Քաղաքական 18:08 27/03/2020 Հայաստան
Փաշինյան. Հիմա հրատապ աջակցության կարիք ունեն կորոնավիրուսի հետևանքով գործազուրկ դարձած քաղաքացիները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր շարունակվել են քննարկումները՝ կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների վերաբերյալ:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, մասնավորապես, քննարկվել են սոցիալական առանձին խմբերի համար ստեղծված իրավիճակի մեղմման ուղղությամբ հետագա քայլերը, օժանդակության գործիքները և մեխանիզմները: Ամփոփվել են նախորդ քննարկման ժամանակ հնչած գաղափարները, ներկայացվել են կառավարության կողմից երեկ ընդունված սոցիալական աջակցության փաթեթի շահառուների շրջանակի ընդլայնմանը միտված մի շարք առաջարկություններ:
Վարչապետն անդրադարձել է այսօր քաղաքացիների հետ իր ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում շոշափված հարցերին և արձանագրել, որ հիմա հրատապ աջակցության կարիք ունեն կորոնավիրուսի հետևանքով գործազուրկ դարձած քաղաքացիները, որոնք էլ պետք է լինեն առաջնահերթ թիրախը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ շարունակել միջգերատեսչական աշխատանքը գեներացված գաղափարների լրամշակման ուղղությամբ և դրանց հիման վրա կիրակի օրը քննարկման ներկայացնել սոցիալական աջակցության միջոցառումների փաթեթի ընդլայնման, հասարակության առանձին շերտերին օժանդակության տրամադրման նախագիծ:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են նաև կառավարության կողմից երեկ հաստատված տնտեսական և գյուղատնտեսական աջակցության ծրագրերի իրականացման կարգին վերաբերող հարցեր:

Политика 20:02 27/03/2020 Армения
Никол Пашинян: Пакет соцпомощи, в первую очередь, должен быть нацелен на ставших безработными из-за коронавируса граждан
В правительстве под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна сегодня продолжились обсуждения экономических мер по устранению последствий коронавируса. Подробности приводятся на сайте премьера РА.
В частности, были обсуждены дальнейшие шаги по смягчению ситуации для отдельных социальных групп, инструменты и механизмы помощи. Были обобщены озвученные в ходе предыдущего обсуждения идеи, был представлен ряд предложений, направленных на расширение рамок бенефициаров пакета социальной помощи, принятого вчера правительством.
Премьер-министр коснулся вопросов, поднятых сегодня во время телефонного разговора с гражданами, и отметил, что сейчас в срочной помощи нуждаются ставшие безработными в результате коронавируса граждане, которые и должны стать приоритетной целью. Никол Пашинян поручил ответственным лицам продолжить межведомственную работу по доработке сгенерированных идей и представить в воскресенье проект расширения рамок бенефициаров пакета мер социальной помощи, а также проект предоставления помощи отдельным слоям общества.
В ходе совещания также были обсуждены вопросы, связанные с порядком реализации утвержденных вчера правительством программ поддержки экономики и сельского хозяйства.