Հասարակություն 12:52 17/04/2020 Հայաստան
«ԱԻՆ փրկարար ծառայության ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնը ստացվել է 1107 ահազանգ կորոնավիրուսով պայմանավորված, որից 609-ը կորոնավիրուսի վարակի վերաբերյալ, 498 զանգ՝ քաղաքացիների բարձր ջերմության վերաբերյալ, հոգեբական աջակցության է ցուցաբերվել 411 քաղաքացու»,- ասուլիսում տվյալները ներկայացրեց արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ, օպերատիվ շտաբի պետ Արմեն Հարությունյանը։
Նա հայտնեց, որ շտապօգնության ֆելդշերական բրիգադները կատարել են 32 երթ, 101 կոնտակավոր է տեղափոխվել, 7 հիվանդ։ Ընդհանուր առմամբ, ԱԻՆ տրանսպորտային միջոցներով՝ ավտոբոս, միկրոավտոբուս, տեղափոխվել է 855 կոնտակտավոր, որից 28-ին տեղափոխել են երեկ Նորաշեն համայնքից։
Ա.Հարությունյանի խոսքով, ԱԻՆ կողմից կատարվում են հանրային տարածքներում վարակազերծման աշխատանքներ. այս ընթացքում 7376 վարակազերծման աշխատանքներ են կատարվել։
ԱԻՆ փոխնախարարն ասաց, որ մինչ այս պահը ԱԻՆ ողջ համակարգում ունեցել են վարակման 5 դեպք, 3-ը այս պահին բուժվում են, 2-ն արդեն ապաքինվել են արդեն, կոնտակտավոր ծառայակիցներ՝ 42 աշխատակիցներ, մեկուսացման մեջ են։
Նա նշեց, որ իրենց աշխատակիցներն օրական երեք անգամ բուժզննում են անցում, ջերմաչափվում են։ Ա. Հարությունյանն ասաց, որ նախարարի հանձնարարությամբ և նախարարի հրամանով բոլոր այն աշխատակիցները, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պայքարում հատկապես ցուցաբերել են նախաձեռնողականություն, կատարել են իրենց գործառույթներից ավելի գործառույթներ,  ովքեր երբեմն ծառայել են առանց հանգստի, անխտիր պարգևատրվում են։ Արդեն ունեն պարգևատրվածներ։
ԱԻՆ փոխնախարարի ներկայացմամբ, ի տարբերություն նախորդ տարվա  առաջին եռամսյակի, այս տարվա առաջին եռամսյակում արտակարգ դեպքերն աճել են 190 –ով.  2020 թ. առաջին եռամսյակում 3621 արտակարգ դեպք  է արձանագրվել։

Society 14:17 17/04/2020 Armenia
So far, five employees of Armenia’s Ministry of Emergency Situations have been diagnosed with COVID-19. Three of them are receiving treatment, while the other two have already recovered from the disease, Deputy Minister of Emergency Situations Armen Harutyunyan told reporters on Friday.
42 employees of the ministry who have had contact with the infected colleagues are quarantined, the official said.
According to him, emergency workers undergo medical examinations and fever screening three times a day. By the minister’s order, all dedicated employees, who have performed more functions and even worked without rest amid the coronavirus outbreak, are awarded.
Also, Harutyunyan said that the ministry’s National Center for Crisis Management has handled a total of 1,107 coronavirus-related calls since the disease outbreak, providing psychological support to 411 citizens.
In total, the ministry’s vehicles have transported 855 people who have been in contact with confirmed cases.
According to Harutyunyan, the Ministry of Emergency Situations is carrying out disinfection work in public areas. During this period, 7,376 areas have been disinfected by the ministry staff.
Separately, he said that the number of emergencies increased by 190 in the first quarter of 2020 against the same period of 2019. 3,621 emergency cases were recorded in Armenia in the first three months, he said.