Առողջություն 12:53 13/03/2020 Հայաստան
Հայաստանում արդեն պաշտոնապես հաստատվել է կորոնվիրուսով վարակման վեցերորդ դեպքը։ Պարզ չէ՝ առաջիկայում հիվանդությունն անկում կապրի՞, թե հակառակը՝ ավելի մեծ թափով կտարածվի։ Եվ ավելի մեծ հարց է՝ եթե հիվանդությունը տարածվի, հայաստանյան բուժհաստատությունները պատրաստ կլինե՞ն ընդունելու և անհրաժեշտ բուժօգնություն տրամադրելու վարակված քաղաքացիներին։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներին առայժմ սպասարկում են միայն «Նորք» ինֆեկցիոնում։ Սակայն, եթե վիրուսը սկսի մեծ տարածում գտնել, ապա վարակվածները կմեկուսացվեն և կբուժվեն հանրապետության բոլոր այն հիվանդանոցներում, որոնք ունեն ինֆեկցիոն բաժին։
Panorama.am-ը ճշտեց՝ արդյոք հանրապետության մարզերն ունեն կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներին սպասարկելու հնարավորություն։
Շիրակի մարզն ունի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, և այս պահին այն միաժամանակ կարող է ընդունել 75 հիվանդների և մեկուսացնել նրանց։
Շիրակի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության առողջապահության բաժնի պետ Լեյլի Ասլանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ հիվանդանոցում բուժսպասարկման համար անհրաժեշտ միջոցներ որոշ չափով կան և անընդհատ համալրումներ են իրականացվում։
«Մենք Գյումրիում ունենք ինֆեկցիոն հակատուբերկուլոզային հիվանդանոց , և այն այս պահին պատրաստ է հիվանդների ընդունելու, նրանց մեկուսացնելու և բուժելու։ Փորձում ենք այս պահին ամեն կերպ հագեցնել այդ հիվանդանոցը»,- ասաց Ասլանյանը։
Ճշտող հարցին՝ կա՞ն պատրաստած բժիշկներ, ովքեր կկարողանան սպասարկել կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներին, նա պատասխանեց՝ մենք նախարարությունից ուղեցույց ենք ստացել, և փոխանցել բուժհաստատություններին. «Նաև այդ ուղեցույցների հիման վրա բժիշկների վերապատրաստում ենք իրականացնում։ Այսինքն՝ ամեն ինչ արվում է նախարարության ցուցումներով»։
Սյունիքի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության առողջապահության բաժնի պետ Նունե Գևորգյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մարզում գործող բոլոր 5 բուժհաստատություններում կա ինֆեկցիոն բաժանմունք։
«Մարզն ամբողջությամբ պատրաստ է կորոնավիրուսով հիվանդներին մեկուսացնելու և բուժելու, եթե լինի դրա կարիքը։ Մենք բացի ինֆեկցիոն բաժանմունքներից 3 բժշկական կենտրոններում առանձին շենքեր ունենք՝ այդ հիվանդներին սպասարկելու նպատակով»,- ասաց Գևորգյանը, հավելելով, որ բժիշկները ևս ունեն անհրաժեշտ պատրաստվածություն՝ հիվանդներին սպասարկելու համար։
Հարցին, թե քանի մահճակալ կա մարզի հիվանդանոցներում, և անհրաժեշտության դեպքում միանգամից քանի հիվանդի հնարավոր կլինի սպասարկել, Գևորգյանն ասաց՝ չի կարող նման տվյաներ տալ, քանի որ իրավունք չկա հեռախոսով բժշկական կարևոր նշանակություն ունեցող նման ինֆորմացիա տալ. «Ես միայն կարող եմ ասել, որ մենք ամբողջովին պատրաստ ենք հիվանդներ ընդունելու, եթե դրա կարիքը լինի»։
Կոտայքի մարզում առանձնացված ինֆեկցիոն հիվանդանոց չկա, բայց բոլոր հիվանդանոցներն ունեն ինֆեկցիոն կաբինետներ կամ բաժանմունքներ։
«Չորս մեծ բժշկական կենտրոններ ունեն ինֆեկցիոն բաժանմունքներ։ Այս հիվանդանոցներում կա հաստիքացուցակով հաստատված 22 մահճակալ, բայց ՍՇՎ-ների ժամանակ մահճակալներ ավելացվում են։ Չի լինում հիվանդ, որ գա և ասենք՝ տեղ չունենք։ Աշխատանքի ընթացքում մահճակալները պարբերաբար ավելացվում են։ Մարզն ունի պահուստային մահճակալներ, և ինֆեկցիոն բաժնում մինչև 50 տոկոսով կարող են մահճակալների քանակն ավելացնել։ Եթե այդ պրակտիկային հետևենք, ապա մինչև 33 մահճակալ միաժամանակ կկարողանա ծառայել հիվանդ քաղաքացիներին»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Կոտայքի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության առողջապահության բաժնի պետ Անի Չիլինգարյանը։
