Առողջություն 12:04 13/04/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչն ասել է, որ կորոնավիրուսից ֆիզիկական հեռավարությունն ավելի լավ է պաշտպանում, քան դիմակները։ Նրա կարծիքով, դիմակների կրումն անօգուտ է, եթե պաշտպանիչ այլ միջոցները հաշվի չառնվեն։ Այս մասին գրում է kommersant.ru-ն։
«Եթե առողջ մարդը նույն տարածքում չի գտնվում հիվանդ մարդու հետ, ապա նրան դիմակ անհրաժեշտ չէ։ Եթե նա գտնվում է մարդկանց բազմության մեջ, այդ դեպքում անհրաժեշտ է։ Բայց ֆիզիկական հեռավորությունն ավելի շատ է պաշտպանում  վարակվելուց, քան դիմակը»,- ասել է նա «Ռոսսիա 1»-ի եթերում։
ԱՀԿ ներկայացուցչի խոսքով, դիմակն ամբողջությամբ չի պաշտպանում. եթե չհետևեն հեռավարությանը, ձեռքերը չլվանան, ապա մարդն «անպայման կհիվանդանա» նույնիսկ դիմակների օգտագործման դեպքում։ Վույնովիչի կարծիքով, դիմակն ինքն իրենով վնասակար չէ, բայց մարդիկ դրա պատճառով կարող են փոխել իրենք պահվածքը։ Նա նաև կոչ է արել երկու ժամ  օգտագործելուց հետո դիմակն այլևս չկրել։

Здоровье 12:51 13/04/2020 В мире
Представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в России Мелита Вуйнович сказала, что физическая дистанция защищает от коронавируса лучше, чем маска. Об этом пишет «Коммерсантъ».
По ее мнению, использование масок бесполезно, если игнорировать другие методы защиты.
«Если здоровый человек не находится в одном помещении с больным, то маска ему не нужна. Если он находится в толпе, тогда да. Однако физическая дистанция более защищает от заражения, чем маска»,— сказала госпожа Вуйнович в эфире телеканала «Россия 1».
По словам представителя ВОЗ, маска защищает не полностью. Если не соблюдать дистанцию, не мыть руки, то человек «точно заболеет» даже при ее использовании. По мнению госпожи Вуйнович, маска не вредна сама по себе, но люди из-за нее могут поменять свое поведение. Также она призвала не носить маски после двух часов использования.