Հասարակություն 12:45 09/04/2020 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ի պատասխան կորոնավիրուսի համաճարակի ընթացքում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) աշխատանքի քննադատությանը, կոչ է արել ոչ թե որոշել, թե ով ինչ գործ է կատարել, այլ ցուցադրել միասնություն կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը :
«Այժմ միասնության ժամանակն է, միջազգային հանրությունը միասնաբար պետք է գործի` վիրուսի տարածումը դադարեցնելու և բացասական հետևանքները նվազեցնելու համար»,- մեջբերել է «Ասոշիեյթիդ պրես»-ը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքերը:
Ըստ նրա, այժմ «դասեր քաղելու» ժամանակը չէ, բայց երբ համաճարակը ավարտվի, անհրաժեշտ կլինի ուսումնասիրել, թե ինչպես վիրուսն առաջացավ և արագորեն տարածվեց: Հնարավոր կլինի նաև վերլուծել ճգնաժամի հետևանքները ու դրան արձագանքը:
Նա նշել է, որ միայն այս վերլուծությունից հետո հնարավոր կլինի եզրակացություններ անել:
Գուտերեշը հավելել է, որ կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը «աննախադեպ է մեր ժամանակի համար և, հետևաբար, պահանջում է աննախադեպ պատասխան»:
Նրա հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատեց, թե ինչպես է ԱՀԿ-ն պայքարում կորոնավիրուսի դեմ:
Չորեքշաբթի երեկոյան Թրամփն հայտարարել էր, որ ԱՀԿ-ն վատ որոշումներ է կայացրել COVID-19- ի հետ կապված իրավիճակում, և, հետևաբար, նա դիտարկում է, թե ապագայում որքան ֆինանսավորի այդ կառույցը:
«ԱՀԿ-ն մեծ գումարներ է ստանում ԱՄՆ-ից», - հիշեցրել է ԱՄՆ նախագահը Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ:
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը նշել է, որ հենց սկզբից վիրուսի տարածումը զսպելու համար ԱՀԿ-ն համաձայն չէր Չինաստանի հետ սահմանը փակելու իր որոշման հետ:
«Նրանք սխալվում էին շատ հարցերում, թվում էր, թե նրանք ծայրահեղ «չինաստանամետ» դիրքորոշում էին որդեգրել»,- ասել է Թրամփը:
Ի պատասխան լրագրողի ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք խելամիտ է սառեցնել ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը համաճարակի տարածման թեժ պահին՝ Թրամփն ասել, որ նա դեռ չի դադարեցրել ֆինանսավորումը: «Ես ասացի, որ մենք կքննարկենք այդ հարցը», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը:

Политика 13:53 09/04/2020 В мире
Генсек ООН Антониу Гутерриш в ответ на критику работы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) во время пандемии коронавирусной инфекции призвал пока что не заниматься определением того, кто как выполнил свою работу, а проявить единство в борьбе с распространением коронавируса. Информацию передает Интерфакс.
"Сейчас время для единства - для того, чтобы международное сообщество работало вместе, чтобы остановить вирус и свести на нет негативные последствия", - приводит агентство Associated Press слова генсека ООН.
По его словам, сейчас не время для того, чтобы "извлекать уроки", однако когда пандемия закончится, нужно будет изучить, как именно инфекция появилась и так быстро распространилась. Также можно будет проанализировать последовавшие меры и реакцию на эту кризисную ситуацию.
Он заметил, что уже после этого анализа можно будет делать какие-либо выводы.
Гутерриш добавил, что ситуация с коронавирусом нового типа "беспрецедентная для нашего времени и потому требует беспрецедентного ответа".
Его слова последовали после того, как президент США Дональд Трамп подверг критике то, как ВОЗ борется с коронавирусом.
В ночь на среду Трамп заявил, что ВОЗ принимала неудачные решения в ситуации с коронавирусом COVID-19, и потому он обдумывает, в каком объёме ее следует в дальнейшем финансировать.
"ВОЗ получает очень большие деньги от США", - напомнил он на брифинге в Белом доме. При этом Трамп отметил, что изначально в ВОЗ были не согласны с его решением закрыть границу с Китаем, чтобы сдержать распространение вируса. "Они ошиблись по многим вопросам, кажется, что они занимали крайне прокитайскую позицию", - заявил Трамп.
"Они не пробили вовремя тревогу. Вероятно, им следовало начать действовать на несколько месяцев раньше", - добавил он.
Поэтому, по словам президента, "мы посмотрим, за что мы платим (ВОЗ)". В связи с этим он намерен "очень решительно приостановить" финансирование деятельности этой организации.
Позже, отвечая на уточняющий вопрос журналиста о том, разумно ли в разгар пандемии корнавируса замораживать финансирование ВОЗ, Трамп уточнил, что пока все-таки не прекращает финансирование. "Я сказал, что мы будем рассматривать этот вопрос", - сказал президент США.
При этом ранее Трамп неоднократно говорил, что в настоящее время у США нет проблем в работе с Китаем по теме коронавируса. Его основная претензия к Пекину в данном случае заключается в том, что китайские власти, по мнению Трампа, длительное время скрывали вспышку коронавируса на своей территории.