Միլանից եկածների մոտ ջերմություն, հազ, տենդ չի արձանագրվել
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից տեղեկացնում են, որ մարտի 10-ին՝ տեղական ժամանակով 13:10-ին, Միլանից Երևան ժամանած ինքնաթիռով երկիր մուտք գործած 40 անձանցից որևէ մեկի մոտ վարակիչ հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններ՝ ջերմություն, տենդ, հազ չի արձանագրվել («Արմենպրես»): Բացի այդ, լրատվամիջոցի փոխանցմամբ ՝ նրանց համար լրացվում են հասցեական քարտեր, որոնք տրամադրվում են պոլիկլինիկաներին ՝ այս անձանց առողջական վիճակի հետագա վարումն իրականացնելու համար: Իտալիայից ժամանող անձինք օդանավակայանից դուրս են բերվել առանձին, նրանց ուղեբեռը եւս հանձնվել է առանձին՝ բացառելու այլ ուղեւորների հետ շփումները։ Հաջորդիվ ձեռնարկվել են ախտահանման միջոցառումներ՝ սահմանված կարգով։
Ավելի վաղ panorama.am-ը հետաքրքվել էր, թե՝ ինչ պաշտպանիչ և կանխարգելիչ միջոցառումներ են իրականացվելու։ Օդափոխել տաքսիները, ինքնամեկուսանալ՝ հորդորում են ԱՆ-ից։ Առաջնային ախտանիշները ստուգելուց հետո՝ եկվորները մնում են իրենց ինքնակարգապահության հույսին։ Ով ինչպես որքան կհետևի ինքնամեկուսացման ԱՆ հորդորին, որքան պատասխանատու կլինի, կամ՝ որքան կունենա տնից դուրս չգալու հնարավորություն՝ մնում է «տեսնենք ինչ կլինի» ժանրում։
Հիեցնենք՝ օդանավը ուղևորներով ժամանել է Իտալիայից, որը երկրում զարգացող կորոնավիրուսի պատճառով երկրի վարչապետի կողմից ամբողջովին հայտարարվել է որպես «կարմիր զոնա»։
Սոցցանցերը, որ Իրանից եկած ՀՀ քաղաքացիներին որպես կարանտինային զոնա Ծաղկաձոր տեղափոխելուց հետո հանդարտվել էին, կրկին եռում են՝ ինչու բոլոր դեպքերում կառավարությունը չի կիրառում «կարմիր» երկրներից եկած համերկրացիների համար կարանտինային շրջան՝ և իրենց առողջության վերահսկման և ապահովության, և կորոնավիրուսի գաղտնի րջանը ապահով անցկացնելու համար։
Հարցը առկախ է։
Այսօր ևս մեկ չվերթ կիրականացնի դեպի Հայաստան, այս անգամ Իտալիայի մայարքաղաք Հռոմից։ Նախատեսված է, որ օդանավը վայրէջք կկատարի Երևանում ժամը 21։15-ին։

Общество 19:45 10/03/2020 Армения
Инспекционный орган здравоохранения и труда Армении сообщает, что ни у одного из 40 человек, 10 марта, в 13:10 по местному времени, прибывших в Армению на самолете из Милана в Ереван, не было обнаружено никаких присущих инфекционным заболеваниям симптомов: температуры, лихорадки, кашля («Арменпресс»).
Кроме того, по данным СМИ, для них заполняются адресные карточки, которые предоставляются поликлиникам для осуществления дальнейшего надзора за здоровьем прибывших из Италии пассажиров. Прибывшие из Италии граждане были выведены из аэропорта по отдельному выходу, также их багаж был выдан в отдельном месте, чтобы исключить контакты с другими пассажирами. Затем в установленном порядке была осуществлена дезинфекция.
Ранее Panorama.am поинтересовался, какие профилактические и защитные меры будут приняты. Проветривать такси, самоизолироваться – призывают из Минздрава.  После проверки первичных симптомов прибывшим остается надеяться на самодисциплину. Кто в какой мере будет следовать призыву Минздрава о самоизоляции, насколько он будет ответственным или как долго сможет позволит себе не выходить из дома, остается в рамках жанра «посмотрим, что произойдет».
Напомним, самолет с пассажирами прибыл из Италии, которая из-за распространяющегося в стране коронавируса премьер-министром этой страны Джузеппе Конте полностью объявлена «красной зоной».
Социальные сети, которые успокоились после перемещения прибывших из Ирана граждан Армении в карантинную зону в Цахкадзоре, вновь кипят: почему правительство во всех случаях не вводит карантин для соотечественников, прибывающих из «красных» стран – для надзора за их здоровьем и безопасности?
Вопрос остается открытым.
Сегодня будет выполнен еще один рейс в Армению, на этот раз из столицы Италии Рима. Ожидается, что самолет приземлится в Ереване в 21:15.