Քաղաքական 11:40 16/04/2020 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա նիստը սկսվեց ծափահարություններում և շնորահավորանքներով։  Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կառավարության անդամները շնորհավորեցին ոստիկաններին Ոստիկանի օրվա առիթով։
«Ոստիկանությունը ցանակացած պետության, նաև մեր պետության իրավակարգի պահպանության  կարևորագույն ինստիտուտներից մեկն է, նրա որակյալ աշխատանքից է կախված երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության, ընդհուպ տնտեսական ու քաղաքական ազատությունների պահպանման, կիրառելիության մակարդակը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ պետք է խոստովանեն ու արձանագրեն, որ ՀՀ-ում ոստիկանության ու հանրության հարաբերությունները բարդություններ են ունեցել, նույնիսկ ճգնաժամեր, այսօր մեծագույն խնդիրն է հաստատել լիարժեք փոխվստահություն և լիարժեք վստահություն ոստիկանության աշխատանքի նկատմամբ։
Վարչապետի խոսքով, բավականին երկար ժամանակ քննարկում են ոստիկանության բարեփոխումների ռազամավարությունը, ապրիլի 1-ից պետք է սկսվեր գործողություններ, սակայն համաճարակը որոշակի սրբագրումներ մտցրեց։
«Ոստիկանության բարեփոխումները շարունակում են մնալ մեր օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը, օրակարգում երկու կարևոր հենասյուն կա՝ հանրության լիարժեք վստահությունը ոստիկանության նկատմամբ և ոստիկանության աշխատանքի արդյունավետությունը։ Նաև կարևոր է այս համատեքստում և ընդհանրապես ոստիկանության իմիջի բարեփոխումը, ոստիկանությունն իսկապես պետք է փոխվի ու փոխվի այնպես, որ համապատասխանի այսօրվա Հայաստանի պահանջներին, պայմաններին,  այն հավակնություններին, որոնք այսօր մեր պետությունն ու ժողովուրդը ձևակերպում է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Politics 12:54 16/04/2020 Armenia
Thursday’s regular meeting of the Armenian government began with applauds and congratulations. Prime Minister Nikol Pashinyan and the cabinet members congratulated police officers as Armenia is marking Police Day on April 16.
"Police is one of the crucial institutions for maintaining the rule of law in any country just like our state. The level of human rights protection, democracy, even the preservation and application of economic and political liberties in the country depend on its quality work," Pashinyan said.
The premier called the government members’ attention to the fact that relations between the police and the public in Armenia have had many difficulties, even ending up in crises, stressing today their biggest task is to establish total mutual trust and full confidence in the work of the police.
He said that the government has been discussing the strategy of police reforms for a long time and it should have launched from April 1, but the coronavirus pandemic delayed the process.
“Police reforms remain high on our agenda. There are two important cornerstones on the agenda: the full public confidence in the police and the effectiveness of the police work. In this context and in general, it is necessary to improve the image of the police; the police really need to change in a way to meet the present-day demands and conditions of Armenia, the aspirations which our state and people are bringing forward today,” Pashinyan said.