Քաղաքական 11:27 13/04/2020 Հայաստան
Կարիք կա օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողներին կորոնավիրուսի դեմ պայքարին ներգրավվելու. Ավանեսյան
Հայաստանի ԱԺ-ը արտահերթ նիստ է գումարել, որի օրակարգային հարցերը առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո պետք է երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեն 24 ժամի ընթացքում։
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունը խորհրդարանին առաջարկել է գումարել արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ներառված է երկու հարց։
Առաջին նախագիծը վերաբերում է Դեղերի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելուն։
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ-ում արտակարգ դրության հայտարարմամբ սահմանափակվել է  մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը, ինչը էական ազդեցություն է ունենում դեղերի մեծածախ վաճառքի լիցենզավորման գործընթացի վրա։ Մեծածախ ընկերությունները հնարավորություն չունեն դիմելու լիցենզավորման գործակալություն և ստանալու լիցենզիա։ Իսկ ապրիլի 15-ին ուժի մեջ կմտնի լիցենզավորման պարտադիր պահանջը, որից հետո տնտեսվարողները խնդիր կունենան»,- ներկայացրեց Ավանեսյանը։
Երկրորդ նախագծով առաջարկվում է փոփոխություն մտցնել «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» և «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքներում։
«Այս նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հանգամանքով, որ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների մեծացման հետևանքով, բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման համար իրենց լիզենզիայով չպայմանավորված բժշկական սպասարկում իրականացնող ԲԿ-ների կարողությունների օգտագործման անհրաժեշտություն է առաջացել։ Կարիք կա նաև այլ բուժաշխատողներին՝ այդ թվում օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողներին կորոնավիրուսի դեմ պայքարին ներգրավվելու։ Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակված անձանց սպասարկելու համար լրացուցիչ մահճակալային ֆոնդ սահմանել և լրացուցիչ մասնագետների ներգրավվել»,- տեղեկացրեց Ավանեսյանը։

Politics 12:46 13/04/2020 Armenia
The National Assembly of Armenia held a special sitting on Monday, with the items on the agenda set to be placed on the second reading within 24 hours after their adoption in the first reading.
Addressing lawmakers, Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan said there are two bills on the agenda of the sitting convened at the proposal of the government.
The first draft law proposes making changes in the law “On Medicines”, she said.
"As you know, the state of emergency declared in the Republic of Armenia has restricted the right of people to free movement, which has a significant impact on the process of licensing the wholesale trade of medicines. Wholesalers do not have an opportunity to apply to a licensing agency for being granted a license. While on April 15, the mandatory licensing requirement will come into force, after which the economic entities will face a problem, "Avanesyan said.
The second bill proposes to amend the laws on "Medical Care and Service of Population" and "On Licensing".
"The need to adopt this draft law is conditioned by the fact that due to the increase in the spread of coronavirus in Armenia, there is a necessity to use the capacity of medical centers that provide medical care and services not required by their licenses. Also, there is a need for other healthcare workers, including graduating residents, to be involved in the fight against coronavirus. The measure seeks to establish an additional hospital bed fund and involve more specialists to serve coronavirus patients,” she said.