ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ֆեյսբուքյան էջում ուղերձ է հրապարակվել.
Արցախում համապետական հերթական ընտրությունների անցկացման ժամկետը համընկել է ամբողջ աշխարհը պատուհասած` լրջագույն մարտահրավերներով և վտանգներով լի մի ժամանակաշրջանի հետ, երբ մարդկանց առողջությունը պահպանելն ու կյանքեր փրկելը բացարձակ առաջնահերթություն է բոլոր պետությունների և ազգերի համար:
Օրեցօր աշխարհում փոխվում կամ ձևափոխվում են պատկերացումները անվտանգության, պաշտպանվածության, արդյունավետ կառավարման, անգամ մարդկային պարզ վարքագծի կանոնների, միմյանց մասին հոգ տանելու և հասարակական հարաբերությունների մասին:
Ոմանք այն համարում են մի նոր պատերազմ, ոմանք` մարդկության նորագույն պատմության ամենածանր ճգնաժամը, ուրիշներն այն դիտում են որպես իրենց ազգային անվտանգությանը լրջագույն սպառնալիք, փակվում են պետական սահմաններ, հայտարարվում համաճարակային վտանգի ամենաբարձր՝ «կարմիր» աստիճան և այլն: Այո, մարդկային կյանքեր փրկելն ու պետությունները ճգնաժամային ստեղծված իրավիճակում արդյունավետ կառավարելն այս փուլում բոլորի համար ամենակարևորն է, հետո կգա համավարակի տնտեսական վնասները չեզոքացնելու և քաղաքացիների արժանապատիվ կեցությունն ապահովելու դժվարին` հետճգնաժամային ժամանակաշրջանը:
Արցախի իշխանությունները, հուսով եմ, սթափ և ճիշտ կգնահատեն իրավիճակը, անվրեպ կհաշվարկեն վտանգները և կկայացնեն որոշումներ, որոնք չեն վտանգի սեփական քաղաքացիների կյանքը: Իմ մարտական ընկերները, այդ թվում` իշխանության մեջ գտնվող, վստահ եմ, լավագույնս գիտեն մարդկային կյանքի արժեքը:
Խնդրում եմ, ինքներդ էլ զգոն եղեք, հոգ տարեք ձեր և ձեր ընտանիքների, ձեր շրջապատում խնամքի կարիք ունեցող անձանց հանդեպ, պահպանեք ձեր առողջությունն ու կյանքը: Սա ևս կյանքի և մահվան պայքար է, ինչպես պատերազմի ժամանակ, որը մենք տարիներ առաջ միասին արժանապատվորեն անցանք և հաղթեցինք:
Արցախցու համար արժանապատիվ ապրելն առաջին հերթին եղել և մնում է իր հողի վրա սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելը, որի համար չափազանց թանկ է վճարել: Շուրջ երեք տասնամյակ առաջ արդար պայքարի ու մաքառման արդյունքում, մեր հազարավոր եղբայրների և քույրերի կյանքի գնով նվաճեցինք ազատ ու արժանապատիվ ապրելու այդ իրավունքը:
Տարիներ ի վեր Արցախի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ մեր բանակցությունների հիմքում եղել են նաև միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան` ձեր կատարած համապետական և ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով հետաքրքրված օտարերկրյա գործիչներին և կազմակերպություններին մշտապես հորդորել եմ այցելել Արցախ և տեսնել, թե ինչպես է արցախցին այդ ընտրությունների միջոցով կառուցում համամարդկային արժեքների վրա հիմնված ժողովրդավարական հասարակություն և ազգային պետություն:
Իմ պատվարժան հայրենակիցնե՛ր,
Ինչպիսին էլ այս օրերին լինի Արցախի բարձրագույն ղեկավարության որոշումը ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ, առկա իրավիճակով պայմանավորված՝ երբ էլ դրանք անցկացվեն, պետք է հերթական անգամ դառնան ձեր ազատ կամարտահայտության վկայությունը, ինչը կշարունակի հզոր կռվան լինել Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Արցախը երբեք չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում, և Հանրապետության նախագահի ու Ազգային ժողովի ընտրությունները պետք է այս պնդումը անհերքելի իրողություն դարձնեն:
Վերահաստատե՛ք ձեր կամքը` կառուցելու հզոր, բարեկեցիկ, ազգային պետություն` հիմնված համամարդկային և քրիստոնեական բարձր արժեքների վրա:
Սիրելի՛ արցախցիներ,
Երբևէ թույլ չտաք քաղաքական պայքարը խաթարի հանրային համերաշխությունը, կոտրի ձեր միասնականության ոգին և թուլացնի զգոնությունը. պատերազմի վտանգն այսօր նույնքան իրական է, որքան շուրջ երեք տասնամյակ առաջ:
Ամեն օր աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումները, ուժի անթաքույց ցուցադրմամբ, միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտորեն խախտմամբ վարվող պատերազմները, բոլոր առումներով սպառնալիք դարձած նոր տեսակի համավարակը անվտանգության մասին լրջորեն մտորելու ահազանգ են:
Ընտրե՛ ք պետության անվտանգությունը լավագույնս ապահովողին, նրան, ով ունակ է ամենածանր փորձությունից հաղթանակած դուրս գալու, և դա ապացուցել է սեփական օրինակով ու հերոսությամբ, ով կարող է հմուտ կառավարել երկիրը, վստահ և պատվախնդրորեն ներկայացնել ձեզ ու արտահայտել ձեր կամքը, ձեր ստեղծարար միտքը և ներուժը ծառայեցնել երկրի հզորացմանն ու ձեր բարեկեցությանը:
Ձևավորե՛ ք քաղաքական լայն ներկայացվածությամբ ու բազմակարծություն ունեցող խորհրդարան և անկասելի դարձրեք ազատ, անկախ, ժողովրդավարական Արցախի ընթացքը:
Ես հավատում եմ, որ մեր հավաքական ուժը՝ Հայաստան, Արցախ և Սփյուռք եռամիասնությամբ, ի զորու է իրականություն դարձնելու համազգային մեր գաղափարներն ու նպատակները, և որ Արցախի նորընտիր իշխանություններն այս գաղափարի կրողն ու ջատագովն են լինելու:

Политика 19:43 27/03/2020 Армения
Экс-президент Армении Серж Саргсян направил послание арцахцам в связи с предстоящими в Нагорно-карабахской Республике президентскими и парламентскими выборами:
Мои сёстры и братья!
