Փաշինյան. Առնվազն մինչև մարտի 23-ը կրթական հաստատությունների աշխատանքը կդադարեցվի
Կորոնավիրուսի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակը գնահատելու համար կառավարությունում հրավիրված խորհրդակցության ավարտից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Էջմածնի բնակիչը, ում մոտ հաստատվել է կորոնավիրուս, թաքցրել է ջերմություն ունենալը պետությունից։
Նա կաթիլային ընդունելուց հետո վճռական որոշում է կայացնում նշանդրեքին մասնակցել, միջոցառումը չհետաձգել։ Նա այս ընթացքում շփվել է վարսավիրի, ոսկերիչի, խնջույքի մասնակիցների հետ, ինչի հետևանքով, Փաշինյանի գնահատմամբ, ստեղծվել է ճգնաժամային այս իրավիճակը, երբ հիվանդացել են նրա ամուսինը, մորաքրոջ որդին։
«Այս դեպքում որքան էլ տարօրինակ հնչի, անհատական ջանքի ու պատասախանտվության, գիտակցության հարց է»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով հակառակ դեպքում կվնասեն իրենց մտերիմներին, հարազատներին, համաքաղաքացիներին ու այլոց։
Նա ընդգծեց՝ լավագույն միջոցը կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար յուրաքանչյուրի պատասխանատվությունն է։ Նա հորդորեց միմյանց տեսնելուց ձեռքսեղմումով չողջունել, չհամբուրվել։
Փաշինյանը նաև հայտնեց, որ դիմակների գներն անտրամաբանական գների են հասել, առողջապահության նախարարն իրեն հայտնել է, որ մարդիկ փողոցներում դիմակ կրելու անհրաժեշտություն չունեն, դիմակ պետք է կրեն հիվանդներն ու նրանց հետ շփվող մարդիկ։
«Մենք այսօր սպասում ենք լավ նորությունների կորոնովիորւսի վերաբերյալ»,-ասաց վարչապետը, ավելացնելով, որ այսօր հետազոտվելու են «Գոլդեն Փելես»-ում գտնվողները, մեծ հավանականություն կա, որ արդյունքները բացասական կլինեն։
Որոշվել է, որ առնվազն մինչև մարտի 23-ը կրթական հաստատությունների աշխատանքը կդադարեցվի, եթե անհրաժեշտություն լինի, կերկարաձգեն։

Armenia suspends classes over coronavirus
The Armenian government has decided to close all educational institutions, including schools, universities and kindergartens, until at least March 23, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a live broadcast on Facebook.
The decision was adopted at the PM-chaired consultations at the government to discuss further measures to fight the spread of the virus in the country.
The premier said the suspension of classes will be extended if necessary.
He called on citizens not to organize and take part in mass events.
The move comes after Armenia confirmed 5 new coronavirus infections on Wednesday and Thursday, bringing the total number of cases to 6 in the country.
According to Pashinyan, one of the coronavirus patients, a woman who returned from Italy, concealed from authorities the fact that she developed fever to attend an engagement party of a family member.
The woman was in contact with her hairdresser, a jeweler and other quests of the party, which had led to a crisis situation in which her husband and her cousin have also tested positive for coronavirus.
“In this case, as strange as it may seem, this is a matter of individual efforts and responsibility,” the PM said, again urging people to greet each other without shaking hands or hugging.