Քաղաքական 11:56 02/04/2020 Աշխարհում
Կորոնավիրուսային արգելափակումների ժամանակ քաղաքացիներին վերահսկելու խստացված հսկողության միջոցառումները կարող են հանգեցնել անձնական ազատությունների երկարատև «գողության»։ Այս մասին նախազգուշացնում է գաղտնիության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ժոզեֆ Կանատաչին: Այս մասին գրում է The Independent-ը։
«Բռնապետությունները և ավտորիտար հասարակությունները հաճախ սկսվում են սպառնալիքների առերեսվելուց։ Այդ իսկ պատճառով կարևոր է այսօր զգոն լինել և բաց չթողնել մեր բոլոր ազատությունները»,-Thomson Reuters հիմնադրամին ասել է Կաննատաչին:
Կորոնավիրուսային պանդեմիան կառավարություններին ստիպել է, որ իրենք իրենց հռչակեն, ըստ էության, պատերազմի մեջ՝ շատ քաղաքական գործիչներ նշում են «անտեսանելի» թշնամու կամ հարձակվողի մասին:
Առողջապահության ոլորտի փորձագետների խորհրդով, նույնիսկ այն երկրները, որոնք համարվում են աշխարհի ամենալիբերալ ժողովրդավարությունները, կիրառում են կարանտինային միջոցառումներ, որոնք, կարծես թե, անհեթեթ էին թվում ընդամենը շաբաթներ առաջ:
Քանի որ կառավարությունները վերցնում են, թե ինչպես վերահսկել և կիրառել շարժման սահմանափակումները, մի քանիսը դիմել են ավելի ավտորիտար տեխնոլոգիաների, ինչպիսիք են դեմքի ճանաչումը և հեռախոսներով հետևումը:
«Վտանգն այն է, որ բացառիկ հանգամանքներում քաղաքացիներին պաշտպանելու համար ձեռնարկված միջոցառումները, երբ մարդկանց մեծամասնությունը ընդունում է, որ դրանք անհրաժեշտ են, կարող է ավելի երկարացնել ներկայիս ճգնաժամը»,- ասում է Կաննատաչին։
Թեև դժվար է յուրաքանչյուր միջոցը ճիշտ գնահատել, մինչդեռ համաճարակը շարունակվում է, Կաննատաչիի կարծիքով, երաշխիքները պետք է լինեն՝ համոզված լինելու, որ պատասխաններն անհրաժեշտ են և համաչափ:
Վերահսկողության միջոցառումները պետք է գրվեն օրենքով և հստակ սահմանվեն ժամկետով:
ՄԱԿ պաշտոնյան նախազգուշացնում է, որ հեռախոսով հետևելու միջոցով ստացված տվյալները կարող են չարաշահվել կամ գողացվել՝ խոցելի էթնիկ, կրոնական կամ սեռական փոքրամասնություններին անարգելու համար ՝ նրանց ենթարկելով բռնության և խտրականության ռիսկի:
«Մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, թե ինչպես ենք մենք օգտագործում այդ գործիքները։ Եվ քաղաքացիները պետք է օգտագործեն բոլոր միջոցները, որոնք ունեն՝ ազդելու ինչպես քաղաքականության, այնպես էլ ընդունված օրենքների վրա, որոնք վերաբերվում են իրենց»,- ասում է Կաննատաչին:
Բերվում է Չինաստանի օրինակը, որն իր քաղաքացիների նկատմամբ վաղուց արդեն կիրառում էր սահմանափակող տեխնոլոգիաները, երևում է, որ հաղթահարել է վարակի առաջին ալիքը՝ խստորեն կիրառվող կարանտինային միջոցառումներից հետո:
Իսրայելի հակաահաբեկչական ստորաբաժանումը նաև կօգտագործի այնպիսի տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են հեռախոսները, որոնք սովորաբար կիրառվում են պաղեստինցիների համար, քաղաքացիներին հետևելու համար՝ նրանց հեռախոսին տեքստ ուղարկելով, երբ խախտում են կարանտինի կանոնները կամ հնարավոր է կապի մեջ են եղել վարակված մարդու հետ:
Հարավային Կորեան, որին մեծապես գովերգում են վարակի բռնկումը դանդաղեցնելու ջանքերի համար, վեբ մշակողներին աշխատանքի է հրավիրել՝ քաղաքացիների տեղաշարժերի մանրամասն քարտեզներ կառուցելու համար՝ օգտագործելով CCTV-ն, հեռախոսներին և բանկային գործարքներին հետևելով։
Սինգապուրը գործարկել է սմարթֆոնի հավելված, որը իր օգտագործողներին ասում է, որ հնարավոր է, որ նրանք կոնտակտ են ունեցել կորոնավիրուսի հետ, մինչդեռ Թայվանը կառուցել է «էլեկտրոնային ցանկապատ»՝ հեռախոսի հետագծման (phone-tracking)  տվյալների միջոցով՝ կարանտինի միջոցառումներն իրականացնելու համար:
«Կառավարությունները պետք է կամավոր գործիքներ առաջարկեն, ինչպիսիք են հեռախոսին հետևելու ծրագրերը, որոնք պահանջում են օգտագործողների համաձայնությունը` ավելի լայն վերահսկողության լիազորությունների համար։ Տվյալների ցանկացած ձև կարող է սխալ կիրառվել աներևակայելի վատ եղանակներով։ Եվ եթե ունեք առաջնորդ, ով ցանկանում է չարաշահել համակարգը, համակարգն արդեն այնտեղ է»,- ասում է Կաննատաչին՝ կոչ անելով երկրներին ստեղծել անկախ մարմիններ, որոնք վերահսկելու են այդպիսի միջոցառումները:
Հիշեցնենք, որ օրերս ՀՀ ԱԺ-ն ևս ընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու  փաթեթը, որով հնարավորություն է տրվում հավաքագրել ՀՀ քաղաքացիների հեռախոսազանգերի և տեղաշարժերի մասին տեղեկությունները։

