Առողջություն 12:19 13/04/2020 Հայաստան
Կառավարության արտահերթ նիստի մեկնարկին՝ օրակարգը հաստատելուց հետո  առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրեց կորոնավիրուսի վարակակիրների վերաբերյալ վերջին տվյալները։
«Ուզում եմ տեղեկացնել, որ շաբաթ և կիրակի օրերին բավական մեծ թվով թեստեր են արվել։ Այսինքն, այն նպատակադրումը, որ ունեինք մեծացնելու թեստավորուման հնարավորությունը, իրագործվում է։ Օրինակ շաբաթ օրը 680 թեստ է արվել, իսկ կիրակի օրը՝ 467 թեստ»,-ասաց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց՝ այսինքն, գործնականում կա՞ օրական 1000 թեստ անելու հնարավորություն,  պարզապես պե՞տք է ցուցում ունենանք։
«Այսինքն, մենք չպետք է փողոցից մարդուն հրավիրենք, ասենք, կներեք, եկեք ձեզ թեստ անենք»,-նկատեց Փաշինյանը։
Թորոսյանը մանրամասնեց, պետք է լինի և ցուցում, և թափ հավաքելու պրոցես։
«Բոլոր բուժհաստատություններին ուղարկվել են հանձնարարականները՝ ինչպե՞ս նմուշառել, ո՞ւր ուղարկել, լոգիստիկ նոր համակարգ է ստեղծվել, էլեկտրոնային համակարգն է  ներդրվում։ Փաստացի այս պահին վեց լաբորատորիաներում են իրականացվում այդ հետազոտությունները, հավանաբար հետագայում ևս մեկը կավելանա, մոտակա մեկ շաբաթվա ընթացքում»,-ասաց նախարարը։

Здоровье 13:22 13/04/2020 Армения
Арсен Торосян: За субботу и воскресенье в Армении было проведено довольно большое количество тестов на коронавирус
На созванном сегодня, 13 апреля, внеочередном заседании правительства Армении, прежде чем приступить к утверждению повестки дня, министр здравоохранения Арсен Торосян представил последние данные по числу случаев заражения коронавирусом в республике.
«Хочу сообщить, что за минувшие субботу и воскресенье было проведено довольно большое количество тестов. То есть цель, которую мы ставили, – увеличить возможности тестирования, реализуется. Например, в субботу было сделано 680 тестов, в воскресенье – 467», – сказал Торосян.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что практически имеется возможность проводить тысячу тестов в день, просто необходимы показания. По словам премьер - министра, нет смысла приглашать человека с улицы и говорить: «Давайте сделаем вам тест».
Министр Торосян пояснил, что должны быть и показания, и процесс набирания оборотов.
«Всем медучреждениям направлены указания: как брать образцы, куда направлять. Создана новая логистика, внедряется электронная система. На данный момент фактически в 6 лабораториях проводятся исследования, и, по всей вероятности, в течение ближайшей недели прибавится еще одна», – отметил министр.