Ցորենի մասով մենք կարող է ռազմավարական պաշար ձևավորելու խնդիր ունենանք. Փաշինյան
«Քանի որ գյուղատնտեսությունն այս վիճակում կարող է լուծել պարենային անվտանգության խնդիրը, առաջարկում եմ, որ հստակեցնենք՝ պետությունն իր կարիքների համար ի՞նչ քանակով առաջին անհրաժեշտության մթերքների կարիք ունի»,- կառավարություն-ԱԺ հարց ու պատասխանի ընթացքում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատանը՝ դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Պատգամավորն ասաց, որ պետությունը պետք է պայմանագիր կնքի գյուղացիական տնտեսությունների հետ՝ երաշխավորելով, որ պատրաստ է գնել արտադրված արդյունքը, և սրանով իսկ հնարավորություն տալ բանկերին, որպեսզի ազատ կարողանան վարկավորել տվյալ գործարքը.
«Ճիշտ է, բանկերն այսօր հանձնառություն ունեն և որոշակի աշխատանք կատարում են, բայց դա գոյության աշխատանք է, վերարտադրության խնդիրը չի լուծվում»։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշեց, որ պարենային անվտանգության հարցով կառավարությունն այս ընթացքում մի քանի անգամ քննարկումներ ունեցել է, և արձանագրվել է, որ Հայաստանը պարենային ապրանքների բավականին բարձր ինքնաբավության մակարդակ ունի, բացառություն է կազմում օրինակ՝ ցորենը։
«Մասնագիտական քննարկումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանում գարնանացան ցորենը արդյունավետ չէ, հետևաբար, պետք է կենտրոնանալ աշնանացան ցորենի վրա»,- շեշտեց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է բանակի կարիքներին, վարչապետը նշեց, որ բանակի պարենավորման խնդրում դրված է մի շատ կարևոր պայման՝ այն, ինչ հնարավոր է ձեռք բերել տեղական շուկայից, պետք է ձեռք բերվի այնտեղից։
Բագրատյան էլ արձագանքեց՝ բանկերը ռիսկ չեն անում մեծ ֆինանսավորում իրականացնել, պետք է կառավարության կողմից երաշխավորվի, որ սպառում կլինի․ «Պատկերացրեք, բանկը մի քանի միլիոնի ֆինանսավորում անի՝ հույս չունենալով, որ էդ ապրանքը արտադրվելուց հետո կվաճառվի։ Դրա համար ես դիմում եմ կառավարությանը, որ պայմանագիր կնքի, որ բանկն էլ ֆինանսավորի, քանի որ կառավարության կողմից երաշխավորված է արտադրանքի իրացումը»։
Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ պատգամավորի ասած խնդիրը կառավարությունը փորձում է այլ կերպ լուծել։
«Գիտեք, որ գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսները բանկերը զրոյացրել են, և էս պահին մեր գյուղատնտեսական ծրագրերով 1.4 մլրդ դրամի վարկավորում է տեղի ունեցել։ Ես ճիշտն ասած գոհ չեմ այս տեմպից, և հիմա հաշվի առնելով բանկերի ռիսկերը, մենք կփորձենք առաջիկայում քննարկել, որ այդ հարցն ուրիշ կերպ լուծենք։ Մենք այս ծրագրերում համաֆինանսավորման կոմպոնենտը մեծացնում ենք, որ պետությունը ոչ թե ասի՝ ես ցորենը կառնեմ, այլ պետությունը ասի՝ վարկերի գումարի 10-30%-ը մենք կտանք։ Այսինքն՝ բանկի ռիսկը կկիսենք։ Բայց ցորենի մասով մենք Ձեր ասած տարբերակը կարող է կիրառենք, քանի որ ցորենի մասով մենք կարող է ռազմավարական պաշար ձևավորելու խնդիր ունենանք»,- ասաց Փաշինյանը։

Экономика 20:03 15/04/2020 Армения
«Поскольку сельское хозяйство в сложившейся ситуации может решить проблему продовольственной безопасности, предлагаю уточнить, в каких продуктах первой необходимости нуждается правительство для своих нужд, в частности, для армии?» – озвучил данный вопрос в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян, обратившись к премьер-министру РА Николу Пашиняну.
Депутат, в частности, отметил также, что государство должно заключить соглашение с хозяйствующими субъектами, гарантируя, что выражает готовность закупить произведенную продукцию, и, тем самым, предоставит возможность банкам свободно кредитовать данную сделку.
Отвечая на вопрос депутата, премьер-министр Пашинян сказал, что в правительстве проведено несколько обсуждений по вопросу продовольственной безопасности, в ходе которых зафиксировано, что у Армении довольно высокий уровень самодостаточности по части продовольственных товаров, исключением является лишь пшеница.
«В результате экспертных обсуждений выяснилось, что в Армении посев пшеницы весной не слишком эффективен, следовательно, следует сконцентрироваться на посеве озимой пшеницы», – пояснил Н. Пашинян.
Что касается нужд армии, премьер-министр отметил, что по части продовольственного снабжения армии выдвинуто крайне важное условие: то, что возможно приобрести на местном рынке, следует приобретать оттуда.
С. Багратян, в свою очередь, ответил, что банки не рискуют осуществлять крупное финансирование, должны быть гарантии со стороны правительства. «Представьте, банк осуществит финансирование на несколько миллионов в надежду, что после производства этот товар будет продан. Посему я обращаюсь к правительству, чтобы было заключено соглашение, чтобы и банки финансировались, поскольку со стороны правительства гарантируется реализация товаров».
Н. Пашинян же сообщил, что правительство пытается решить озвученную депутатом проблему иным способом.
«Вы знаете, что проценты на сельскохозяйственные кредиты аннулированы, и сейчас по сельскохозяйственным программам осуществлено кредитование в размере 1.4 млрд драмов. Честно говоря, я не доволен данными темпами, и сейчас с учетом рисков банков, мы попытаемся в ближайшем времени обсудить, другим образом решить данный вопрос.
В рамках данных программ мы увеличиваем компоненты софинансирования, государство скажет, допустим, 10-30% кредита дадим мы. Иными словами, поделим риски с банком. Однако по части пшеницы, возможно, мы применим сказанный Вами вариант, поскольку в вопросе пшеницы может быть поставлена задача по формированию стратегического запаса», – пояснил Н. Пашинян.