Քաղաքական 16:28 31/03/2020 Հայաստան
Փաշինյան. Զանգերի և տեղաշարժերի մասին տեղեկություններ հավաքագրելու նախագիծը նորից ԱԺ ներկայացնելու եղանակներ են փնտրվում
Փնտրվում են եղանակներ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագիծը նորից Ազգային ժողով ներկայացնելու համար։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշեց, որ այսօր, ցավոք, ԱԺ-ն չընդունեց, այսինքն կողմ  ձայները բավարար չեղան կառավարության առաջարկած այդ նախագիծն ընդունելու համար։ Այդ օրենսդրական փոփոխությունը, նրա խոսքով, պայմանավորված է  կորոնավիրուսը հաղթահարելու հետ։
«Բոլորն ունեն բջջային հեռախոս, և համակարգն ավելի արագ ցույց կտա,  թե մարդը վերջին շրջանում ում հետ է շփվել, ովքեր են այն պոտենցիալ վարակակիրների շրջանակը, որոնք կարող են վարակված լինել ու դրա մասին  տեղյակ չլինեն։  Այս օրենսդրական փոփոխությունը մեզ հնարավորություն կտա բջջայինների տվյալներն օգտագործելով՝ կարողանալ նախ մարդկանց իրազեկել, երկրորդ՝ հասկանալ այն շրջանակը, որի հետ պետք է աշխատել, հասկանալ, թե ովքեր են պոտենցիալ վարակակիրները, որից մարդը վարակվել է, որի աղբյուրի մասին տեղեկատվություն չունենք։  Հասկանալի է, որ  սա այդքան էլ հաճելի բան չէ, հաճույքով չէ, որ այս սահմանափակումներն անում  ենք, մեծագույն տհաճությամբ ենք սա անում։ Բայց հասկանում ենք, որ առանց այս միջոցների կիրառման, իրավիճակի հետագա զարգացումը կարող է դառնալ ավելի անկանխատեսելի»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, կորոնավիրուսով վարակման դեպքերն ավելանում են  այդ թվում նաև այն պատճառով, որ շատ դեպքերում սահմանափակումները ճշգրիտ չեն պահում, կան նաև բերովի դեպքերը, քանի որ հաղորդակցությունը 100 տոկոս փակված չէ,  բեռնափոխադրումներ են տեղի ունենում, վարկավածության որոշակի դեպքեր են ի հայտ գալիս։
«Փորձում ենք ամեն ինչ անել հնարավորինս սահմանափակվի. սահմանափակման կարևոր գործիքներից մեկը նաև տեղաշարժի սահմանափակումն է, բջջային  հեռախոսների տվյալների օգտագործումն է հակահամաճարակային նպատակներով։ Համոզված եղեք, որ որևէ այլ նպատակով այդ տվյալները չեն օգտագործվելու, չեն պահվելու»,- ասաց վարչապետ Ն. Փաշինյանը։

Politics 18:11 31/03/2020 Armenia
Pashinyan: Cabinet looks for ways of taking through parliament the legislation allowing use of phone data
The Cabinet looks for ways of taking the bill proposing amendments and supplements to the RA Law on the state of emergency regime and the RA Law on electronic communication through the National Assembly, PM Nikola Pashinyan said on Tuesday during a Facebook live.
The bill, enabling the government to use the citizens’ cell phone location data to legally track and monitor their mobile phone information, was rejected by the parliament in the second reading on Tuesday. As the authors of the law said, the measures are to be taken in order to find people that the person with the virus has come in contact with so they can enforce quarantine controls and monitor their movement. Opposition lawmakers pointed to the undemocratic nature of the law that would intervene with the rights of the citizens to data protection, privacy, the inviolability of personal and family life as well as freedom of communication.
As Pashinyan said the legislation is aimed to curb the spread of coronavirus in the country. “All citizens have mobile phones, and the system will operatively reveal the circle of contacts who could be infected but were unaware of that. These legislative changes will enable us to make use of mobile data, first for raising the citizens’ awareness, and secondly, for defining the circle of interactions to find potentially infected people,” said the PM.