Politics 14:05 02/04/2020 World
‘Dictatorships often start in the face of a threat’, UN privacy chief warns amid coronavirus surveillance
Strict surveillance measures adopted to monitor citizens during coronavirus lockdowns could result in the long-lasting theft of personal freedoms, the United Nations’ privacy chief has warned.
“Dictatorships and authoritarian societies often start in the face of a threat,” Joseph Cannataci, the UN special rapporteur on the right to privacy told the Thomson Reuters Foundation, The Independent reported.
“That is why it is important to be vigilant today and not give away all our freedoms.”
The coronavirus pandemic has led governments to declare themselves essentially on a war footing – with many politicians referencing an “invisible” enemy or attacker.
At the advice of health experts, even countries regarded as the world’s most liberal democracies have enforced quarantine measures thought unthinkable mere weeks ago.
As governments grapple with how to monitor and enforce such restrictions on movement, several have turned to more authoritarian technologies, such as facial recognition and phone tracking.
The danger is that measures brought in to protect citizens in exceptional circumstances – when most people accept they are needed – could outlast the current crisis, Mr Cannataci cautioned.
While it is difficult to properly assess each measure while the pandemic is ongoing, safeguards should be put in place to ensure responses are necessary and proportionate, according to Mr Cannataci.
Surveillance measures should be written in law and clearly limited in time, he told the foundation.
He warned that data obtained via phone tracking could be abused or stolen to vilify vulnerable ethnic, religious or sexual minorities, exposing them to the risk of violence and discrimination.
And while health data can be useful in assessing citizens' vulnerability to Covid-19, it could also be abused to identify HIV-positive people in countries where the condition is seen as an indicator of homosexuality and homophobia is rife, he added.
“We must be very careful how we use these tools,” Mr Cannataci said. “And citizens should use every means they have to influence both the policies and the laws that are made that affect them.”
China, which has long inflicted restrictive technologies upon its citizens, appears to have emerged from its first wave of domestically-transmitted infection after months of heavily policed quarantine measures in the most affected regions.
Israel’s counterterrorism unit will also use technologies like phone tracking – typically used on Palestinians – to track citizens, sending a text to their phone when they breach quarantine rules or may have come into contact with an infected person.
South Korea, which has been widely praised for its efforts to slow the outbreak’s spread, has employed web developers to build detailed maps of citizens’ movements using CCTV, phone-tracking and tracing bank transactions.
Singapore has also launched an open source contact-tracing smartphone app, which tells its opt-in users if they have possibly been exposed to coronavirus, while Taiwan has built an "electronic fence" using phone-tracking data to enforce quarantine measures.
The UN’s Mr Cannataci said governments should favour voluntary tools – such as phone-tracking apps requiring users’ consent – over broader surveillance powers, and urged countries to set up independent bodies to oversee such measures.
“Any form of data can be misapplied in incredibly bad ways,” he said. “If you have a leader who wants to abuse the system, the system is there.”
As reported earlier, the Armenian parliament also adoped a package of bills on making amendments and supplements to the laws on the state of emergency regime and electronic communication, allowing the authorities to use personal data from citizens’ mobile phones to fight the coronavirus outbreak.