Իրավունք 15:48 18/04/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը:
Կառավարությունից տեղեկացնում են, որ վարչապետին մանրամասն ներկայացվել են բարեփոխումների շրջանակում 2020-2022 թվականներին նախատեսվող գործողությունները:
Բարեփոխումների առանցքում են լինելու Ներքին գործերի նախարարության ու պարեկային ծառայության ստեղծումը: Ռազմավարությամբ առաջարկվում է բարեփոխումների հետևյալ առաջնահերթ ուղղությունները. ոստիկանության համակարգում կառուցվածքային փոփոխություններ և գործառույթների հստակեցում, պարեկային ծառայություն և օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ստեղծում, նախաքննության արդյունավետության բարձրացում, հասարակական կարգի պահպանություն, համայնքային ոստիկանության վերաիմաստավորում, ոստիկանությունում ծառայության գրավչություն, կադրերի պատրաստում և մասնագիտական զարգացում, մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավում, թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության ապահովում:
Ըստ այդմ, անդրադարձ է կատարվել վերը նշված առաջնահերթությունների իրականացման ուղղությամբ նախատեվսող աշխատանքներին ու միջոցառումներին, գործողությունների հերթականությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ոստիկանության համակարգում բարեփոխումների իրականացումն ու ոստիկանության ծառայողի նոր կերպարի ձևավորումը: «Ոստիկանությունում ծառայությունը պետք է դարձնել գրավիչ և համակարգն ապահովել բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող կադրերով»,-ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ընդգծելով նաև սոցիալական երաշխիքների ապահովման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով ճանապարհային երթևեկության հսկողությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ քաղաքականությունը պետք է լինի ոչ թե քաղաքացիներին տուգանելը՝ այլ կանոնների խախտման կանխարգելման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացումը:
«Մեր այս ծրագիրը մեծ կարևորություն ունի, և ես ոչ մի խոչընդոտ չեմ տեսնում, որ այն իրականացնենք նախանշված ժամկետներում»,- նշել է վարչապետը և պատասխանատուներին տվել ռազամավարությունն իրականացնելու հետ կապված կոնկրետ հանձնարարականներ:
Ռազմավարությամբ նախատեսվում է, որ պարեկային ծառայությունն սկսելու է գործել արդեն 2021 թվականի առաջին եռամսյակում:

Право 17:40 18/04/2020 Армения
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект стратегии реформ полиции. Подробности представляются на сайте премьера РА.
Согласно информации, премьер-министру были подробно представлены запланированные в рамках реформ на 2020-2022 гг. мероприятия. Реформы будут нацелены на создание министерства внутренних дел и патрульной службы. Стратегией предлагаются следующие приоритетные направления реформ: структурные изменения в полицейской системе и уточнение функций, создание патрульной службы и центра оперативного управления, повышение эффективности предварительного расследования, охрана общественного порядка, переосмысление общинной полиции, повышение привлекательности службы в полиции, подготовка кадров и профессиональное развитие, улучшение защиты прав человека, обеспечение прозрачности и общественной отчетности.
В этой связи были затронуты запланированные работы и мероприятия по реализации вышеупомянутых приоритетов и последовательность действий.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность осуществления реформ в полицейской системе и формирования нового имиджа сотрудника полиции. «Необходимо сделать службу в полиции более привлекательной и обеспечить систему высокопрофессиональными кадрами», - сказал глава правительства, подчеркнув также необходимость обеспечения социальных гарантий.
Коснувшись контроля дорожного движения, Никол Пашинян подчеркнул, что политика должна состоять не в том, чтобы штрафовать граждан, а в том, чтобы принимать меры для предотвращения правонарушений.
«Эта наша программа очень важна, и я не вижу никаких препятствий для ее реализации в установленные сроки», – отметил премьер-министр и дал конкретные поручения лицам, ответственным за реализацию стратегии.
Стратегией предусматривается, что патрульная служба начнет уже действовать в первом квартале 2021 года.