Հասարակություն 09:01 06/04/2020 Հայաստան
«Այսօր Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հրապարակել է կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի դինամիկան ցույց տվող գրաֆիկ, որտեղ երևում է, որ դրանք կրկնապատկվել են վերջին 7 օրերի ընթացքում:
Միաժամանակ պետք է նշեմ, որ վարակի տարածումը կանխարգելելու քաղաքականությունը պլանավորելիս առավել կարևորում ենք տարածման ինտենսիվության գործակցի (temporal reproduction number)` Rt-ի վարքագիծը և դրա արժեքի արդյունավետ կառավարումը:
.Գործակիցը ցույց է տալիս, թե 1 վարակված անձը պոտենցիալ քանի հոգու կարող է վարակել: Որքան բարձր է այդ գործակիցը, այնքան շատ թվով մարդկանց է 1 անձը վարակում: Եթե գործակիցը չի ստացվում նվազեցնել, վարակի տարածումն անընդհատ ավելի բարձր տեմպով է զարգանում: Հենց այս հիմքով են ամբողջ աշխարհում սոցիալական հեռավորության պահպանումը և միջանձնային շփումների սահմանափակումը համարվում վարակի տարածման դեմ պայքարի կարևոր միջոցներ:
Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ մարտի 25-ից կիրառվող՝ անձանց տեղաշարժի իրավունքի և տնտեսական գործունեության մի շարք տեսակների ժամանակավոր սահմանափակումների շնորհիվ ինտենսիվության գործակիցը հաջողվել է նվազեցնել մարտի 25-ից մեկ շաբաթ առաջ գնահատված մոտ 2 արժեքից և հասցնել այն 1,4-ի:
.Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում մեր խնդիրը պետք է լինի խստագույնս հետևել արտակարգ դրության ռեժիմի կանոններին ու սահմանափակումներին: Պետք է ձգտենք Rt-ն հնարավորինս նվազեցնել՝ այն հասցնելով 1-ից ցածր արժեքի: Սա կնշանակի, որ կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կառավարելի է, իսկ առողջապահական համակարգը կկարողանա արդյունավետ սպասարկել հնարավոր ծանր դեպքերը: Այս ամենի արդյունքում կկարողանանք հետզհետե թեթևացնել սահմանափակումները ու աստիճանաբար վերադառնալ բնականոն կյանքի:
Այսպիսով, սիրելի՛ հայրենակիցներ, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում գալիք շաբաթ լինել առավել կարգապահ և, այդպիսով, ձեր դերը ունենալ վարակի տարածումը կանխարգելելու կարևոր գործում»։

Society 11:14 06/04/2020 Armenia
The nationwide lockdown imposed in Armenia since March 25 has reduced the temporal reproduction number of COVID-19, Deputy Prime Minister, Commandant Tigran Avinyan said in a Facebook post on Sunday.
“Today, Minister of Health Arsen Torosyan published a chart of the dynamics of confirmed coronavirus cases, which shows that they doubled in the past 7 days.
“At the same time, it should be noted that when drawing up a policy to prevent the spread of the infection, we attach great importance to the temporal reproduction number (RT) and the effective management of its value,” he wrote.
“The coefficient indicates how many people can be potentially infected by one infected person. The higher the ratio, the more people are infected. If the coefficient is not reduced, the spread of the infection is constantly developing at a higher rate. It is on this basis that the maintenance of social distance and the restriction of interpersonal contact are seen as important means of combating the spread of the virus around the world.
“I am pleased to announce that due to the temporary restrictions imposed on the movement of people and certain types of economic activities since 25 March, the reproduction number has been reduced from around 2 values estimated a week ago to 1.4,” the commandant stressed.
Avinyan urged citizens to strictly follow the state of emergency rules this week in a bid to reduce the reproduction number below 1.
“This will mean that the spread of coronavirus is manageable and the healthcare system will be able to effectively handle potentially serious cases. As a result, we will be able to gradually ease the restrictions and go back to normal life,” he said, urging people to be more disciplined this week.