Իրավունք 10:36 03/04/2020 Հայաստան
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունն իր թվիթերյան էջում երեկ հայտարարություն է տարածել Հայաստանում  բնապահպանական տեղեկատվության սահմանափակումների մասին օրինագծի՝ կառավորությւան կողմից հաստատման կապակցությամբ։
Կազմակերպությունն ահազանգել է, որ  բնապահպանական տեղեկատվությունը սահմանափակող օրենսդրական նախագիծը խախտում է իշխանությունների որդեգրած թափանցիկության սկզբունքը։
Մանրամասենք, որ միջազգային կազմակերպության ահազանգը վերաբերում է Շրջակա միջավայրի  նախարարության հեղինակած «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ  կատարելու մասին նախագծին։
Նախարարությունից նշել են, որ նախագծի ընդունմամբ կապահովվի Օրհուսի կոնվենցիայի ամբողջական կիրարկումը, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրության և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի համապատասխան դրույթների շրջանակներում շրջակա միջավայրին վերաբերող տեղեկատվությունը տնօրինող սուբյեկտին հնարավորություն կընձեռի  պաշտպանել հանրային շահն ու անվտանգությունը՝ ոլորտին վերաբերող խնդիրների կարգավորման հարցում։
Մինչդեռ տեղեկատվության ազատության մասնագետներն ու փորձագետները դեմ են արտահայտվում լրացմանը՝ հիմնավորելով, որ այն պետք է դրվի հանրային քննարկման, Նա պնդում է՝ առանց բաց և թափանցիկ քննարկումների օրենքի նախագծեր ստեղծելը, առանձին կողմերի պատեհապաշտությամբ առաջնորդվելը, խաթարում է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ-պետություն համագործակցության մեխանիզմներն ու թուլացնում պետության նպատմամբ հանրության վստահությունը:

Право 11:19 03/04/2020 Армения
Влиятельная международная организация «Репортеры без границ» (Reporters sans frontiers – RSF) в своем микроблоге в Twitter распространила заявление в связи с тем, что правительство Армении утвердило законопроект об ограничениях «экологической информации» в Армении.
В организации отмечают, что ограничивающая «экологическую информацию» законодательная инициатива нарушает принцип прозрачности действующих властей.
В частности, обеспокоенность международной организации касается проекта закона «О внесении дополнений в Закон РА “О свободе информации”», который представило Министерство окружающей среды РА.
В министерстве отметили, что принятие данного законопроекта обеспечит полноценную реализацию Орхусской конвенции, а также предоставит возможность субъекту, распоряжающемуся информацией касательно окружающей среды в рамках соответствующих положений Конституции РА и Закона РА «О свободе информации», защищать общественный интересы и безопасности в вопросе урегулирования касающихся данной сферы проблем.
Между тем, эксперты по свободе информации выступают против данной поправки, аргументируя это тем, что необходимо вынести его на общественное обсуждение.