ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:41 14/04/2020 Հայաստան
«Կառավարությունում բուռն քննարկումներ են ընթացել արտակարգ դրությունը ևս 30 օր երկարաձգելու շուրջ: Վարչապետն ու ֆինանսական բլոկի պատասխանատուներն ի սկզբանե դեմ են եղել երկարաձգմանը՝ փաստարկելով տնտեսության կաթվածահար վիճակը, երկար քննարկումներից հետո նրանց համոզել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ վստահեցնելով, որ չեղարկումն աղետալի հետևանքների կհանգեցնի:
Նա պնդել է իր կանխատեսումները՝ ասելով, որ դրանք իրականություն են դառնալու, և ապրիլի վերջին 3 հազար և ավելի վարակակիր ենք ունենալու: Ի վերջո, ընտրել են ոսկե միջինը՝ արտակարգ դրությունը շարունակել, բայց սահմանափակումները թուլացնել փուլ առ փուլ, սկզբից թույլ տալ շինարարական աշխատանքները, հետո՝ արդյունաբերությունը և այլն»։

Пресса дня 12:24 14/04/2020 Армения
«Грапарак»: Премьер и ответственные за финансовый блок были против продления чрезвычайного положения
Газета «Грапарак» пишет, что в правительстве прошли бурные обсуждения вокруг вопроса продления чрезвычайного положения еще на 30 дней. Премьер-министр и ответственные за финансовый блок изначально были против продления из-за парализации экономики.
Однако после длительных обсуждений их уговорил министр здравоохранения Арсен Торосян, заверив, что отмена чрезвычайного положения приведет к катастрофическим последствиям.
«Он настоял на своих прогнозах, отметив, что они станут реальностью и в конце апреля в стране будет более 3 тысяч инфицированных. В конце концов, выбрали золотую середину – продлить чрезвычайное положение, однако поэтапно ослабить ограничения, позволить сначала работы в сфере строительства, потом в промышленности и т.д.», - пишет газета.