Հասարակություն 15:24 19/03/2020 Հայաստան
«Աջափնյակում մետրոյի կայարան ստեղծելու ծրագիրը ո՞ր փուլում է»,- Երևանի ավագանու այսօրվա նիստի ընթացքում հարց հնչեցրեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Մարկոս Հարությունյանը։
Ավագանու անդամն ասաց, որ ձեռի տակ ունի էսքիզ, որում երևում է՝ մետրոյի կայարանի հարևանությամբ նաև շենքեր ենք ուզում կառուցել. «Մետրոյի կառուցումը կարող է ներդրումներ բերել Աջափնյակ։ Հատկապես այս հատվածում գտնվող բոլոր շենքերը վթարային են, և այնտեղ են նաև գտնվում չորրորդ կարգի վթարային Արզումանյան 10 և 17 շենքերը»։
Պատասխանելով ավագանու անդամի հարցին՝ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշեց, որ ներկայացված էսքիզը շատ լավն է, ուղղակի բավականին բարդ է լինելու դա իրականացնելը. «Մենք աջակցելու ենք կառուցապատողներին, քանի որ ծրագիրն իրոք լավն է։ Մետրոյի կայարանի կառուցման համար համատեղ աշխատանքներ ենք տանում կառավարության հետ։ Մետրոն պետական գույք է, և դրա հետ կապված շարժը պետության իրավասության տիրույթում է գտնվում։ Որտեղ լինելու է  կայարանը, դրա հարակից տարածքներում այժմ գնահատում է իրականացվում։ Մեր ճարտարապետները հիմա հարակից տարածքի չափերն են ճշտում, որպեսզի վերջնական մոդելն ունենանք»,- ասաց Մարությանը։
Ավագանու անդամը նաև հետաքրքրվեց, թե ինչ աշխատանքներ են տարվում վերոնշյալ  չորրորդ կարգի վթարային շենքերը բարեկարգելու ուղղությամբ։
Պատասխանելով հարցին՝ փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը նշեց, որ նոր սոցիալական շենքի կառուցման համար միջոցներ են նախատեսել՝ նախորդ տարվա բյուջեի մնացորդից տարեսկզբին 900 մլն գումար է փոխանցվել այդ ֆոնդին։
«Շինբարեկարգման վարչությունն այս պահին շենքի էսքազն ու նախագծման մրցույթի փաթեթն է ստեղծել։ Նախագիծը երբ պատրաստ լինի, շենքի կառուցման համար կհայտարարենք մրցույթ»,- ասաց Սարգսյանը։

Общество 16:20 19/03/2020 Армения
На сегодняшнем заседании Совета старейшин Еревана была обсуждена программа строительства метро в ереванском административном районе Ачапняк.
В частности, член Совета старейшин от фракции «Процветающая Армения» Маркос Арутюнян поинтересовался, на каком этапе находится программа строительства станции метро в данном районе.
М. Арутюнян отметил, что у него есть эскиз, на котором видно, что по соседству с метро планируется построить также здания. «Строительство метро может привлечь инвестиции в Ачапняк. Особенно расположенные на этом участке все здания являются аварийными, и здесь находятся также здания 4 степени аварийности, расположенные по адресу ул. Арзуманяна 10 и 17», – спросил член Совета старейшин Еревана.
Отвечая на данный вопрос, мэр Еревана Айк Марутян отметил, что представленный эскиз действительно хороший, однако его реализация будет довольно сложной.
«Мы окажем содействие застройщикам, поскольку проект действительно хороший. По части строительства станции метро проводится совместная работа также с правительством. Метро – государственное предприятие, и все связанные с ним процессы находятся в полномочиях государства. Сейчас осуществляется оценка территорий, в частности, где будет располагаться станция метро. Наши архитекторы сейчас уточняют размеры близлежащих территорий, чтобы разработать окончательную модель», – пояснил мэр.
Член Совета старейшин поинтересовался также, какие работы проводятся для благоустройства вышеуказанных зданий 4-й степени аварийности.
Отвечая на вопрос, вице-мэр Еревана Айк Саркисян отметил, что для строительства нового жилого здания выделены средства, из остатка средств бюджета прошлого года в начале года в Фонд перечислено 900 млн драмов.
«Управление по строительству и благоустройству мэрии Еревана в данный момент разрабатывает эскизы здания. Как только проект будет готов, мы объявим конкурс на строительство зданий», – сообщил А. Саркисян.