Հասարակություն 10:28 16/04/2020 Աշխարհում
COVID-19 նոր տիպի վիրուսը առաջացել է Ուհանի լաբորատորիայում, որի աշխատակիցը դարձել է «զրոյական հիվանդը»։ «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ հայտնել է Fox News-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, Չինաստանը փորձել է ցույց տալ, որ վիրուսները հայտնաբերելու և պայքարելու իր կարողությունները հավասար է կամ ավելի հզոր է, քան Միացյալ Նահանգներինը:
Սկզբում վիրուսը լաբորատոր ճանապարհով մարդուն է փոխանցվել չղջիկից, այնուհետև տարածվել է Ուհան քաղաքի բնակչության շրջանում, հայտնում է հեռուստաալիքը:
Զրուցակիցներից մեկի խոսքով՝ COVID-19- ի տարածման հետ կապված իրավիճակը կարող է դառնալ բոլոր ժամանակների ամենաթանկ կառավարական փոխհատուցումը:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, չղջիկներ երբեք չեն վաճառվել Ուհանի շուկայում, որն ի սկզբանե համարվում էր վիրուսի ծագման վայր: Ուհանի շուկայի օգնությամբ Չինաստանը փորձեց շեղել ուշադրությունը լաբորատորիայից:
Ավելի վաղ Washington Post- ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները 2018-ի հունվարին նախազգուշացրել են Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտի լաբորատորիաների անբավարար անվտանգության մասին, և որ գիտնականները իրականացնում են չղջիկներից փոխանցվող կորոնավիրուսի ռիսկային ուսումնասիրություններ:

Общество 12:32 16/04/2020 В мире
Коронавирус нового типа COVID-19 возник в Уханьской лаборатории, ее работник стал "нулевым пациентом", сообщил телеканал Fox News со ссылкой на источники.
Как передает Интерфакс, согласно источникам телеканала, Китай стремился продемонстрировать, что способности страны по выявлению и борьбе с вирусами равны или превышают возможности США.
Первоначально вирус лабораторным путем был передан от летучей мыши к человеку, а затем попал в популяцию в Ухане, сообщает телеканал.
По мнению одного из собеседников, ситуация с распространением COVID-19 может стать "самым дорогостоящим правительственным прикрытием всех времен".
По данным источников телеканала, на Уханьском рынке, который изначально считался местом происхождения вируса, никогда не продавали летучих мышей. При помощи Уханьского рынка Китай пытался отвлечь внимание от лаборатории.
Ранее газета Washington Post сообщила, что сотрудники посольства США еще в январе 2018 года предупреждали о недостаточной безопасности в лаборатории Уханьского института вирусологии и о том, что ученые проводят рискованные исследования коронавируса, передаваемого от летучих мышей.