Առողջություն 14:33 06/04/2020 Աշխարհում
«COVID-19- ը օգտագործված շղարշային դիմակների վրա կարող է մնալ մինչև մեկ շաբաթ»,-ըստ Ինտերֆաքսի, այդ մասին հայտնել են Հոնկոնգի համալսարանի փորձագիտական խումբը և Ալերգիայի և վարակիչ հիվանդությունների ամերիկյան ազգային ինստիտուտը:
«Նրանք հետազոտել են վիրուսի «գոյատևման» տևողությունը տարբեր մակերեսների վրա»,- գրում է South China Morning Post- ի հոնկոնգյան պարբերականը: Ավելի վաղ հետազոտության արդյունքների վերաբերյալ փորձագիտական զեկույցը հրապարակվել էր The Lancet մասնագիտացված ամսագրում:
«Ուսումնասիրություններն իրականացվել են տարբեր մակերեսների վրա լաբորատոր պայմաններում  և սենյակային ջերմաստիճանում:
Տպագիր և բամբուկից թղթի վրա այն երեք ժամից քիչ է մնացել, իսկ մշակված փայտի և սովորական բամբակյա լաբորատոր բաճկոնի վրայից այն անհետացել է հաջորդ օրը:
Ապակու և թղթադրամների վրա վիրուսը դեռևս մնացել էր նաև երկրորդ օրը, բայց ամբողջությամբ անհետացել էր միայն չորրորդ օրը, մինչդեռ չժանգոտվող պողպատից և պլաստիկից  իրերի վրա այն մնացել է  4-7 օրվա ընթացքում
Փորձագետները նաև պարզել են, որ սովորական կենցաղային ախտահանող միջոցները, ներառյալ սպիտակեցնողներն արդյունավետ են վիրուսը սպանելու գործում: Այնուամենայնիվ, ձեռքի լվացումը և ախտահանումը շարունակում են մնալ վարակվածությունից խուսափելու ամենահեշտ և հուսալի միջոցներից մեկը:
Եթե ցանկանում եք պաշտպանվել ինքներդ ձեզ, պարզապես հետևեք հիգիենայի միջոցներին, հնարավորինս հաճախ լվացեք ձեր ձեռքերը և փորձեք ձեռքով  չհպվել ձեր դեմքին, աչքին, բերանին կամ քթին ՝ առանց ձեռքերը ախտահանելու», - ասվում է զեկույցում:

Общество 16:09 06/04/2020 В мире
Коронавирус COVID-19 может сохраняться на использованных марлевых масках до недели, сообщила группа экспертов Гонконгского университета и американского Национального института аллергии и инфекционных заболеваний.
Как передает Интерфакс, они исследовали "выживание" вируса на различных поверхностях, сообщило гонконгское издание South China Morning Post. Ранее доклад экспертов по результатам исследований был опубликован в специализированном журнале The Lancet.
Исследования проводились в лабораторных условиях при комнатной температуре на различных поверхностях.
На печатной и папиросной бумаге он держался менее трех часов, а на обработанной древесине и ткани - стандартной хлопчатобумажной лабораторной куртке - он исчез уже на второй день.
На стекле и банкнотах вирус все еще был заметен на второй день, но полностью исчез только на четвертый, в то время как на нержавеющей стали и пластике он присутствовал от четырех до семи дней.
Эксперты также обнаружили, что обычные бытовые дезинфицирующие средства, включая отбеливатель, оказались эффективными в "убийстве" вируса. Тем не менее, мытье и дезинфекция рук остаются одними из самых простых и надежных способов избежать заражения.
"Если вы хотите защитить себя, просто соблюдайте гигиену, как можно чаще мойте руки и старайтесь не прикасаться к лицу, глазам, рту или носу без предварительной дезинфекции рук", - говорится в докладе.