Հասարակություն 12:14 03/04/2020 Աշխարհում
Մալայզիայի կառավարությունը կանանց խորհուրդ է տվել ամուսիններին «չձանձրացնել»՝ մեկուսացման ժամանակ, ապա ներողություն խնդրել
Մալայզիայի կառավարությունը ստիպված եղավ ներողություն խնդրել այն բանից հետո, երբ Կանանց Զարգացման դեպարտամենտը հրապարակեց մի շարք սեքսիստական «խորհուրդներ», որոնք պետք է օգնեին մարդկանց կորոնավիրուսային փակման պայմաններում, ներառյալ կանանց խորհուրդ տալով շարունակել դիմահարդարվել տանը և «խուսափել ամուսիններին նյարդայնացնելուց ու քննադատելուց»: Այս մասին գրում է CNN-ը։
Այս «խորհուրդները» բուռն արձագանքներ առաջացրեցին առցանց հարթակում, որի արդյունքում գերատեսչությունը հեռացրեց գրառումներ իր սոցմեդիայի էջից։
Հինգշաբթի կեսօրին Մալայզիայում հաստատվել է ավելի քան 2900 կորոնավիրուսային դեպք, որի հետևանքով զոհվել է 45 մարդ, ըստ Հոփկինսի համալսարանի տվյալների:
Մալազիայի վարչապետն անցած ամիս ընդունեց մի շարք գործողություններ՝ Covid-19 վարակի դեմ՝ խստոեն սահմանափակելով շարժը։
Կառավարության մարմնի հանդեպ հիմնական քննադատություններից մեկն այն էր, որ այն անտեսում է ընտանեկան բռնության աճը, երբ մարդիկ գտնվում են փակի տակ և փոխարենը կենտրոնանում է այնպիսի բաների վրա, թե ինչպես պետք է հագնվեն կանայք:
Երկրի «Բոլոր կանանց գործողությունների հասարակությունը» կոչ է անում կանանց զարգացման վարչությանը դադարեցնել իր սեքսիստական հաղորդագրությունները և կենտրոնանալ ընտանեկան բռնությունից փրկվածներին օգնելու վրա:
Իսկ Կանանց զարգացման դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Ախմա Հասան էլ ասում է, որ իրենց նպատակն է եղել փոխանակել մեթոդներ և պրակտիկա՝ ընտանիքի ներսում դրական փոխհարաբերությունները պահպանելու և տնից աշխատելու փուլում:

Society 13:39 03/04/2020 World
The Malaysian government was forced to apologize after its Women's Development Department published a series of sexist "tips" to help deal with the ongoing coronavirus lockdown, including advising women to continue to wear makeup and to "avoid nagging."
The campaign was met with fierce backlash online, and the posts have since been deleted from the department's social media account, CNN reports.
As of Thursday afternoon in Malaysia, more than 2,900 coronavirus cases had been confirmed inside the country, killing 45 people, according to a tally by Johns Hopkins University.
Prime Minister Tan Sri Muhyiddin Yassin enacted a series of far-reaching measures last month intended to stem infections of Covid-19, the disease caused by coronavirus, including strict nationwide controls locking down all travel in or out of the country and heavily restricting movement within the country.
One of the biggest criticisms against the government body charged with supporting women appeared to be that it was ignoring concerns about a rise in domestic violence that may accompany stay-at-home orders, and instead focusing on things like how women should dress.
The Malaysian All Women's Action Society called on the Women's Development Department to stop its sexist messaging and to focus on helping domestic violence survivors.
Women's Development Department director-general Akhma Hassan said the aim was to send out positive messages, according to state-run news agency Bernama.
"The approach used was to share methods and practices to maintain positive relationships within the family and during the phase of working from home," she said in a statement.