Քաղաքական 11:17 02/04/2020 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա հերթական նիստի մեկնարկին նիստը վարող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել ապրիլյան չորսօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը։ Հիշեցնենք, որ այսօր այդ իրադարձությունների չորրորդ տարելիցն է։
Ապա Փաշինյանն ասաց՝ ապրիլյան պատերազմի վերաբերյալ կան ամենատարբեր գնահատականներն ու կարծիքները։
«Կարծում եմ՝ պատերազմը  տվեց հարցերից թերևս ամենակարևորի պատասխանը։ Իսկ հարցը հետևյալն էր՝ թե անկախության սերունդը որքանո՞վ է ի վիճակի պաշտպանել հայրենքի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը։
Կարծում եմ՝ այդ պատսախանը պերճախոս կերպով տրվեց։ Ոչ միայն նրանք, բայց մեր անկախության սերունդի զինվորները, երիտասարդները դարձան անօրինակ սխրանքների հեղինակներ՝ սրանով ի վերջո պատասխանելով հարցերից թերևս ամենակարևորին։
Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը պետք է վստահ լինի, որ Արցախյան ազատամարտի առաջին սերնդի ներկայացուցիչներին, հայրենիքի պաշտպաններին եկել է համալրելու նոր սերունդ, որը նույնքան վճռական պատրաստ է կանգնել հայրենիքի դիրքերում»,-ասաց նա։

Политика 13:02 02/04/2020 Армения
Перед началом очередного заседания правительства Армении в четверг, 2 апреля, премьер-министр Никол Пашинян предложил минутой молчания почтить память героев Апрельской войны в зоне карабахского конфликта 2016 года. Отметим, что сегодня исполняется 4-я годовщина этих событий.
Никол Пашинян затем отметил, что имеются самые разные оценки и мнения касательно Апрельской войны.
«Считаю, война дала ответ на, пожалуй, самый важный из вопросов. А вопрос заключается в следующем: насколько поколение независимости в состоянии защитить безопасность и суверенитет Родины?
Полагаю, был дан красноречивый ответ. Воины поколения независимости, конечно, не только они, эти молодые люди стали авторами беспрецедентных подвигов, тем самым, в конце концов, ответив, пожалуй, на самый важный из вопросов.
Республика Армения, Республика Арцах, армянский народ должны быть уверены, что пополнить ряды представителей первого поколения Арцахской освободительной войны, защитников отечества пришло новое поколение, которое столь же решительно готово встать на защиту рубежей нашей Родины», – отметил Никол Пашинян.