Քաղաքական 10:18 18/03/2020 Աշխարհում
Եվրամիությունը ձեռնարկեց աննախադեպ միջոցներ` նոր տեսակի կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի ուղղությամբ. ԵՄ գագաթնաժողովում, որն անցկացվեց տեսախցիկների միջոցով, հաստատվեց միության արտաքին սահմանների փակումը 30 օրով: Այս մասին գրում է euronews-ը։
Որոշումը ենթադրում է Շենգենյան վիզաների տրամադրման դադարեցում, իսկ ԵՄ-ում վիզայի համար վավեր մուտքի համար հնարավոր չի լինի մուտք գործել զբոսաշրջային կամ այլ նպատակներով, որոնք ներառված չեն կատարված բացառությունների ցանկում, մասնավորապես, դիվանագետների և առողջապահության ոլորտի աշխատողների համար:
«Աշխարհում կորոնավիրուսի տարածումը զսպելու համար մենք որոշեցինք ուժեղացնել մեր արտաքին սահմանները և հաստատել ԵՄ-ի բոլոր ուղևորությունների համար համաձայնեցված ժամկետ, բացառությամբ հրատապ դեպքերի, 30 օրվա ընթացքում ՝ Եվրահանձնաժողովի առաջարկության հիման վրա», - ասաց խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը:
Որոշվել է նաև բեռնատարների համար ստեղծել կանաչ գոտի, որպեսզի նրանք առանց խոչընդոտների իրականացնեն բեռնափոխադրումներ։

Политика 12:18 18/03/2020 В мире
Евросоюз принял беспрецедентные меры в целях борьбы с распространением коронавируса нового типа — на саммите ЕС, который прошел в режиме видеоконференции, утверждено закрытие на 30 дней внешних границ сообщества пишет euronews.com.
Решение подразумевает прекращение выдачи шенгенских виз, а по действующим визам в ЕС нельзя будет въехать с туристическими или иными целями, которые не входят в список исключений, сделанных, в частности, для дипломатов и медработников.
"Для того чтобы сдержать распространение коронавируса в мире, мы решили укрепить наши внешние границы и утвердить скоординированное временное ограничение на все поездки в ЕС, кроме неотложных, сроком на 30 дней, на основе предложения Еврокомиссии", — сказал председатель Евросовета Шарль Мишель.
А глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила:
"Одним из главных вопросов сегодня, конечно, были внутренние границы были и, как следствие — пробки. Абсолютно необходимо разблокировать сложившуюся ситуацию: внутри европейского союза застряло слишком много людей, грузовики, перевозящие товары, встали в пробках, но товары должны перемещаться свободно, они нам необходимы для работы внутреннего рынка".