Քաղաքական 16:31 26/03/2020
ԵԽԽՎ զեկուցող․ Ապշած եմ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի պանդեմիայի խայտառակ շահագործումից
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողները  վրդովված են կորոնավիրուսի պանդեմիայի հիմքով Ադրբեջանի կառավարության կողմից քաղաքական ճնշումների արդարացմամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԽԽՎ կայքից։
Զեկուցողներ Սուննա Ավարսդոթիրը (Իսլանդիա, SOC), Սըր Ռոջեր Գաեյլը (Միացյալ Թագավորություն, EC/DA) և Ստեֆան Շեննախը (Ավստրիա, SOC) նախօրեին հայտարարությամբ անդրադարձել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Նովրուզի տոնի ելույթին, որում առաջարկել է երկրի քաղաքական ընդդիմության «մեկուսացումը»՝ որպես պատասխան կորոնավիրուսային համաճարակի:
«Ես ապշած եմ և զարմացած՝ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի պանդեմիայի խայտառակ շահագործումից՝ երկրի ճնշված քաղաքական ընդդիմությանը ևս մեկ հարված հասցնելու համար», - ասել է Սըր Ռոջեր Գեյլը, հավելելով, որ  «այն պահանջողները հավատում են, որ ցանկացած պետության ղեկավար չարաշահելու է առողջապահական արտակարգ իրավիճակները` իր ուժը խստացնելու համար։
Ստեֆան Շեննախը հայտարարել է, որ Ալիևի կողմից իր երկրի օրինական քաղաքական ընդդիմությանը որպես դավաճան նկարագրելու համար օգտագործվող լեզուն խորապես ոչ ժողովրդավարական է։
Ի պատասխան ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուի «խուլիգանության» համար ձերբակալության և կալանքի տակ պահելու՝ Սուննա Ավարսդոթիրն ասել է, որ իր տեղեկությունները վկայում են, որ գործը սարքված է և նա քաղաքական բանտարկյալ է։ Համազեկուցողը նշում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը սկսում է համակարգված քաղաքական բռնաճնշումների ևս մեկ փուլ, ինչը վատ կազդի երկրի ապագա դիրքի վրա Եվրոպայի խորհրդում։

Politics 17:08 26/03/2020 World
PACE Rapporteurs outraged by the Azerbaijani government’s reliance on the coronavirus pandemic to justify political repression
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) rapporteurs Sunna Ævarsdottir Sir Roger Gale and Stefan Schennach reacted on Thursday to reports that Azerbaijani President Ilham Aliyev, in his speech to mark the Nowruz holiday, had proposed the “isolation” of the country’s political opposition as a response to the coronavirus pandemic.
“I am astonished and appalled by the Azerbaijani government’s shameful exploitation of the coronavirus pandemic to launch yet another crack-down on the country’s beleaguered political opposition”, said Sir Roger Gale, as quoted by the PACE press service. “It beggars belief that any head of state would abuse a public health emergency in order to tighten his grip on power.”
“The language used by President Aliyev to describe his country’s legitimate political opposition as a traitorous ‘fifth column’ is profoundly undemocratic”, said Mr Schennach. “It is precisely in times of public emergency that political pluralism and responsibly exercised freedom of expression are most important, so as to allow open debate on policy and the free flow of information amongst the public.”
In response to the reported arrest and detention for ‘hooliganism’ of leading opposition politician Tofig Yagublu, Ms Ævarsdottir said that “everything I have heard so far suggests that the case against Mr Yagublu has been fabricated and he has once again been made a political prisoner. It looks very much as though the Azerbaijani government is launching yet another round of concerted political repression. This would not bode well for the country’s future standing in the Council of Europe.”