ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:38 11/03/2020 Հայաստան
«Փաստ». Վարչական դատարանի բոլոր դատավորներին «հասկացրել» են, որ այսուհետ պետության դեմ վճիռները պետք է հասցվեն նվազագույնի
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթը ուշագրավ տեղեկություններ է ստացել՝ իշխանության վերին օղակներում կայացված հերթական շատ ուշագրավ քաղաքական որոշման մասին: Ըստ այդմ, Վարչական դատարանի բոլոր դատավորներին «հասկացրել» են, որ այսուհետ պետության դեմ վճիռները պետք է հասցվեն նվազագույնի, եթե ամբողջությամբ բացառելը հնարավոր չէ, իսկ որոնք արդեն իսկ կայացվել են, պետք է բեկանվեն:
Ի՞նչ է նշանակում այս ամենը. մեր զրուցակից իրավաբաններից մեկը նշում է, որ եթե իսկապես նման ներքին որոշում կա, դա պարզապես լուրջ հարված կլինի հատկապես փոքր ու միջին բիզնեսին, ինչպես վարորդներին և այլն, քանի որ վարչական դատարանում հիմնականում բողոքարկվում են հարկային տուգանքները, ճանապարհային ոստիկանության ակտերը և այլն:
Իսկ հիմա ստացվում է, որ համապատասխան պետական մարմիններն ինչպիսի որոշում էլ կայացնեն, դատարանը թողնելու է անփոփոխ»:

Пресса дня 12:29 11/03/2020 Армения
«Паст»: Судьям Административного суда «дали понять», что постановления против государства должны быть доведены до минимума
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в высших эшелонах власти принято довольно примечательное политическое решение. Как отмечает издание, всем судьям Административного суда «дали понять», что впредь вынесение постановлений против государства должно быть доведено до минимума, если нельзя полностью исключить. А те судебные акты, которые уже вынесены, должны быть отменены.
Что все это значит? Как отмечает один из юристов – собеседников издания, если действительно принято такое внутреннее решение, то это просто нанесет серьезный удар по среднему и малому бизнесу, таким как водители и другие, поскольку в Административный суд в основном обращаются для обжалования административных штрафов, акты Дорожной полиции и т.д.
А сейчас получается, что все принятые соответствующими государственными органами решения суду придется оставить без изменений.