Տնտեսություն 15:48 15/04/2020
«Այս պահին նախագիծը ժամանակավրեպ է»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն՝ անդրադառնալով թոշակներն ամբողջապես անկանխիկ եղանակով տրամադրելու նախագծին։
Պատգամավորի խոսքով, քանի դեռ Հայաստանը չունի բանկային ենթակառուցվածքներ, որոնք հնարավորություն կտան նախագիծն իսկապես գործի դնել, սա լինելու է ընդունված, բայց դարակում դրված նախագիծ։
«Ես գրեթե վստահ եմ, որ մինչև 2023 թվականը մենք բանկային ենթակառուցվածքներ չենք ունենա, որովհետև դա ֆինանսական առումով շահավետ չի լինելու բանկերին, և մենք չենք կարողանալու բանկերին ինչ-որ բան թելադրել կամ դրանց պրեսինգի ենթարկել։ Արդյունքում ստացվելու է, որ 2023 թվականին Դուք, կամ նա, ով այդ ժամանակ կլինի Ձեր փոխարեն, գալու է խորհրդարան և ասելու՝ եկեք ժամկետները երկարաձգենք»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Պատգամավորի խոսքով, հիմա նման պարտականություն դնել տասնյակ հազարավոր թոշակառուների վրա, որ նրանք ստիպված լինեն իրենց բնակության վայրից գնալ մոտակա բնակության վայր, և այնտեղ պեղել որևէ բանկոմատ, ազնիվ և արդար լուծում չի լինի։
«Ես կարծում եմ՝ պետք է ձեռնպահ մնալ այսպիսի նախաձեռնությունից, որովհետև գաղափարը գուցեև վատը չէ, բայց իրականացման առումով այս պահին ուղղակի անիրականանալի է։ Ես վստահեցնում եմ՝ որպես պատգամավոր-քաղաքացի, ով մշտապես լինում է հանրապետության բազմաթիվ բնակավայրերում, ասում եմ՝ այնտեղ բանկոմատ պեղելը բարդ է՝ կամ չկա, կամ գտնում ես՝ պարզվում է, որ այն ժամանակավորապես չի աշխատում։ Եվ նման բեռ դնել թոշակառուների վրա, ու պարտադրել, որ նրանք օրենքի պահանջները կատարեն, հակառակ դեպքում չգիտեմ, թե ինչ սանկցիաներ կարող են կիրառվել, կարծում եմ՝ ճիշտ լուծում չէ»,- եզրափակեց խոսքը Զոհրաբյանը։

Экономика 16:37 15/04/2020 Армения
«В данный момент проект является неуместным», – заявила в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, обратившись к законопроекту по выплате пенсий полностью безналичным способом.
По словам депутата, пока в Армении нет банковских инфраструктур, которые позволят полностью осуществить проект, это будет просто принятый, но отложенный в долгий ящик проект.
«Я почти уверена, что до 2023 года у нас не будет достаточных инфраструктур, поскольку это в финансовом смысле не будет выгодно банкам, и мы не сможем диктовать что-либо банкам или осуществлять в их отношении прессинг. В результате получится, что Вы, или тот, кто будет тогда на Вашем месте, придет в парламент и скажет, мол, давайте продлим сроки», – отметила Н. Зограбян.
Парламентарий отметила, что не стоит возлагать такие обязанности на десятки тысяч пенсионеров, поскольку они будут вынуждены из своего места проживания поехать в ближайшее место, и там искать банкоматы, это не самое честное и справедливое решение.
«Полагаю, что следует воздержаться от подобной инициативы, поскольку идея, возможно, и не столь плоха, но по части реализации является в данный момент нереалистичной», – резюмировала Н. Зограбян.