Հասարակություն 13:12 30/03/2020 Հայաստան
Ուշ բերել ու էս նախաձեռնությամբ մարդու իրավունքները սահմանափակելը, կարծում եմ, ընդհանրապես անընդունելի է. Մարուքյան
«Քննարկում ենք շատ կարևոր օրենք, որով սահմանափակելու ենք միլիոնավոր ՀՀ քաղաքացիների իրավունքներ և ազատություններ»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա խոսքով, ըստ նախագծի, տրամադրվելու են ստուգված և թեստավորված անձի, վարակակրի, ախտանիշներ ունեցող անձի, հիվանդացած, բուժվող և հիվանդի հետ շփում ունեցած անձանց տվյալները։
«Ըստ էության,  բոլոր քաղաքացիների տվյալներին է վերաբերում խոսքը։ Թող ոչ ոք չմտածի, որ իր տվյալներին չի վերաբերում, կամ միայն մեկուսացվածի կամ հիվանդի մասին է խոսքը։ Երբ մարդու մոտ ախտորոշվել է հիվանդություն, կամ նա մեկուսացված է, ես խնդիր չեմ տեսնում իր մասին տվյալների հավաքագրման մեջ։ Ես խնդիր եմ տեսնում, որ մարդը չգիտի՝ կարող է իր բոլոր կոնտակտները, որտեղ լինելն ու ում զանգելը, ստուգվեն։ Էս նախաձեռնությունը, միգուցե, վստահ չեմ, կարող էր արդյունավետ լինել այն ժամանակ, երբ մենք ունեինք հիվանդ համար 1:
Հիմա, երբ դեպքերի թիվը 400-ն անցել է, սա անիմաստ կարգավորում է, արդեն ուշ է։ Համար 1-ի դեպքում կարող էինք մի բան անել, հիմա արդեն ուշ է։  Ուշ բերել էս նախաձեռնությամբ մարդու իրավունքները սահմանափակելը, կարծում եմ, ընդհանրապես անընդունելի է։ Եվ մենք չպետք է դարերով պայքարների արդյունքում ձեռք բերված մարդկանց ազատությունները զիջենք նման իրավիճակներին։ Ավելին ասեմ, վստահություն չկա, թե էդ տվյալները ում մոտ են մշակվում, ոնց են մշակվում ու ինչ կարող են անել»
Հիշեցնենք, որ կառավարությունն առաջարկում է համաճարակով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակի պայմաններում միջամտություն իրականացվել անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին։

Право 14:55 30/03/2020 Армения
Э. Марукян: Эта инициатива могла бы быть эффективной, когда в Армении был выявлен первый случай коронавируса, сейчас уже поздно
«Обсуждаем очень важный закон, по которому ограничим права и свободы миллионов граждан Республики Армения», – заявил на внеочередном заседании Национального Собрания Армении руководитель фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
По его словам, согласно проекту, будут предоставлены данные проверенных и протестированных на наличие коронавируса лиц, носителей инфекции, имеющих симптомы, инфицированных, проходящих лечение и контактировавших с инфицированным лиц.
«По сути, речь идет о данных всех граждан. Пусть никто не думает, что это не касается его данных, или речь идет только о данных изолированных или инфицированных. В случае, если у человека подтвержден коронавирус, или он изолирован, не вижу проблем в вопросе сбора его личных данных. Однако налицо проблема в том случае, когда человек не знает, что может быть его все контакты, его местоположение и звонки, будут проверяться. Эта инициатива, возможно, не уверен до конца, могла бы и быть эффективной, но в то время, когда в Армении был выявлен первый случай заражения коронавирусом.
Сейчас, когда у нас свыше 400 инфицированных, это бессмысленная регулировка, уже поздно. Мы могли предпринять какие-либо шаги, когда был зафиксирован первый случай заражения коронавирусом, сейчас уже поздно. Позднее представление этой инициативы, ограничение прав человека, полагаю, абсолютно неприемлемо», – отметил депутат.
Напомним, правительство РА предлагает в условиях введенного в стране чрезвычайного положения из-за распространения коронавируса нового типа, осуществлять вмешательство в защиту личных данных, в неприкосновенность частной и семейной жизни, в свободу коммуникации и права на конфиденциальность.