Քաղաքական 18:06 19/03/2020
Փոքր և միջին ձեռնարկատերերին 25 մլրդ դրամի հասցեական աջակցություն ցուցաբերելու որոշումը պատրաստ կլինի 1-2 օրից
«Հիմա եթե համարենք, որ նրանց 30-40 տոկոսը հարկեր վճարելու դժվարություններ ունեն և նրանց համար հարկերը վճարելու հետաձգման արտոնություն կիրառվի, դա շատ ավելի նվազ օժանդակություն է, քան այն 25 մլրդ դրամի օժանդակության փաթեթը, որ կառավարությունը տրամադրելու է փոքր ու միջին բիզնեսին: Մենք ընտրել ենք հասցեական սուբսիդավորման, փոխառությունների համաֆինանսավորման կիրառման մեխանիզմները: Մենք կարծում ենք, որ այս մեխանիզմները շատ ավելի արդյունավետ  են, քան հարկերի վճարումը հետաձգելը»,- հայտարարեց Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով փոքր ու միջին ձեռներեցներին հարկային արձակուրդ տալու մասին լրագրողի հարցին և հավելեց, որ կառավարություն այն անելու է մի քանի փուլով:
ՊԵԿ նախագահը սակայն տեղեկացրեց,, որ կառավարության այսօրվա նիստում քննարկվածը նախնական փաստաթուղթ է, որտեղ հասցեական որոշակի բան չկա. «Մեկ կամ երկու օրվա ընթացքում այն պատրաստ կլինի և  կկարողանանք օժանդակության կոնկրետ ձևեր առաջարկել մեր տնտեսվարողներին»:
ՊԵԿ նախագահը տեղեկացրեց, որ հյուրանոցային, հանրային սննդի և զբոսաշրջության ոլորտներում գործում են 3851  տնտեսվարող, որոնք 2019-ին բյուջե են վճարել 10-12 մլրդ դրամի հարկ:
Անդրադառնալով օրավարձով աշխատողների աշխատավարձերի չվճարման խնդրին, ՊԵԿ նախագահն ասաց. «Եթե աշխատանքի չներկայանալը գործատուի կամքով կամ հրահանգով է, իմ կարծիքով պետք է աշխատանքի վարձատրությունը պահպանվի, և եթե կան որոշակի խնդիրներ, կարծում եմ, որ դրանց լուծումը աշխատանքի և առողջապահության տեսչական մարմնի լիազորությունների ներքո է»:

Экономика 18:53 19/03/2020 Армения
Глава КГД Армении: Через пару дней мы предложим несколько вариантов оказания содействия хозяйствующим субъектам
«Сейчас, если учесть, что 30-40% из них испытывают трудности с уплатой налогов, в связи с чем будет применена отсрочка по уплате налогов, то это станет гораздо меньшей поддержкой, чем пакет содействия в 25 млрд. драмов, который предоставит правительство Армении малому и среднему бизнесу. Мы выбрали механизмы адресного субсидирования, применения софинансирования заимствований. Мы считаем, что данные механизмы намного эффективнее и действеннее, чем отсрочка от уплаты налогов», – заявил в беседе с журналистами председатель Комитета государственных доходов Армении (КГД) Давид Ананян, добавив, что правительство планирует осуществлять данный процесс в несколько этапов.
Глава КГД, однако, сообщил, что обсужденный на сегодняшнем заседании правительства документ является предварительным, который не содержит ничего конкретного, адресного. «За один или два дня документ будет готов, и мы сможем предложить несколько вариантов оказания содействия нашим хозяйствующим субъектам», –  отметил он.
Д. Ананян сообщил, что в сферах общественного питания, гостиничного хозяйства и туризма действует 3851 хозяйствующий субъект, которые в 2019 году выплатили в бюджет 10-12 млрд. драмов налога.
Обратившись к проблеме оплаты труда трудящимся с ежедневной оплатой, глава КГД отметил: «Если неявка сотрудника – по требованию работодателя, то, на мой взгляд, зарплата должна выплачиваться, и, если возникли определенные проблемы, полагаю, их решение находится в полномочиях инспекционного органа труда и здравоохранения».