Վարչապետը՝ կորոնավիրուսով հաստատված դեպքերի անճշտությունների մասին
«Երեկ մենք իրականացրել ենք 236 թեստ, որից դրական է 28-ը, սա նշանակում է, որ մենք շարունակում ենք պահպանել շաբաթվա սկզբում արձանագրված զգուշավոր լավատեսությունը, մանավանդ, որ նոր բուժվածների թիվը 24 է»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասաց, որ ճշտում է ուզում անել կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի կապակցությամբ։
Նշենք, որ այսօր պաշտոնապես հայտարարվել է 40 նոր դեպքի մասին, մինչդեռ վարչապետը նշեց 28 դրական թեստի մասին։
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում այս թեմային վերաբերող ամբողջ տեղեկատվությունն ինտեգրել ենք, ստեղծել ենք թվային համակարգ, որտեղ օնլայն թարմացվում են տվյալները: Այս ճշգրտումների ընթացքում հայտնաբերել ենք 12 անճշտություն: Իհարկե, ևս մեկ անգամ կստուգվի այդ անճշտությունը: Հետևաբար, ընդհանուր թվի հաշվառման առումով պետք է արձանագրենք, որ վարակի մեկնարկից ի վեր Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 921 դեպք: Առանց այդ 12-ի հաշվառման կլիներ 909 դեպք: Այդպիսի անճշտությունները հնարավոր են, որովհետև դա կապված է լինում մի պացիենտին մի հիվանդանոցից մյուս տեղափոխելու հետ, հիվանդանոցից դուրս գրվելու և դեռևս որևէ բուժհիմնարկում դե յուրե չգրանցվելու հետ»,- ասաց Փաշինյանը։

Политика 15:14 09/04/2020 Армения
«Вчера были проведены 236 тестов на коронавирус, из них 28 тестов – с положительным результатом, это значит, что мы продолжаем с начала недели  сохранять осторожный оптимизм, тем более, что число выздоровевших составляет 24», – заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Он отметил, что  хочет внести уточнение касательно подтвержденных случаев коронавируса.
Отметим, что сегодня официально было объявлено о 40 новых случаях, в то время как премьер заявил о 28 тестах с положительным результатом.
«В течение последней недели мы интегрировали всю информацию, создали цифровую систему, где в режиме онлайн обновляется вся информация.  И в результате корректировки обнаружили 12 неточностей. С начала распространения инфекции в Армении выявлен 921 случай», – сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что подобные неточности возможны, поскольку это связано с тем, что пациенты переводятся из одной больницы в другую.