Հասարակություն 10:28 16/04/2020 Աշխարհում
COVID-19 նոր տիպի վիրուսը առաջացել է Ուհանի լաբորատորիայում, որի աշխատակիցը դարձել է «զրոյական հիվանդը»։ «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ հայտնել է Fox News-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, Չինաստանը փորձել է ցույց տալ, որ վիրուսները հայտնաբերելու և պայքարելու իր կարողությունները հավասար է կամ ավելի հզոր է, քան Միացյալ Նահանգներինը:
Սկզբում վիրուսը լաբորատոր ճանապարհով մարդուն է փոխանցվել չղջիկից, այնուհետև տարածվել է Ուհան քաղաքի բնակչության շրջանում, հայտնում է հեռուստաալիքը:
Զրուցակիցներից մեկի խոսքով՝ COVID-19- ի տարածման հետ կապված իրավիճակը կարող է դառնալ բոլոր ժամանակների ամենաթանկ կառավարական փոխհատուցումը:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, չղջիկներ երբեք չեն վաճառվել Ուհանի շուկայում, որն ի սկզբանե համարվում էր վիրուսի ծագման վայր: Ուհանի շուկայի օգնությամբ Չինաստանը փորձեց շեղել ուշադրությունը լաբորատորիայից:
Ավելի վաղ Washington Post- ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները 2018-ի հունվարին նախազգուշացրել են Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտի լաբորատորիաների անբավարար անվտանգության մասին, և որ գիտնականները իրականացնում են չղջիկներից փոխանցվող կորոնավիրուսի ռիսկային ուսումնասիրություններ:

Society 11:06 16/04/2020 World
There is increasing confidence that COVID-19 likely originated in a Wuhan laboratory not as a bioweapon, but as part of China's effort to demonstrate that its efforts to identify and combat viruses are equal to or greater than the capabilities of the United States, multiple sources who have been briefed on the details of early actions by China's government and seen relevant materials tell Fox News.
This may be the "costliest government coverup of all time," one of the sources said.
The sources believe the initial transmission of the virus was bat-to-human, and that "patient zero" worked at the laboratory, then went into the population in Wuhan.
The “increasing confidence” comes from classified and open-source documents and evidence, the sources said. Fox  News has requested to see the evidence directly.
Asked by Fox News' John Roberts about the reporting, President Trump remarked at Wednesday's coronavirus press briefing, "More and more we're hearing the story...we are doing a very thorough examination of this horrible situation."
Documents detail early efforts by doctors at the lab and early efforts at containment. The Wuhan wet market initially identified as a possible point of origin never sold bats, and the sources tell Fox News that blaming the wet market was an effort by China to deflect blame from the laboratory, along with the country's propaganda efforts targeting the U.S. and Italy.
U.S. Embassy officials warned in January 2018 about inadequate safety at the Wuhan Institute of Virology lab and passed on information about scientists conducting risky research on coronavirus from bats, The Washington Post reported Tuesday.