Հասարակություն 13:19 18/04/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, կորոնավիրուսի համաճարակի ֆոնին, հրամանագիր է ստորագրել, համաձայն որի ՝ Ռուսաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը երկարացվել է մինչև հունիսի 15-ը։ Այդ մասին հայտնել է Կրեմլի ծառայությունը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Որոշման մեջ ասված է. «2020 թվականի մարտի 15-ից հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Դաշնությունում ժամանակավոր գտնվելու՝ օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց ժամանակավոր կամ մշտական բնակության ժամանակահատվածները, նաև նրանց գտնվելու վայրում կամ գրանցվելու վայրում, հաշվառման համար տրված ժամկետի հաշվարկը երկարացնել, եթե նշված ժամանակահատվածում այդ ժամկետներն ավարտվում են»։

Право 15:40 18/04/2020 В мире
Президент России Владимир Путин на фоне ситуации с коронавирусом подписал указ, согласно которому до 15 июня в отношении иностранцев не будут приниматься решения, устанавливающие обязанность выехать из РФ, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Кремля.
"Установить, что в период с 15 марта по 15 июня 2020 г включительно: в отношении иностранных граждан и лиц без гражданства не принимаются решения о нежелательности их пребывания (проживания), об административном выдворении за пределы РФ, о депортации или передаче иностранному государству в соответствии с международным договором РФ о реадмиссии", - говорится в документе.
Также до 15 июня не будут приниматься решения о лишении статуса беженца, временного убежища, об аннулировании ранее выданных виз, разрешений на работу, патентов, разрешений на временное проживание, видов на жительство, свидетельств участника государственной программы.