Առողջություն 11:30 30/03/2020 Հայաստան
Այսօր՝ մարտի 30-ին, ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է գումարել, որի ընթացքում ներկայացված օրենքի նախագծերը քննարկվելու են հատուկ ընթացակարգով։ Նախագծերի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո, երկրորդ ընթերցումը լինում է 24 ժամ հետո։
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրեց, որ արտահերթ նիստի օրակարգում ներառված է չորս հարց։
«Առաջարկվում է մերտի 30-ին գումարված արտահերթ նիստի  օրակարգային հարցերի՝ բացառությամբ համաձայնագրի, երկրորդ ընթերցումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ դրանց ընդունումից հետո 24 ժամվա ընթացքում»։
Օրակարգային առաջին հարցը «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին ՀՀ օրենքում  լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին ՀՀ  օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն է։
«Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի  համաճարակի տարածումն ու դրա տեմպերը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել  ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ պանդեմիայի կանխարգելման միջացառումներ իրականացնել։  Այդ նպատակով ստեղծվել է  հատուկ խումբ, որը ներառում է թե՛ հայաստանյան, թե՛ արտասահմանյան փորձագետների ուսումնասիրության արդյունքները՝ պանդեմիայի կանխարգելման գործում։ Առաջարկում ենք օպերատիվ կերպով ներդնել ժամանակակից  էլեկտրոնային միջոցների և թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ համաճարակի կանխարգելման նոր մեխանիզմ»
Օրակարգի երկրորդ հարցը «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկմանն մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն է։
Ըստ Բադասյանի, նախագծի հրատապությունը պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ-ում գործող ախտաբանա-անատոմիական ծառայություններ կատարող ընկերությունները չունեն կորոնավիրուսի հետևանքով մահացած անձանց հերձում իրականացնելու համար անհրաժեշտ պայմաններ, և չեն բավարարում դրա համար նախատեսված միջազգային պայմաններին.
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ կորոնավիրուսի վարակելիության աստիճանը դեռ պարզ չէ, կարող է հերձման ընթացքում լինեն անդառնալի հետևանքներ, և պարզ չէ մահացած մարդու մեջ կորոնավիուսային հիվանդության ապրելու ժամանակը՝ անհրաժեշտ է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով մահվան դեպքերում չիրականացնել դիահերձում»։
Օրակարգի երրորդ հարցը ՀՀ-ի և վերակառուցման միջազգային բանկի միջև կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի վերակառուցման ծրագրի համար անհրաժեշտ երկրորդ ֆինանսավորման համաձայնագրի ընդունումանն է վերաբերում։

Право 12:19 30/03/2020 Армения
Сегодня, 30 марта, созвано внеочередное заседание Национального Собрания Армении, в ходе которого представленные законопроекты будут обсуждаться по специальной процедуре. После принятия проекта в первом чтении, второе чтение состоится через 24 часа.
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян сообщил, что в повестку дня НС включено 4 вопроса.
Первый вопрос повестки – пакет законопроектов «О внесении дополнений в Закон “О правовом режиме чрезвычайного положения”» и «О внесении дополнения в Закон “Об электронной коммуникации”».
«С учетом распространения пандемии коронавируса и его темпов, возникла необходимость осуществить меры по предотвращению пандемии с использованием современных технологий. С этой целью сформирована особая группа, которая включает результаты исследований армянских и зарубежных экспертов в деле предотвращения пандемии. Предлагаем оперативно внедрить новый механизм предотвращения эпидемии с использованием современных электронных средств и цифровых технологий», – отметил министр.
Второй вопрос повестки – проект закона «О внесении дополнений в Закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”».
По словам Р. Бадасяна, срочность проекта обусловлена тем, что действующие в Армении компании, предоставляющие патологоанатомические услуги, не имеют необходимых для осуществления вскрытия умерших вследствие коронавируса лиц условий, и не соответствуют международным требованиям к этому.
«С учетом того обстоятельства, что степень “заразности” коронавирусной инфекции пока не ясна, процесс вскрытия может привести к необратимым последствиям, и не ясно, сколько может существовать коронавирус в организме умершего человека, посему следует не осуществлять вскрытия в случае смерти от коронавируса», – отметил глава Минюста РА.
Третий вопрос повестки – проект ратификации закона Второго дополнительного финансирования кредитного соглашения между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития.