Հասարակություն 09:20 01/04/2020 Հայաստան
Մինչև ապրիլի 12-ը ներառյալ երկարացվել են արտակարգ ռեժիմի պայմաններում տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության որոշ տեսակների նկատմամբ սահմանափակումները:
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնից հայտնում են, որ նոր որոշմամբ կատարվել են հետևյալ փոփոխությունները`
- Դադարեցվում է հանրային տրանսպորտի գործունեությունը` բացառությամբ երկաթուղային տրանսպորտի: Թույլատրվում է տաքսիների գործունեությունը
- Սահմանափակվում է անձանց միջմարզային տեղաշարժը: Տեղաշարժը հնարավոր է աշխատանք-տուն երթուղիով և մեկ-երկու այլ բացառության դեպքում
-Թույլատրվում է թեթև մարդատար ավտոմոբիլով ընտանիքի անդամների, նույն կազմակերպությունում աշխատողների տեղաշարժը` առանց քանակի սահմանափակման
-Աշխատանքի գնալիս այսուհետ անհրաժեշտ է լինելու ներկայացնել գործատուի կողմից լրացված ձևաթուղթը:
- Տեղաշարժման թերթիկ անհրաժեշտ է լինելու ներկայացնել այլ սահմանված դեպքերում։
- Տնտեսական գործունեության տեսակների գործող սահմանափակումները հիմնականում պահպանվել են։
Մյուս սահմանափակումների մանրամասները` որոշման մեջ:
Մի շարք սահմանափակումներ ուժի մեջ են մտնում ավելի ուշ, քան մյուսները` տրամադրելով ժամանակ ադապտացվելու համար:

Политика 10:42 01/04/2020 Армения
В Армении в условиях режима чрезвычайного положения из-за распространения коронавируса до 12 апреля включительно продлены ограничения, касающиеся передвижения граждан и некоторых видов экономической деятельности.
Как сообщают из единого информационного центра, новым решением комендатуры произведены следующие изменения:
– Приостанавливается движение общественного транспорта, за исключением железнодорожного. Такси разрешены.
– Ограничивается свободное передвижение населения между областями Республики Армения. Передвижение разрешено лишь по маршруту дом-работа-дом и двух-трех исключительных случаях.
– Разрешено передвижение на легких пассажирских автомобилях членов семьи, сотрудников одной и той же организации – без ограничений в количестве.
– Отправляясь на работу, работнику отныне необходимо будет представлять заполненный работодателем бланк.
– Бланк о передвижениях будет необходимо представлять в других установленных случаях.
– Действующие ограничения на экономическую деятельность, в основном, сохраняются.
Другие ограничения представлены в решении по ссылке.
Отмечается также, что ряд ограничений вступят в силу позже, чем остальные, предоставив время для адаптации.