Քաղաքական 10:50 24/03/2020 Հայաստան
Նիստի մեկնարկին ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ եթե ԱԺ հերթական նիստն այսօր անցկացվի՝ 132 հոգով նիստերի դահլիճում հավաքվելով, ապա վատ օրինակ կծառայի քաղաքացիների համար։
Նա առաջարկեց, որ խմբակցությունները քննարկեն և որոշեն, որ ԱԺ-ում մնան միայն հանձնաժողովների անդամները, որպեսզի քվորում չլինի և օրակարգը չհաստատվի։
«Այդ ճանապարհով նիստերը չենք անցկացնի, առավել ևս, որ հրատապ հարց չկա, որը կապված է արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի հետ։ Այժմ աշխարհում խորհրդարանները գործում են այն դեպքերում, երբ տնտեսությունը փրկելու վերաբերյալ նախագծեր են քննարկվում։ Մենք ցանկացած նման իրավիճակում կարող ենք մեկ ժամում հավաքվել։ Ես առաջարկում եմ քննարկում սկսել և չհաստատել այս օրակարգը, իսկ նիստը կգումարենք այն ժամանակ, երբ դուրս կգանք այս վիճակից»,- ասաց Մարուքյանը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը արձագանքեց, որ եթե Մարուքյանը հանդես գա այդպիսի օրենսդրական նախաձեռնությամբ, ապա այն խորհրդարանը կքննարկի, ինչպես մյուս բոլոր նախաձեռնությունները. «Հանձնաժողովներն առավելագույնն են արել, որպեսզի զտեն ոչ ամենաառաջնային հարցերը։ Մենք հիմա քննարկելու ենք այն հարցերը, որոնք հանձնաժողովները կարևոր են համարել։ Ես վստահ եմ, որ քանի դեռ արտակարգ դրությունը շարունակվում է, այն կարող է երկարել, նույնիսկ մեկ տարվա մասին է խոսվում, մենք չենք կարող չաշխատել, քանի որ երկրի համար կարևոր հարցեր պետք է քննարկենք»։
Մարուքյանն էլ նշեց, որ օրենսդրական նախաձեռնության կարիք չկա, քանի որ այդ տարբերակով հարցը չի լուծվի։ Նա նշեց, որ կարելի է քաղաքական համաձայնության գալ և նիստը չշարունակել, և միայն հավաքվել արտակարգ դրության ռեժիմից բխող, կամ տնտեսությունը այս վիճակից հանելու համար առաջարկվող նախագծերը քննարկելու համար։
«Իսկ հիմա մենք գալիս ենք գործի, դիմակներ չենք դնում, սոցիալական հեռավորություն չենք պահպանում, նույն ամբիոնից, նույն միկրոֆոններով խոսում ենք, նույն բռնակներին ձեռք տալիս։ Երբ խստացված ռեժիմն անցնի, և ասվի, որ օրինակ, գործարանները կարող են աշխատել, այդ ժամանակ մենք էլ կաշխատենք։ Իսկ հիմա մենք օրինակ չենք ծառայում հասարակության համար։ Իսկ աշխատելու համար մենք 24 ժամ աշխատելու ենք»,- ասաց Մարուքյանը։

Политика 12:38 24/03/2020 Армения
Стартовали очередные четырехдневные заседания Национального Собрания Армении, зарегистрировались 99 депутатов.
В начале заседания глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян отметил: если очередное заседание Национального Собрания сегодня состоится, собрав 132 человека в зале заседаний НС, это послужит плохим примером для граждан.
Он предложил, чтобы фракции обсудили и решили, чтобы в НС оставались только члены комиссий, чтобы кворума не было, а повестка дня не была утверждена.
«Таким образом мы не будем проводить заседаний, тем более, что нет срочных вопросов, связанных с правовым режимом чрезвычайного положения. Парламенты всего мира в настоящее время работают только над планами по спасению экономики. В любой такой ситуации мы можем собраться за час. Я предлагаю начать обсуждение и не утверждать эту повестку дня, заседание же мы будем созывать, когда выйдем из этой ситуации», – сказал Марукян.
Председатель НС Арарат Мирзоян ответил, что если Марукян выступит с такой законодательной инициативой, то парламент рассмотрит ее, как и все другие инициативы.
«Комиссии сделали все возможное для уточнения неприоритетных вопросов. Теперь мы обсудим вопросы, которые комиссии посчитали важными. Я уверен, что до тех пор, пока действует чрезвычайное положение, оно может быть продлено, даже говорится о сроке на год, мы не можем перестать работать, потому что мы должны обсуждать важные для страны вопросы», – сказал спикер парламента Армении.
Марукян отметил, что в законодательной инициативе нет необходимости, так как этот вопрос не будет решен. Он указал, что можно прийти к политическому соглашению и не продолжать заседание, а только собираться для обсуждения проектов, вытекающих из режима чрезвычайного положения либо предлагаемых для выведения экономики из этой ситуации.
«Сейчас же мы приходим на работу, не надеваем масок, не держим социальной дистанции, выступаем с той же трибуны, где установлены те же микрофоны, касаемся тех же поверхностей. Когда ужесточенный режим пройдет и будет сказано, что, например, предприятия могут работать, тогда и мы будем работать. А сейчас мы не служим примером обществу. Что касается работы, мы будем работать 24 часа», – сказал Марукян.