Փաշինյան. Առնվազն մինչև մարտի 23-ը կրթական հաստատությունների աշխատանքը կդադարեցվի
Կորոնավիրուսի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակը գնահատելու համար կառավարությունում հրավիրված խորհրդակցության ավարտից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Էջմածնի բնակիչը, ում մոտ հաստատվել է կորոնավիրուս, թաքցրել է ջերմություն ունենալը պետությունից։
Նա կաթիլային ընդունելուց հետո վճռական որոշում է կայացնում նշանդրեքին մասնակցել, միջոցառումը չհետաձգել։ Նա այս ընթացքում շփվել է վարսավիրի, ոսկերիչի, խնջույքի մասնակիցների հետ, ինչի հետևանքով, Փաշինյանի գնահատմամբ, ստեղծվել է ճգնաժամային այս իրավիճակը, երբ հիվանդացել են նրա ամուսինը, մորաքրոջ որդին։
«Այս դեպքում որքան էլ տարօրինակ հնչի, անհատական ջանքի ու պատասախանտվության, գիտակցության հարց է»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով հակառակ դեպքում կվնասեն իրենց մտերիմներին, հարազատներին, համաքաղաքացիներին ու այլոց։
Նա ընդգծեց՝ լավագույն միջոցը կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար յուրաքանչյուրի պատասխանատվությունն է։ Նա հորդորեց միմյանց տեսնելուց ձեռքսեղմումով չողջունել, չհամբուրվել։
Փաշինյանը նաև հայտնեց, որ դիմակների գներն անտրամաբանական գների են հասել, առողջապահության նախարարն իրեն հայտնել է, որ մարդիկ փողոցներում դիմակ կրելու անհրաժեշտություն չունեն, դիմակ պետք է կրեն հիվանդներն ու նրանց հետ շփվող մարդիկ։
«Մենք այսօր սպասում ենք լավ նորությունների կորոնովիորւսի վերաբերյալ»,-ասաց վարչապետը, ավելացնելով, որ այսօր հետազոտվելու են «Գոլդեն Փելես»-ում գտնվողները, մեծ հավանականություն կա, որ արդյունքները բացասական կլինեն։
Որոշվել է, որ առնվազն մինչև մարտի 23-ը կրթական հաստատությունների աշխատանքը կդադարեցվի, եթե անհրաժեշտություն լինի, կերկարաձգեն։

Политика 13:36 13/03/2020 Армения
После совещания в правительстве Армении для оценки текущей ситуации с коронавирусом премьер-министр РА Никол Пашинян в прямом эфире через соцсеть Facebook заявил, что жительница Эчмиадзина, у которой был подтвержден коронавирус, скрыла факт наличия высокой температуры от государства.
После того, как ей поставили капельницу, она приняла решение участвовать в церемонии помолвки, и не отложила мероприятие. Инфицированная коронавирусом пациентка контактировала с парикмахером, ювелиром, участниками церемонии, в результате чего, по оценке Пашиняна, сложилась подобная критическая ситуация, заразились также её супруг и двоюродный брат.
«В данном случае, как бы это странно не прозвучало, налицо вопрос личных усилий и ответственности, осознанности», – отметил премьер-министр, напомнив, что в противном случае пострадают их близкие, родственники, сограждане и другие.
Он подчеркнул, лучшим способом против распространения коронавируса является ответственность каждого гражданина. Никол Пашинян призвал не целоваться и не пожимать друг другу руки при встрече.
Н. Пашинян сообщил также, что цены на медицинские маски необоснованно повысились, министр здравоохранения РА Арсен Торосян сообщил ему, что нет необходимости в ношении масок на улицах, маски следует носить лишь инфицированным пациентам и контактирующим с ними гражданам.
«Сегодня мы ждем хороших новостей касательно ситуации с коронавирусом в РА», – отметил премьер-министр, добавив, что сегодня будет проведено тестирование содержащихся в гостинице «Golden Palace» граждан, существует большая вероятность, что результаты окажутся отрицательными.
Принято решение, что занятия в образовательных учреждениях будут прекращены как минимум до 23 марта, если возникнет необходимость – срок будет продлен.