Առողջություն 11:36 21/03/2020 Հայաստան
Ամերիկյան Moderna Therapeutics կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը, որի համահիմնադիրն ու նախագահը Նուբար Աֆեյանն է, ստեղծել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ, որը մարտի 17-ից կլինիկական փորձարկումներ է անցնում Միացյալ Նահանգների Վաշինգտոն նահանգի Սիեթլ քաղաքում գտնվող Kaiser Permanente առողջապահության հետազոտական ինստիտուտում:
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Նուբար Աֆեյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման և փորձարկման աշխատանքներին։
Պաշտոնական տեղեկատվության փոխանցմամբ, զրուցակիցներն անդրադարձել են աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև՝ վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին և դրանց արդյունավետությանը:
Ավելի վաղ Աֆեյանը մանրամասնել էր՝  կորոնավիրուսի պատմությունը վաղուց կա, սակայն դեկտեմբերին տարածված նոր կորոնավիրուսը շատ վախեցրեց մարդկանց։ Աֆեյանը չի կիսում այն տեսակետը, որ այս վարակը ստեղծված է։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի պատվաստանյութին՝ Նուբար Աֆեյանն ասել էր, Moderna Therapeutics ընկերությունը  ստեղծվել է 10 տարի առաջ։ Ընկերության պատվաստանյութը պատրաստված է լիովին նոր տեխնոլոգիաներով։
«Տարիների ընթացքում Moderna Therapeutics-ում մոտ 2 մլրդ դոլար է ներդրվել, այսօր արդեն 8-9 հարյուր աշխատող կա ընկերությունում, որոնց մեծամասնությունը գիտնականներ են և արդեն 20-ից ավելի տարբեր դեղամիջոցներ են ստեղծվել՝ տարբեր հիվանդությունների համար՝ սրտային քաղցկեղի, իմունիտետի, որոնց մի մասը պատվաստանյութեր են»,- նշել է Աֆեյանը՝ ներկայացնելով դեղերի ստեղծման տեխնոլոգիան։
Նուբար Աֆեյանն ասել  է, որ արդեն 3 տարի աշխատում են ԱՄՆ-ի Ազգային առողջապահական ինստիտուտի հետ՝ տարբեր պատվաստանյութերի ուղղությամբ, այդ թվում նաև կորոնավիրուսների, որոնք եղել են նախկինում՝ MERS, SARS, և հիմա այդ նույն խումբը սկսեց աշխատել նոր կորոնավիրուսի պատվաստանյութի վրա ու ստեղծվեց պատվաստանյութի տարբերակը։ Պատվաստանյութի փորձարկումը սկսում է պարզելով, թե արդյոք ապահով է այն։
Սակայն, Նուբար Աֆեյանն առավել տեղեկություններ չի հայտնել  պատվաստանյութի վերաբերյալ, ասելով, որ իրավունք չունի։

Society 13:16 21/03/2020
The first U.S. clinical trial for a novel coronavirus vaccine developed by Massachusetts-based Moderna Therapeutics company began trials on March 17 at the Kaiser Permanente Institute of Health Research. Moderna Therapeutics' co-founder and director is American entrepreneur of Armenian descent Noubar Afeyan. In a phone conversation on Saturday with Armenian President Armen Sarkissian, Noubar Afeyan briefed about the vaccine for novel coronavirus and its clinical trials.
As the President’s Office reported, the interlocutors touched upon the situation in the world and in Armenia in connection with the spread of novel coronavirus as well as measures aimed at preventing and overcoming the virus, their efficiency.
Speaking of the vaccine developed by Moderna Therapeutics, Afeyan said that the biotech company was established 10 years ago, and the latest vaccine has been developed through a new technology.
“Over the past years some 2 billion USD have been invested at Moderna Therapeutics which now has 8-9 hundred employees most of them are scientists. The company has developed more than 20 medications for hearth diseases, cancer,” Afeyan said, briefing on the technology of their development.
Afeyan informed that Moderna Therapeutics' has worked with the National Institutes of Health for the past three years, testing an antiviral drug called including MERS, SARS. Afeyan, however, refrained from providing details about the current vaccine, citing he is not authorized.