Իրավունք 12:23 06/03/2020 Հայաստան
«Մեր քմահաճույքի համար չենք դեմ արտահայտվում դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ծրագրին»,- խորհրդարանում  լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը։
Նրա խոսքով, ցանկացած օրենք ընդունելուց առաջ պետք է զարգացած պետությունների փորձն ուսումնասիրել։
«Ես միշտ կողմնակից եմ, որ երիտասարդներին պետք է աշխատելու լիարժեք հնարավորություն տրվի։ Բայց 25 տարեկան երիտասարդը կարող է լինել դատավոր տնտեսական հարցով։ Նա չի կարող մարդու ընտանեկան խնդիրը, քրեական հարցը լուծել։ Բայց մարդու ճակատագիր որոշող դատավորը պետք է լինի 35-40 տարեկան։ Մենք ասում ենք, էլի թող երիտասարդները դատավոր լինեն, բայց փաստաթղթերի հարցով, որ տեսնեն՝ հիմնախնդիրն ու պրոբլեմը։ Ամերիկայի ու Անգլիայի օրինակը թող նայեն, մենք վերևից աստղեր չենք իջեցնում, պետք է օգտվել միջազգային նորմերից»,- ասաց Ծառուկյանը։

Право 13:34 06/03/2020 Армения
Г. Царукян: С неба звёзд не хватаем, решающими судьбы людей судьями должны быть назначены люди в возрасте 35-40 лет
«Мы выступаем против программы реформ в судебно-правовой системе не из-за собственной прихоти», – заявил в беседе с журналистами руководитель парламентской фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
По его словам, перед принятием любого закона следует изучить опыт развитых государств.
«Всегда выступаю сторонником того, чтобы молодежи была предоставлена полноценная возможность работать. Но 25-летний молодой человек может быть судьей по экономическим вопросам. Однако, он не может решать семейные проблемы человека, разрешить уголовное дело. И судьей, который решает судьбы людей, должен быть в возрасте от 35 до 40 лет», – пояснил Г. Царукян, добавив: «Пусть обратятся к примеру США или Англии, с неба звёзд не хватаем, следует обратиться к международным нормам».