Ճշտող հարցին՝ մարզում կա՞ն պատրաստված բժիշկներ, որոնք կկարողանան կորոնավիրուսով վարակման դեպքում անհրաժեշտ բուժսպասարկում իրականացնել՝ Չիլինգարյանը պատասխանեց՝ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի հետ ամեն ուրբաթ օր սկայպով խորհրդակցույթուն է լինում, որի ընթացքում բժիշկ-մասնագետները քննարկումներ են անցկացնում, փորձի փոխանակում իրականացնում. «Այս առումով չեմ կարծում, որ խնդիր կունենանք»։
Արարատի մարզպետարանից միայն նշեցին, որ հիվանդանոցներում ունեն ինֆեկցիոն բաժիններ, սակայն մեր այլ հարցերին՝ բաժիններում առկա մահճակալների թվի, բժիշկների պատրաստվածության և անհրաժեշտ բժշկական միջոցների առկայության մասին, հրաժարվեցին պատասխանել՝ նշելով, որ միայն գրավոր հարցման դեպքում կարող են տվյալներ տրամադրել։
Վայոց Ձորի մարզի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության պետի ժ/պ Վասիլ Ասլանյանն էլ ասաց՝ ունեն մարզային ինֆեկցիոն բաժանմունք, որը գտնվում է Վայք քաղաքում. կենտրոնը բավականին հագեցած է։
«Մենք մարզպետի մոտ հանրապետության գլխավոր համաճարակաբանի հետ սկայպ խորհրդակցություն ենք ունեցել,  ներկայացրել ենք հիվանդանոցների պահանջներն ու խնդիրները, որից հետո մեզ տրամադրել են համապատասխան հանդերձանք՝ դիմակներ, արտահագուստ, ակնոց, այս պահին քիչ քանակությամբ ունենք այդ հանդերձանքը, բայց շուտով նոր խմբաքանակ ենք ստանալու»,- ասաց Ասլանյանը։
Նրա խոսքով՝ Իրանից Հայաստան ժամանողներին վիրուսի ախտանիշների առկայության դեպքում  միանգամից ուղարկում են «Նորք» ինֆեկցիոն, որտեղ նրանք թեստավորվում են.
«Օրինակ, մեկ շաբաթ առաջ այստեղ էր եկել հնդիկ տուրիստ, ում մոտ կային վիրուսի ախտանշաններ, նրան միանգամից ուղարկել ենք «Նորք» ինֆեկցիոն, որտեղ նա թեստավորվել է, և արդյունքը բացասական է եղել, քանի որ կորոնավիրուս չի հայտնաբերվել, նրան դուրս են գրել»։
Իսկ եթե կորոնավիրուսի համաճարակ լինի, ապա Վայոց Ձորի  մարզի ինֆեկցիոն բաժանմուքը միանգամից կկարողանա սպասարկել 80 քաղաքացիների։
Մարզպետարաններից մեզ վստահեցրին՝ կորոնավիրուսի տարածման դեպքում կարող են հիվանդներին սպասարկել, բայց իրականում խուճապի կարիք չկա, քանի որ հիվանդությունը այնքան էլ լուրջ չէ, և եթե քաղաքացիները հետևեն Առողջապահության նախարարության հորդորին և պահպանեն անձնական հիգիենան, ապա հիվանդությունից խուսափելն էլ ավելի հեշտ կլինի։

Здоровье 15:26 13/03/2020 Армения
В Армении уже официально подтверждено 6 случаев заражения коронавирусом. Не ясно, в ближайшее время пойдет ли на спад распространение болезни, или наоборот – болезнь распространится с большим масштабом. И главный вопрос, если болезнь распространится, готовы ли армянские медицинские учреждения принять пациентов и предоставить необходимую медпомощь инфицированных граждан.
Из министерства здравоохранения РА сообщают, что инфицированные коронавирусом граждане сейчас находятся в Инфекционной клинической больнице «Норк». Однако, если вирус распространится, то инфицированные будут изолированы и будут проходить лечение во всех тех больницах РА, в которых действует инфекционное отделение.
Корреспондент Panorama.am уточнил, действительно ли действующие в областях РА больницы имеют возможность принять пациентов, инфицированных коронавирусом.
В Ширакской области действует Инфекционная больница, и в данный момент больница может принять 75 пациентов и изолировать их.
