Առողջություն 10:59 06/04/2020 Հայաստան
«Երեկ տեղի է ունեցել կորոնավիրուսի թեստավորման 236 դեպք, դրական է եղել ընդամենը 11-ը»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հայտնեց, որ մահացել է 68 տարեկան քաղաքացի, երկկողմանի պոլիսեգմենտար ձուլվող թոքաբորք ախտանիշով, որը ենթադրաբար կորոնավիրուսի հետևանք է, ունեցել է մի շարք քրոնիկ հիվանդություններ։
Ն. Փաշինյանի խոսքով, վերջին շաբաթվա ընթացքում աննախադեպ դինամիկա է, տեմպի երեք անգամ նվազում ունենք։
«Եթե հաստատվի այս դրական դինամիկան, իհարկե, պետք է վերլուծել, վաղվա և մյուս օրվա տվյալներ,  ապա կնշանակի, որ այս սահմանափակումները սկսել են դրական արդյունք տալ։ Եթե մեր հույսը արդարանա, հաստատվի, սա կնշանակի, որ միջոցառումները, որոնք մեզ բազմաթիվ անհարմարություններ են պատճառել, սկսել են դրական արդյունք տալ։ Եթե այդպես է, նշանակում է, որ մենք առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելի խստորեն եթե ինքներս պահենք պարետատան սահմանած սահմանափակումները, մեր շանսերը  կմեծանան, որ մենք երկուշաբթի օրվանից արդեն սկսենք ռեժիմների թալուցումը ու արդեն մտածենք  բնականոն կյանքի վերադառնալու մասին։ Ինչ ասում եմ, հետը կա եթե, եթե, եթե, եթե»,-ասաց վարչապետը։

Health 12:19 06/04/2020 Armenia
A total of 236 people were tested for coronavirus in Armenia on Sunday, with only 11 tests producing positive results, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook live on Monday, signaling a sharp decline in COVID-19 cases from the previous days.
The PM also said a 68-year-old coronavirus patient, who had bilateral pneumonia and underlying health conditions, has died, bringing the national death toll to 8.
In Pashinyan’s words if the positive dynamics continues in the next few days, it will mean that the tough coronavirus measures causing “numerous inconveniences” have started giving results.
“If we more strictly comply with the restrictions imposed by the Commandant’s Office during this week, our chances for easing the measures from next Monday and starting to think about returning to normal life will grow,” he said.