Քաղաքական 11:25 01/04/2020 Տարածաշրջան
Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան շրջանցում են ԱՄՆ պատժամիջոցները՝ Իրանին բժշկական օգնություն ցույց տալու համար
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան առաջին անգամ են գործածել են Instex բարդ ֆինանսական համակարգը, որը շրջանցում է ԱՄՆ պատժամիջոցները, Իրանին բժշկական օգնություն ուղարկելու համար։ Այս քայլը բարձրացրել է 2015 թ.-ի Իրանի միջուկային գործարքը փրկելու հույսերը: Այս մասին գրում է telegraph-ը։
Ըստ Գերմանիայի արտգործնախարարության, բժշկական պարագաները ապահով կերպով մուտք են գործել Իրան։ Instex համակարգը ստեղծվել էր ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ 2018-ին Իրանի միջուկային գործարքից դուրս գալուն։
Այս ամսվա սկզբին Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան հայտարարել էին, որ իրենք կառաջարկեն 5 միլիոն եվրոյի փաթեթ, որը կօգնի Իրանին հաղթահարել կորոնավիրուսը, ինչպես նաև բժշկական սարքավորումներ՝ թեստավորման  ու պաշտպանիչ հագուստի համար:

Politics 11:49 01/04/2020 World
Britain, France and Germany have for the first time used a complex financial system that bypasses US sanctions to send medical aid to Iran, raising hopes of salvaging the 2015 Iran nuclear deal, The Daily Telegraph reports.
According to the German foreign ministry, the medical supplies safely arrived in Iran after a transaction using the Instex system, which was set up in response to Donald Trump, the US president, withdrawing from the Iran nuclear deal in 2018 and imposing severe sanctions on the regime.
Earlier this month, Britain, Germany and France had announced they would offer a €5million (£4m) package to help Iran tackle the coronavirus, as well as medical equipment for testing and protective clothing.