Срок проведения очередных общегосударственных выборов в Арцахе совпал с постигшим весь мир периодом, полным серьёзнейших вызовов и опасностей, когда для всех государств и народов абсолютный приоритет - сохранение здоровья граждан и спасение жизней.
День ото дня в мире меняются или видоизменяются представления о безопасности, защищённости, эффективном управлении, даже о правилах простого человеческого поведения, о том, как заботиться друг о друге и об общественных отношениях. Некоторые считают это новой войной, некоторые – тяжелейшим кризисом в новейшей истории человечества, другие видят в этом серьёзнейшую угрозу своей национальной безопасности, закрываются государственные границы, объявляется высочайший – «красный» уровень эпидемиологической опасности и т.д.
Да, спасение человеческих жизней и эффективное управление государством в создавшейся кризисной ситуации – самое главное, потом придёт сложнейший посткризисный период нейтрализации нанесённого пандемией экономического вреда и обеспечения достойного существования граждан.
Власти Арцаха, надеюсь, трезво и правильно оценят ситуацию, безошибочно просчитают опасности и примут решения, которые не поставят в опасность жизнь собственных граждан. Мои боевые товарищи, в том числе, находящиеся у власти, уверен, наилучшим образом знают цену человеческой жизни.
Прошу, вы и сами будьте бдительны, заботьтесь о себе и своих семьях, о нуждающихся в уходе людях в вашем окружении, берегите своё здоровье и жизнь. Это такая же борьба жизни и смерти, как во время войны, которую мы годы назад достойно прошли и победили.
Для арцахца жить достойно, в первую очередь, было и остаётся – самостоятельно управлять своей судьбой на своей земле, за что он чрезвычайно дорого заплатил. Почти три десятилетия тому назад в результате нашей справедливой борьбы и сопротивления, мы ценой жизни тысяч наших братьев и сестёр завоевали это право жить свободно и достойно.
Многие годы в основе наших переговоров, направленных на международное признание права Арцаха на самоопределение, были также результаты общегосударственных выборов и выборов в органы местного самоуправления, проведённых вами в соответствии со всеми международными критериями.
Я всегда призывал интересующихся проблемой Нагорного Карабаха зарубежных деятелей и организации посетить Арцах и увидеть, как арцахцы, посредством этих выборов строят основанное на общечеловеческих ценностях общество и национальное государство.
Мои досточтимые соотечественники!
Каким бы ни было в эти дни решение высшего руководства Арцаха относительно проведения выборов, когда бы они ни были проведены, учитывая существующую ситуацию, они должны в очередной раз стать свидетельством вашего свободного волеизъявления, что продолжит быть мощным аргументом в переговорном процессе по урегулированию проблемы Арцаха.
Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, и выборы Президента и Национального Собрания Республики должны сделать это утверждение неопровержимой реальностью.
Подтвердите свою волю строить мощное, благополучное, национальное государство, основанное на высоких общечеловеческих и христианских ценностях!
Никогда не позвольте политической борьбе подорвать общественное согласие, сломать дух вашего единства и ослабить бдительность: опасность войны сегодня столь же реальна, как почти три десятилетия назад.
Каждый день происходящие в мире процессы, ведущиеся с неприкрытой демонстрацией силы, грубейшим нарушением международного гуманитарного права войны, ставшая во всех аспектах угрозой пандемия нового типа являются сигналом серьёзно задуматься о безопасности.
Выберите того, кто наилучшим образом обеспечит безопасность государства, того, кто способен из самого тяжёлого испытания выйти победителем, и доказал это собственным примером и героизмом, кто сможет умело управлять страной, уверенно и с честью представлять вас и выражать вашу волю, поставить вашу творческую мысль и потенциал на службу укреплению страны и вашему благополучию.
Сформируйте имеющий широкую политическую репрезентативность и плюрализм парламент и сделайте неотвратимым ход свободного, независимого, демократического Арцаха.
Я верю, что наша совокупная сила – триединство Армении, Арцаха и Диаспоры, способна сделать реальностью наши общенациональные идеи и цели, и что новоизбранные власти Арцаха будут носителями и поборниками этой идеи.