Հասարակություն 12:42 12/03/2020 Հայաստան
Այսօրվա կառավարության նիստում արտահերթ ձայնի իրավունք խնդրեց արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և հայտնեց, որ վերջին օրերին աննախադեպ ավելացել է հրդեհների քանակը, որն այս սեզոնի համար շատ բարձր ցուցանիշ է։
Տեղեկացնելով, որ արդեն մի տեղից մյուսը գնալու և հրդեհները հանգցնելու հետ կապված ԱԻՆ աշխատակիցների համար դժվարություններ են առաջանում՝ նախարարը խնդրեց տարածքային կառավարման մարմիններին լրջորեն զբաղվել այդ խնդրով.
«Գյուղացիները իրենց հողի և այգիների բուսական մնացուկը, տերևները և այլն հավաքում ու այրում են։ Այրելուց հետո չեն կարողանում հետևել դրան և կրակը տարածվում է։ Կրակի տարածման հիմնական աղբյուրը սա է։ Բացի այդ, մենք ունենք նաև այլ պատճառներ։ Ունենք նաև անտառային տարածքներում հրդեհներ, որոնք այս սեզոնին հատուկ չեն։ Օրինակ, երեկ ունեցել ենք 95 հրդեհ»։
«Համայնքների ղեկավարները պետք է հետևեն, որպեսզի նման դեպքեր չլինեն։ Նաև գյուղատնտեսական առումով պետք է բացատրվի՝ այրումն օգուտ տալիս է, թե ոչ։ Նույնիսկ օրենքով է արգելվում այրելը, բայց մարդիկ այրում են։ Այս տեսակետից մենք ընկել ենք անհարմար վիճակի մեջ»,- հայտարարեց արտակարգ իրավիճակների նախարարը։
Տիգրան Ավինյանը տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանին առաջարկեց Ֆելիքս Ցոլակյանի հետ հստակեցնել և միջոցառումներ իրականացնել այդ ուղղությամբ՝ դրանցում ներգրավելով մարզպետարաններին։

Society 13:37 12/03/2020 Armenia
At a government meeting on Thursday, Armenia’s Minister of Emergency Situations Feliks Tsolakyan said that the number of fires has increased dramatically in the country in recent days, which is not typical of this time of year.
Informing that employees of the ministry are facing some difficulties while moving from one place to another and putting out fires, the minister asked the local governments to seriously deal with the problem.
“Villagers gather and burn leaves, residues of their orchards. But then they fail to monitor the process and the fire spreads,” he said.
“There are fires for other reasons, too. We have forest fires that are not typical of this season. For example, we recorded 95 fires yesterday,” Feliks Tsolakyan said.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan proposed Vache Terteryan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, to discuss the issue with Feliks Tsolakyan and implement measures, involving regional administrations in them.