Քաղաքական 17:43 20/03/2020 Արցախ
Փորձագետ,  քաղաքական նախկին գործիչ, Ստեփան Մարգարյանը կարծում է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով Արցախում համապետական ընտրությունները պետք է հետաձգվեն։
Նկատենք, որ Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելուց անմիջապես հետո շատ խոսվեց այն մասին, որ նույնը պետք է անել նաև Արցախում։ Հիշեցնենք, որ Արցախում ընտրություններն անցկացվելու են մարտի 31-ին, Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն, որը հետաձգվեց արտակարգ դրության հետևանքով, նշանակված էր ապրիլի 5-ին։
«Ես չգիտեմ, թե ինչպես կարելի է ապահովել ընտրությունների հետաձգման իրավական մասը, քանի որ դա կախված է երկրի Սահմանադրությունից ու օրենքներից, բայց ես կարծում եմ պետք է մի ձև գտնել ու հետաձգել, որովհետև անվտանգությունն առաջնահերթ է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ստեփան Մարգարյանը։
Նա միաժամանակ ընդգծեց՝ երկրի համար շատ կարևոր են համապետական, հատկապես նախագահական ընտրությունները, համոզված է, եթե Հայաստանում ավելի շուտ սահմանափակումներ մտցվեին ու միջոցներ ձեռնարկվեին, կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ու հիվանդության տարածումն էապես ավելի քիչ կլիներ։
«Փառք աստծո, Արցախում հիմա որևէ հաստատված դեպք չկա, բայց մյուս կողմից էլ բացառված չէ, որ նախընտրական իրավիճակը՝ հանդիպումներ, մարդկային կուտակումներ կբերեն հիվանդության հնարավոր տարածման։ Ես նորից եմ կրկնում, իրավականը թողնենք մի կողմ, որևէ խնդիր չի լինի, եթե ընտրությունները հետաձգվեն որոշ ժամանակով, և ավելի ուշ տեղի ունենան»,- նշեց նա։
Ինչո՞ւ է հապաղում այս հարցում Արցախի իշխանությունը՝ մասնավորապես գործող նախագահը, որքան էլ նա հեռացող է, միևնույնն է՝ այս պահին ինքն է երկրի անվտանգության պատասխանատուն։
«Բնականաբար ինքն է պատասխանատուն, բայց ես դժվարանում եմ ասել, թե ինչու է հապաղում։ Ես չեմ ուզում մտածել, որ ընտրությունների ժամանակ որոշակի տակտիկական խնդիրներ, ինչը միշտ լինում  են, կարող են հանկարծ գերակայել անվտանգության խնդիրներին։ Եթե այդպես է, դա շատ վատ է։ Տակտիկական ասելով ես ի նկատի ունեմ, ենթադրենք որոշակի արդյունքի սպասելիքը, որը հիմա կարող է լինել, իսկ հետաձգելուց հետո՝ ոչ։ Բայց ես կարծում եմ՝ ամեն բան պետք է հիմա թողնել մի կողմ, այս պահին շատ կարևոր է մարդկանց առողջությունն ու երկրի անվտանգությունը, մանավանդ, երբ Արցախում ընտրությունները միշտ էլ բարձր մակարդակով են անցկացվել, նույնիսկ շատ դեպքում ավելի լավ, քան Հայաստանում»,- իր կարծիքը հայտնեց Panorama.am-ի զրուցակիցը։
Մարգարյանը որևէ մտահոգություն, անհանգստություն, խնդիր չի տեսնում ընտրությունների հետաձգման առումով, քանի որ լավ ընտրությունների անցկացմանը պատրաստ են թե ժողովուրդը, թե քաղաքական ուժերը։
«Թե ինչու է հապաղում գործող նախագահը, ես չգիտեմ, եթե պետք է՝ նույնիսկ կոչ կանեմ։ Իմ կարծիքով, ճիշտը հետաձգելն է»,- ասաց նա։
Հետաքրքիր է, որ համապետական ընտրությունների առաջարկով հանդես են եկել շատ թեկնածուներ, բացի «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արայիկ Հարությունյանից։ Փորձագետից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց՝ նրա կարծիքով, ինչո՞վ է պայմանավորված Հարությունյանի դիրքորոշումը։
«Դժվարանում եմ ասել, կարծում եմ, գուցե հաշվարկների արդյունք է։ Ամեն թեկնածու կարող է իր մարտավորությունն ու ռազմավարությունը ունենալ ընտրություններն անցկացնելու։ Գուցե Արայիկ Հարությունյանը դիտարկում է, որ դա կլինի շեղում իր մարտավարությունից կամ ռազմավարությունից։ Բայց ես կարծում եմ, ինչպես գործող նախագահը, նախագահի թեկնածուն ևս պետք է ժողովրդի անվտանգությունը դնի առաջին պլան։ Աստված ոչ անի, եթե սկսի բռնկում այնտեղ, հետո՞։ Քանի՞ կոպեկ արժե այդ մարտավարությունն ու ռազմավարությունը»,-ասաց Ստեփան Մարգարյանը։

Политика 18:30 20/03/2020 НКР
Эксперт, бывший политический деятель Степан Маргарян считает, что из соображений безопасности в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) общереспубликанские выборы должны быть перенесены.
