Առողջություն 13:38 11/04/2020 Հայաստան
Գեղարքունիքի մարզն այլևս միակը չէ, մարզում կորոնավիրուսի առաջին դեպքն է գրանցվել, իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ վարակված քաղաքացին 10 օր պառկած է եղել մարզային հիվանդանոցներից մեկում, ապա տեղափոխվել է «Նորք»-ի ինֆեկցիոն հիվանդանոց։
«Հիվանդը տասը օր պառկած է եղել մարզային հիվանդանոցներից մեկում, նրա հետ կոնտակտի մեջ եղած բոլոր քաղաքացիներին զգուշացրել ենք, որ ինքնամեկուսանան»,- Panorama.am-ը տեղեկացավ մարզպետարանից։
Թե դեպքը մարզի կոնկրետ որ համայնքում է տեղի ունեցել, մարզպետարանից հրաժարվեցին նշել, որպեսզի համայնքը չթիրախավորվի։
Panorama.am-ը տեղեկացավ. որ դեպքը գրանցվել է Մարտունու տարածաշրջանում։ Աստղաձոր գյուղի համայնքապետ Ռոբերտ Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ հիվանդը պառկած է եղել Մարտունու բկ-ում, ապա նրան տեղափոխել են Երևան։
«Կոնտակտավորներին զգուշացրել ենք, որ ինքնամեկուսանան»,- ասաց Խաչատրյանը։
Ավելի ուշ  Panorama.am-ին Աստղաձորի համայնքապետը հայտնեց, որ վարակվածը 32 տարեկան կին է, ով ապրում է անկողնային հիվանդ սկեսրոջ և երկու անչափահաս երեխաների հետ։ Ամուսինը արտագնա աշխատանքի է եղել, սակայն վերվերս վերադարձել է Հայաստան և միանգամից մեկուսացվել է, չի հասցրել գյուղ գալ։
Ըստ համայնքապետի՝ կնոջ ընտանիքի անդամենրին մեկուսացրել են։
Հարցին՝ արդյո՞ք արդեն պարզ է շփման շրջանակը, Խաչատրյանը հայտնեց, որ գյուղի կինը ծայրամասում է բնակվելիս եղել, և մեկ-երկու ընտանիքի հետ է շփում ունեցել։
Իսկ թե ումից կարող է վարակված լինել, համայնքապետը հայտնեց՝ լուրեր կան, որ Արարատից այդ կնոջ քույրն է եկել և հնարավոր է՝ նրանից վարակված լինի։
Տեղեկացնենք նաև, որ հիվանդի հետ շփման մեջ գտնվող երկու բժիշկ թեստավորվել է, թեստի պատասխանը պարզ կլինի վաղը։

Здоровье 17:50 11/04/2020 Армения
Гегаркуникская область Армении уже не единственная, и здесь сегодня был зафиксирован первый случай заражения коронавирусом. Об этом сообщил на своей странице в Facebook губернатор Гегаркуникской области Гнел Саносян.
Panorama.am узнал, что инфицированный пациент на протяжении 10 дней находился в одной из областных больниц, затем был переведен в Инфекционную клиническую больницу «Норк» в Ереване.
«Пациент находился в одной из областных больниц, мы предупредили всех контактировавших с ним граждан и призвали их самоизолироваться», – сообщил губернатор в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Губернатор отказался сообщить, в какой конкретно общине зафиксирован первый случай заражения.
Panorama.am узнал, что первый случай заражения коронавирусом был зафиксирован в регионе Мартуни. Глава общины Астхадзор Роберт Хачатрян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что пациент лечился в медцентре Мартуни, затем был переведен в Ереван.
«Мы предупредили всех контактировавших, чтобы они самоизолировались», – отметил Р. Хачатрян.
Похже глава села Астхадзор сообщил Panorama.am, что речь идет о 32-летней женщине, которая живет с двумя несовершеннолетними детьми и прикованным к постели свекром. Супруг прибыл из-за границы, ездит на заработки, посему по возвращении в Армению ему пришлось сразу же самоизолироваться, он не успел приехать в село.
По словам главы села, члены семьи женщины изолированы.
На вопрос, установлен ли уже круг контактировавших с женщиной лиц, Р. Хачатрян сообщил, что она проживала на окраине села, и общалась лишь с 1-2 семьями.
На вопрос, от кого в таком случае могла заразиться женщина, глава села ответил, что есть сведения, что её сестра приезжала из Араратской области и, возможно, она заразилась от неё.
Отметим также, что протестированы два врача, контактировавших с пациенткой, результаты теста будут известны уже завтра.