Начальник правления здравоохранения и соцобеспечения при администрации Ширакской области Лейли Асланян  в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что в больнице в некоторой степени существуют необходимые для предоставления медицинской помощи средства.
«В Гюмри действует инфекционно-противотуберкулезный диспансер, который в данный момент готов принять пациентов, изолировать их и вылечить. Пытаемся в данный момент всячески модернизировать и оснастить данную больницу», – отметила она.
На уточняющий вопрос, есть ли подготовленные врачи, которые смогу обслуживать инфицированных коронавирусом пациентов, она ответила, что из министерства здравоохранения получено руководство, которое передано медучреждениям. «Переквалификация врачей осуществляется также на основании данного руководства, справочника. Иными словами, всё делается по указаниям министерства здравоохранения», – пояснила она.
В свою очередь начальник правления здравоохранения и соцобеспечения при администрации Сюникской области РА Нуне Геворкян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала, что во всех 5 действующих в области медучреждениях есть также инфекционное отделение.
«Медучреждения Сюникской области полностью готовы к изоляции и лечению инфицированных коронавирусом пациентов, если возникнет подобная необходимость. Помимо инфекционных отделений в 3 медучреждениях действуют также отдельные здания – для обслуживания этих пациентов», – отметила Н. Геворкян, добавив, что врачи также соответствующим образом подготовлены для обслуживания пациентов.
На вопрос, сколько коек есть в больницах области, и возможно ли будет в случае необходимости обслуживать сразу нескольких пациентов, Н. Геворкян ответила, что не может предоставить подобные данные, поскольку не имеет права предоставлять подобную информацию по телефону.
«Могу лишь сказать, что мы полностью готовы принять пациентов при необходимости», – пояснила она.
В Котайкской области РА нет отдельной инфекционной больницы, однако во всех больницах действуют инфекционные кабинеты или отделения.
«В четырех крупных медицинских центрах действуют инфекционные отделения. В этих больницах, согласно закрепленным в штатном расписании данным, есть 22 койки, однако, во время острых респираторных заболеваний число коек увеличивается. Не бывает таких случаев, когда мы бы отказывали пациенту в лечение из-за отсутствия свободных коек. В ходе работы число коек постепенно увеличивается. В области есть также резервные койки, и в инфекционном отделении можно на 50% увеличить число коек. Если придерживаться этой практики, то можно увеличить количество коек до 33», – отметила в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник правления здравоохранения и соцобеспечения при администрации Котайкской области РА Ани Чилингарян.
На уточняющий вопрос, есть ли подготовленные врачи, которые смогу обслуживать инфицированных коронавирусом пациентов, А. Чилингарян ответила, что со специалистами Национального центра по контролю и профилактике заболеваний каждую пятницу по видеосвязи проводятся совещания, в ходе которых врачи-специалисты проводят обсуждения, осуществляется обмен опытом. «Не думаю, что в этой связи возникнут проблемы», – пояснила она.
В администрации Араратской области сообщили, что в больницах области действуют инфекционные отделения, однако, на другие вопросы касательно числа коек, подготовленности медперсонала и наличии необходимых медицинских средств, отказались отвечать, отметив, что только в случае письменного запроса они смогут предоставить данные.
Врио начальника правления здравоохранения и соцобеспечения при администрации Вайоцдзорской области Василий Асланян отметил, что действует областное инфекционное отделение, которое находится в городе Вайк: центр технически оснащен.
«По видеосвязи проводим обсуждения с главным эпидемиологом страны, представили ему требования и проблемы больницы, после чего нам предоставили соответствующую медицинскую экипировку: медицинские маски, защитные костюмы, очки, вскоре мы получим новую партию», – отметил В. Асланян.
По его словам, в случае наличия симптомов коронавируса у прибывающих из Ирана в Армению граждан, их направляют в Инфекционную клиническую больницу «Норк», где проводится соответствующее тестирование.
«К примеру, неделю назад к нам обратился турист из Индии, у которого были симптомы вируса, его сразу же направили в Инфекционную больницу “Норк”, где он был протестирован и результат оказался отрицательным, поскольку коронавирус не обнаружили, его уже выписали», – пояснил он.
А, если произойдет эпидемия коронавируса, то инфекционное отделение Вайоцдзорской области РА одновременно сумеет принять около 80 граждан.
В областной администрации заверили, что в случае распространения коронавируса они смогут принять инфицированных граждан, но на самом деле не нужно поддаваться панике, поскольку болезнь не является столь серьезной, и, если граждане будут следить за призывами министерства здравоохранения и соблюдать правила личной гигиены, то можно с ещё большей легкостью избежать болезни.