Следует отметить, что сразу после объявления режима чрезвычайного положения в Армении было много разговоров о том, что то же самое должно быть сделано в Арцахе. Напомним, что выборы в Арцахе будут проведены 31 марта, референдум по поправкам в Конституцию в Армении, который был перенесен из-за чрезвычайного положения, был назначен на 5 апреля.
«Я не знаю, как можно обеспечить правовую часть переноса выборов, поскольку это зависит от Конституции и законов страны, но я думаю, что необходимо найти какой-то способ и отложить выборы, потому что безопасность является приоритетом», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Степан Маргарян.
В то же время он подчеркнул, что для страны важны общереспубликанские, особенно президентские выборы, выразил уверенность в том, что если бы в Армении ограничения были бы введены раньше, были бы приняты меры раньше, то число зараженных коронавирусом и распространение заболевания были бы на гораздо более низком уровне.
«Слава Богу, сейчас в Арцахе нет ни одного подтвержденного случая, но, с другой стороны, не исключено, что предвыборная ситуация – встречи, скопления людей – приведут к возможному распространению заболевания. Я повторяю вновь: если оставить в стороне правовую сторону, никаких проблем не будет, если выборы будут перенесены на некоторое время и пройдут позднее», – отметил он.
Почему с этим вопросом не спешат власти Арцаха, в частности, действующий президент, независимо от того, что он – уходящий, на данный момент именно он является ответственным за безопасность страны?
«Естественно, ответственным является он, но мне трудно сказать, почему он не торопится. Я не хочу думать, что некоторые тактические проблемы во время выборов, которые всегда возникают, могут внезапно перевесить проблемы безопасности. Если так, то это очень плохо. Говоря тактические, я имею в виду, предположим, ожидание определенного результата, который может быть сейчас, а вследствие переноса выборов – его может не оказаться. Но я думаю, что все должно быть оставлено в стороне сейчас, в данный момент здоровье людей и безопасность страны очень важны, особенно когда выборы в Арцахе всегда проводились на высоком уровне, во многих случаях даже лучше, чем в Армении», – выразил свое мнение собеседник Panorama.am.
Маргарян не видит каких-либо опасений, обеспокоенности проблем в плане переноса выборов, поскольку к проведению хороших выборов готовы как народ, так и политические силы.
«Я не знаю, почему действующий президент откладывает, если нужно – даже обращусь с призывом. На мой взгляд, правильнее перенести выборы», – сказал он.
Примечательно, что с предложением о переносе общереспубликанских выборов выступили многие кандидаты, кроме лидера партии «Свободная Родина» Араика Арутюняна.
У эксперта корреспондент Panorama.am поинтересовался, чем, на его взгляд, обусловлена позиция Арутюняна.
«Мне сложно сказать, я думаю, что это может быть результатом расчетов. У любого кандидата может быть своя собственная стратегия и тактика в вопросе проведения выборов. Возможно, Араик Арутюнян видит в этом отклонение от своей тактики или стратегии. Но я думаю, что, как и действующий президент, кандидат в президенты должен также поставить безопасность народа на первое место. Не дай бог, если начнется вспышка там, что тогда? Чего после этого будут стоить эта тактика и стратегия?» – сказал Степан Маргарян.