Քաղաքական 16:31 26/03/2020
ԵԽԽՎ զեկուցող․ Ապշած եմ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի պանդեմիայի խայտառակ շահագործումից
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողները  վրդովված են կորոնավիրուսի պանդեմիայի հիմքով Ադրբեջանի կառավարության կողմից քաղաքական ճնշումների արդարացմամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԽԽՎ կայքից։
Զեկուցողներ Սուննա Ավարսդոթիրը (Իսլանդիա, SOC), Սըր Ռոջեր Գաեյլը (Միացյալ Թագավորություն, EC/DA) և Ստեֆան Շեննախը (Ավստրիա, SOC) նախօրեին հայտարարությամբ անդրադարձել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Նովրուզի տոնի ելույթին, որում առաջարկել է երկրի քաղաքական ընդդիմության «մեկուսացումը»՝ որպես պատասխան կորոնավիրուսային համաճարակի:
«Ես ապշած եմ և զարմացած՝ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի պանդեմիայի խայտառակ շահագործումից՝ երկրի ճնշված քաղաքական ընդդիմությանը ևս մեկ հարված հասցնելու համար», - ասել է Սըր Ռոջեր Գեյլը, հավելելով, որ  «այն պահանջողները հավատում են, որ ցանկացած պետության ղեկավար չարաշահելու է առողջապահական արտակարգ իրավիճակները` իր ուժը խստացնելու համար։
Ստեֆան Շեննախը հայտարարել է, որ Ալիևի կողմից իր երկրի օրինական քաղաքական ընդդիմությանը որպես դավաճան նկարագրելու համար օգտագործվող լեզուն խորապես ոչ ժողովրդավարական է։
Ի պատասխան ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուի «խուլիգանության» համար ձերբակալության և կալանքի տակ պահելու՝ Սուննա Ավարսդոթիրն ասել է, որ իր տեղեկությունները վկայում են, որ գործը սարքված է և նա քաղաքական բանտարկյալ է։ Համազեկուցողը նշում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը սկսում է համակարգված քաղաքական բռնաճնշումների ևս մեկ փուլ, ինչը վատ կազդի երկրի ապագա դիրքի վրա Եվրոպայի խորհրդում։

Политика 17:54 26/03/2020 Регион
Правительство Азербайджана начинает очередной этап политических репрессий: заявление содокладчиков ПАСЕ
Содокладчики ПАСЕ по вопросам Азербайджана возмущены оправданием осуществляемых правительством Азербайджана политических репрессий на основании пандемии коронавируса. Об этом сообщается на сайте ПАСЕ.
Докладчик Сунна Эварсдоттир (Исландия, SOC), Роджер Гейл (Великобритания, EC/DA) и Стефан Шеннах (Австрия, SOC) накануне выступили с заявлением, обратившись к выступлению президента Азербайджана Ильхама Алиева по случаю Новруза, в котором, в частности, он предложил «изолировать» политическую оппозицию страны в качестве ответа на пандемию коронавируса.
«Я поражен и удивлен позорной попыткой правительства Азербайджана использовать пандемию коронавируса для нанесения очередного удара по подавленной политической оппозиции», – отметил Роджер Гейл, добавив, что «требующие этого верят, что глава любого государства злоупотребит чрезвычайным положением в области здравоохранения для усиления своей силы».
В свою очередь Стефан Шеннах заявил, что язык, использованный президентом Алиевым для описания легитимной политической оппозиции его страны в качестве предателей, глубоко недемократичен.
Напомним, днями ранее по обвинению в хулиганстве был арестован член оппозиционной партии «Мусават» Тофик Ягублу. В ответ на это, Сунна Эварсдоттир заявила, что по имеющимся у нее сведениям – это сфабрикованное дело и он является политическим заключенным. Содокладчик отмечает, что правительство Азербайджана начинает очередной этап согласованных политических репрессий, что не сулит ничего хорошего для будущего страны в составе Совета Европы.