Իրավունք 16:49 09/04/2020 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը հայցադիմումներ է ներկայացրել Վարչական և Ընդհանուր իրավասության [քաղաքացիական] դատարաններ ընդդեմ Քրեակատարողական ծառայության։ Պաշտպանական կողմը պահանջում է կանխել իրավունքները խախտող գործողությունները, մասնավորապես՝ անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ:
Փաստաբանական թիմից մանրամասնում են, որ հայցադիմումները ներկայացվել են, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռոբերտ Քոչարյանը 60-ն անց է, ունի առողջական խնդիրներ, այսինքն, միաժամանակ ներառված է նոր տեսակի կորոնովիրսի հետ կապված մի քանի ռիսկային խմբերում է, սակայն գտնվում է քրեակատարողական հիմնարկում:
Բացի այդ, Ռոբերտ Քոչարյանին «Էրեբունի» ԲԿ-ից ՔԿՀ տեղափոխելուց առաջ փաստաբան Արամ Օրբելյանը հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով չտեղափոխել Ռ․ Քոչարյանին նույն հիմնավորմամբ։ Միևնույն ժամանակ ներկայացվել էր տվյալ հայցի նախնական ապահովման միջնորդությունը։
Միջազգային կազմակերպություններն արդեն հանդես են եկել համապատասխան կոչերով և գնահատականներով և խորհուրդ են տվել փոխել ռիսկային խմբում գտնվող ազատազրկված անձանց խափանման միջոցը։ Համաճարակի տարածման պայմաններում ՔԿՀ-ների խնդիրն է անել հնարավորը, որ այդ անձանց առողջությունը չվտանգվի։

Право 17:27 09/04/2020 Армения
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Арам Орбелян – подал исковые заявления в Административный суд и Суд общей юрисдикции (Гражданский) против Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции. Сторона истца требует предотвратить нарушающие права действия, в частности, бесчеловечное обращение и пытки в отношении Роберта Кочаряна.
Из команды адвокатов сообщают, что исковые заявления представлены, с учетом того обстоятельства, что Роберту Кочаряну за 60 и он имеет проблемы со здоровьем, ввиду которых он находится в зоне риска, экс-президент продолжает оставаться в уголовно-исполнительном учреждении.
Кроме этого, перед тем, как Роберта Кочаряна перевели из Медцентра «Эребуни» в УИУ адвокат арам Орбелян подал иск в Административный суд с требованием не переводить Р. Кочаряна с тем же обоснованием. В то же время было представлено ходатайство о предварительном обеспечении иска.
Международные организации уже выступили с соответствующими призывами и оценками, и посоветовали изменить меру пресечения заключенным, оказавшимся в группе риска из-за пандемии короновируса. В условиях распространения коронавируса задача УИУ должна заключаться в том, чтобы сделать всё возможное, чтобы не ставить здоровье лиц под угрозу.