Առողջություն 09:00 17/04/2020 Տարածաշրջան
Սամցխե-Ջավախքի շրջանում գրանցվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը: Jnews-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերությունը:
Կորոնավիրուս է հաստատվել Ախալդաբա գյուղում մի երիտասարդ տղամարդու մոտ: Տղամարդ, ով մոտ 30 տարեկան է, աշխատում է մաքսատանը և, հավանաբար, կապ է ունեցել վարակված մարդու հետ: Մի քանի օր առաջ նա եկել էր ծնողների մոտ Թբիլիսիից: Շուտով նրան տեղափոխել են Բակուրիանիի կարանտինային գոտի: Այս պահին վարակվածի կոնտակտների որոնումն է ընթանում:
Բորժոմիի քաղաքապետի պաշտոնակատար Դավիթ Զալիշվիլին հաղորդել է, որ վարակված տղամարդու ընտանիքի անդամները մեկուսացման մեջ են: Եվս վեց մարդ, ովքեր նրա հետ շփում են ունեցել, գտնվում են կարանտինում: Ապրիլի 15-ին վարակվածի ընտանիքի մեկ անդամը տեղափոխվել է Բորժոմիի տենդով պացիենտների կենտրոն, սակայն նրա կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը բացասական է եղել:
Այս պահի դրությամբ, Կախեթիի շրջանը շարունակում է մնալ «կանաչ գոտի», այնտեղ կորոնավիրուսի ոչ մի դեպք դեռևս չի գրանցվել:
Ապրիլի 16-ի դրությամբ, Վրաստանում կորոնավիրուս է ախտորոշվել 336 մարդու մոտ, Վրաստանի երեք քաղաքացի այլ երկրներից բուժման նպատակով բերվել են հայրենիք, ապաքինվել է 74 հոգի, գրանցված է 3 մահվան դեպք: Կարանտինում գտնվող քաղաքացիների թիվը 5 000 է, իսկ ստացիոնարում՝ բժիշկների հսկողության տակ է գտնվում 494 մարդ:

Health 11:24 17/04/2020 Region
Samtskhe-Javakheti, a region in southern Georgia, reported its first coronavirus case in a young man from the village of Akhaldaba, Jnews reported, citing Rustavi-2 TV.
The man in his 30s is a customs officer and has supposedly been in contact with a person infected with COVID-19.
He had visited his parents from Tbilisi several days before being diagnosed with the disease, the source said.
The man has been taken to the quarantine location in Bakuriani. The circle of his contacts is being identified, the media outlet said.
His family members, as well as six people who have had contact with him have been quarantined, acting Borjomi Mayor Davit Zaalishvili said, adding one of the infected man’s family members was taken to the Borjomi center for fever patients on 15 April, but tested negative for the virus.
Georgia confirmed 336 cases of coronavirus on Thursday. 74 of the 336 patients have recovered, while three others have died from the disease.