Իրավունք 10:36 03/04/2020 Հայաստան
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունն իր թվիթերյան էջում երեկ հայտարարություն է տարածել Հայաստանում  բնապահպանական տեղեկատվության սահմանափակումների մասին օրինագծի՝ կառավորությւան կողմից հաստատման կապակցությամբ։
Կազմակերպությունն ահազանգել է, որ  բնապահպանական տեղեկատվությունը սահմանափակող օրենսդրական նախագիծը խախտում է իշխանությունների որդեգրած թափանցիկության սկզբունքը։
Մանրամասենք, որ միջազգային կազմակերպության ահազանգը վերաբերում է Շրջակա միջավայրի  նախարարության հեղինակած «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ  կատարելու մասին նախագծին։
Նախարարությունից նշել են, որ նախագծի ընդունմամբ կապահովվի Օրհուսի կոնվենցիայի ամբողջական կիրարկումը, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրության և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի համապատասխան դրույթների շրջանակներում շրջակա միջավայրին վերաբերող տեղեկատվությունը տնօրինող սուբյեկտին հնարավորություն կընձեռի  պաշտպանել հանրային շահն ու անվտանգությունը՝ ոլորտին վերաբերող խնդիրների կարգավորման հարցում։
Մինչդեռ տեղեկատվության ազատության մասնագետներն ու փորձագետները դեմ են արտահայտվում լրացմանը՝ հիմնավորելով, որ այն պետք է դրվի հանրային քննարկման, Նա պնդում է՝ առանց բաց և թափանցիկ քննարկումների օրենքի նախագծեր ստեղծելը, առանձին կողմերի պատեհապաշտությամբ առաջնորդվելը, խաթարում է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ-պետություն համագործակցության մեխանիզմներն ու թուլացնում պետության նպատմամբ հանրության վստահությունը:

Law 12:00 03/04/2020 Armenia
Reporters Without Borders (RSF) took to Twitter on Thursday to warn against a draft law that restricts access to environmental information in Armenia, following approval of amendments by the government.
“It violates the principle of transparency yet adopted by the authorities,” RSF tweeted.
The statement refers to the amendments proposed by the Ministry of Environment to the Armenian law on Freedom of Information.
The ministry claims that the adoption of the bill will ensure full compliance with the Aarhus Convention, as well as will enable the entity managing environment-related information to protect the public interest and security while dealing with the sectoral issues within the framework of the relevant provisions of the Constitution of Armenia and the law on Freedom of Information.
Meanwhile, information freedom experts oppose the measure, arguing that the proposed amendments should be put up for a public discussion. They stress that drafting laws guided by the opportunism of some of the sides, without open and transparent discussions, undermines the mechanisms of cooperation between the government and civil society and weakens the public confidence in the state.