила внутригосударственные процедуры, необходимые для ратификации Соглашения, но еще не уведомила об этом Генеральный секретариат ЕС.