Կոմայի մեջ գտնվող սպայի հորը ոչ Փաշինյանն է արձագանքել, ոչ էլ Տոնոյանը
Եղեգնաձորում անցած տարվա սեպտամբերին ծեծի հետևանքով մինչ օրս կոմայի մեջ գտնվող փոխգնադապետ Արա Մխիթարյանի հոր՝ Սամվել Մխիթարյանի հետ երեկվանից մինչ այս պահը ոչ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ոչ էլ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը որևէ կերպ կապ չեն հաստատել, նրա պահանջին չեն արձագանքել։
Panorama.am-ի հետ զրույցում սպայի հայրն ասաց՝ այս պահին էլ Մուրացաի զինվորական հոսպիտալի դիմաց է, սպասում է պաշտոնյաների արձագանքին։
Մխիթարյանը չի վստահում իրականացվող քննությանը, համարում է որ այն ընթանում է անարդար, վստահ է, որ որդու ծեծին մասնակցել է նաև Վայոց Ձորի նախկին մարզպետը։ Պահանջում է տեսագրությունները, որպեսզի հանձնի անկախ փորձաքննության։
Ծեծի ենթարկված որդու գործով մեղադրյալներից մեկը՝ Զավեն Գրիգորյանը, Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել։ Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել գրավը։ Փաստն ավելի է զայրացրել հիվանդանոցում կյանքի ու մահվան սահմանագծին ամիսներ շարունակ պայքարող զինվորականի հորը։
Նա մինչև այսօրվա ժամը 11-ը ժամանակ էր տվել վարչապետին ու պաշտպանության նախարարին՝ «եթե էդ ճիվաղ մարզպետին, մնացած հինգ հոգու հետ չկալանավորվեն, Եղեգնաձորի ոստիկանապետն ու քննչականի պետը չկանչվեն պատասխանատվության, ինձնից չնեղանաք»։
Նա սպառնում էր որդու անկենդան մարմինը դուրս հանել հիվանդանոցից ու ի նշան բողոքի քայլել փողոցներում։
«Դատելով, որ հոսպիտալի մոտ ոստիկանական մեքենաներ են եկել՝ մի բան հասել է տեղ։
Եկել եմ ասելու, երեկ մի անգամ էլ ասել եմ, սպաների մայրեր, լսեք ջարդված տղու հորը, զգույշ եղեք, ձեր երեխաներին լավ պահեք, քանի որ հիմա սպան շատ ցածր մակարդակի է իջած, ով ուզենա, կարա խփե։ Էն սպան, որ կանգնած է սահմանի վրա, ավելի է պաշտպանված քան թե երկրի ներսում։
Երկրի ներսում կարան սպային ջարդեն-փշեն, ու հետո հայտարարեն՝ մեր դեմը խաղ չկա, ինչ ուզենանք, էն կենենք»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց հայրը, որ մի քանի բարեկամների, ընկերների հետ այս պահին հոսպիտալի դիմաց է։
Մխիթարյանն ասաց՝ մութ ու ցուրտ տարիներին որդուն ուղարկել է նախ Լենինգրադ, հետո Մոսկվա ուսում ստանալու, որ հետո հայրենիքը պաշտպանի։
«Էսօր ազատ են արձակել են մարդուն, ով հաստատ մասնակից է եղել ծեծին։ Դիմում եմ Ձեզ՝ վերաքննիչ դատարանի դատավոր, ես վերջում կանիծեմ բոլորին, ով էս գործի հետ կապ ունի...
Դիմում եմ Ձեզ, հալալ է քեզ, որ դու կարող ես սպային ջարդած սպային ազատես, եթե քո որդու հետ այդպես արած լինեի՞ն, կազատեի՞ր։ Դատավոր Արմեն Դանիելյան, դիմում եմ քեզ, քանի շուտ է, ուշքի արի»,-ասաց փոխգնդապետի հայրը։
Սամվել Մխիթարյանն ասաց՝ քանի որ կարանտինային վիճակ է, երեկ իրեն զանգահարածներին խնդրել է չգալ իր հետ, բայց պահանջում է անհապաղ պատասխանել իր հարցերին, ավելի վաղ գրած դիմումներին, հակառակ դեպքում դիմելու է միջազգային կառույցներին։

Общество 13:10 07/03/2020 Армения
С отцом впавшего в кому после избиения в Ехегнадзоре в сентябре 2019 года подполковника Ара Мхитаряна – Самвелом Мхитаряном – со вчерашнего дня и до сего момента не связались ни премьер-министр Армении Никол Пашинян, ни министр обороны Давид Тоноян, никак не отреагировали на его требование.
В беседе с корреспондентом Panorama.am отец офицера сказал: в настоящее время он находится у госпиталя Мурацана, ждет отклика должностных лиц.
Мхитарян не доверяет проводимому следствию, считает, что оно осуществляется несправедливо, он уверен, что в избиении сына участвовал и бывший губернатор Вайоцдзорской области, требует видеозаписи, чтобы отправить их на независимую экспертизу.
Один из обвиняемых по делу об избиении подполковника – Завен Григорян – решением Апелляционного уголовного суда был отпущен на свободу. В качестве меры пресечения ему избрали залог. Этот факт еще больше возмутил отца военного, находящегося до сих пор в коме.
Он до 11 дал время премьеру и министру обороны: «если губернатора вместе с остальными 5 не арестуют, а глава Полиции и СК Ехегнадзора не будут привлечены к ответственности = на меня не обижайтесь». Он грозился забрать сына из больницы и в знак протеста пройтись с ним по улицам.
«Судя по тому, что в больницу прибыли полицейские машины, что-то дошло.
Я пришел сказать, что вчера тоже говорил, матери офицеров, послушайте отца избитого сына, будьте осторожны, берегите своих детей, потому что сейчас офицеров довели до такого уровня, что их может избить каждый. Офицер, стоящий на границе, более защищен, чем внутри страны.
Внутри страны они могут избить офицера, а затем заявить, что против них нет приема, что захотим – то и сделаем», – сказал в беседе с журналистами отец подполковника, который в настоящее время в друзьями и родственниками находится у госпиталя.
Мхитарян рассказал, что в темные и холодные годы он отправил сына сначала в Ленинград, затем в Москву – на учебу, чтобы затем он встал на защиту своей Родины:
«Сегодня они освободили человека, который определенно был причастен к его избиению. Я обращаюсь к вам, судья Апелляционного суда, в конце концов, я прокляну всех, кто имеет какое-либо отношение к этому делу ... Обращаюсь к тебе: молодец, что смог освободить избившего офицера человека. А если бы так поступили с твоим сыном, освободил бы? Судья Армен Даниелян, пока не поздно – приди в себя!»
Самвел Мхитарян сказал, что, поскольку карантин, он попросил позвонивших вчера ему не приходить с ним, но потребовал немедленно ответить на его вопросы, в противном случае он обратится в международные структуры.